Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.

Rozwój poza zajęciami, koła naukowe na Politechnice Wrocławskiej

Koła naukowe na Politechnice Wrocławskiej są na każdym wydziale. Jest ich blisko 170, więc jest
w czym wybierać. Po godzinach możesz zająć się m.in.: misjami kosmicznymi, ochroną zabytków, psychologią i sztuką, grafiką komputerową czy budową robotów.

Technologie laserowe, różne języki programowania, budowa mostów, edukacja finansowa czy nauka języków? Twoje zainteresowania nie muszą ograniczać się tylko do kierunku studiów. Wśród kół naukowych znajdziesz takie, które są związane z kierunkiem i skupiają się na wąskiej specjalizacji, ale nie tylko – funkcjonują grupy zrzeszające miłośników ekologii czy nauk humanistycznych.

Od 2017 roku koła naukowe mogące się pochwalić szczególnymi osiągnięciami i dużym potencjałem rozwoju oraz realizujące kluczowe, innowacyjne projekty mogą starać się o przyznanie tytułu strategicznego koła naukowego. Koła strategiczne wyłaniane są raz na rok, w drodze konkursu. Tytuł pozwala im uzyskać dodatkowe fundusze od uczelni na swoją działalność (w dużo większej kwocie niż koło byłoby w stanie pozyskać na swoim wydziale).

STRATEGICZNE KOŁA NAUKOWE

AKADEMICKI KLUB LOTNICZY

Akademicki Klub Lotniczy zrzesza od wielu lat pasjonatów lotnictwa z całej Uczelni. Działalność zespołu opiera się głównie na budowie bezzałogowych statków powietrznych wykonujących misje autonomiczne, medyczne oraz udźwigowe. Reprezentują Uczelnie na arenie ogólnopolskiej
i międzynarodowej, osiągając liczne sukcesy. Ich flagowym projektem są zawody SAE Aero Design w USA, w których biorą udział od 19 lat. Zespół co roku uczestniczy w co najmniej dwóch z trzech całkowicie od siebie różnych klasach zawodniczych. Stworzone i ciągle rozwijane przez dział programistów systemy wizyjne oraz zarządzanie autonomią lotu, wykorzystywane są również na ogólnopolskim konkursie Droniada, gdzie niejednokrotnie stawali na podium. Tylko w ostatnich trzech sezonach zdobyli łącznie 50 medali we wszystkich konkurencjach, z czego aż 26 złotych.
Działalność AKL to także realizacja wydarzeń związanych z lotnictwem. Zespół jest organizatorem cyklicznych Akademickich Mistrzostw Polski na Celność Lądowania oraz Akademickiej Konferencji Lotniczej „Studenci (nie)Tylko o Lotnictwie”, których kolejne edycje odbędą się już niebawem.
Dołączając do zespołu można zdobyć wiele praktycznych umiejętności oraz poznać lepiej branżę lotniczą.

Więcej informacji o działalności koła znajdziesz na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

HUMANIZACJA ŚRODOWISKA MIEJSKIEGO

Aktywność koła koncentruje się na trzech polach: społecznym, edukacyjnym i badawczo-technicznym. Zrealizowano do tej pory prawie 60 projektów i ponad 80 prototypów w postaci mebli, jednostek mieszkalnych
i pawilonów, głównie z ekologicznych materiałów budowlanych takich jak papier i drewno. Działalność koła jest bardzo szeroka i co roku realizują równolegle kilka projektów – m.in. organizują cykliczne wykłady „Chill-Out Architecture” i wydają czasopismo „Format E1” o tematyce architektury, urbanistyki i designu. Jednym ze szczególnych osiągnięć jest współpraca z japońskim architektem Shigeru Banem podczas pracy nad projektem jednostki pomocowej, a także z Politechniką Wrocławską – zaprojektowali m.in. wnętrze sklepu Polibutik w budynku A1 i koncepcję nowego kampusu KIS dla organizacji studenckich. Jedną z ostatnich zrealizowanych budowli jest pawilon Caterpillar na NEB Festival w Brukseli.
W stałym repertuarze koła znajdują się również międzynarodowe, wakacyjne warsztaty ProtoLAB, podczas których uczestnicy, ze wsparciem zagranicznych tutorów, najpierw projektują, a następnie własnoręcznie budują różnorodne meble i pawilony.

Informacje o działalności koła znajdziesz w mediach społecznościowych

KOŁO NAUKOWE POJAZDÓW I ROBOTÓW MOBILNYCH

LEM Wrocław Motorsport zajmuje się budową innowacyjnych pojazdów elektrycznych, a w szczególności motocyklami wyścigowymi. W kole jest ponad 60 aktywnych członków, należących do 5 różnych działów, których członkowie starają się z całych sił, żeby każdy kolejny projekt wychodzący spod skrzydeł LEM-u był coraz lepszy. Najnowszym motocyklem zbudowanym przez członków koła jest LEM Tachyon i jest to drugi motocykl zbudowany z myślą o zawodach MotoStudent, który w porównaniu do swojego poprzednika jest szybszy i zwrotniejszy.
W Tachyonie szczególną uwagę trzeba zwrócić na baterię, która jest skonstruowana przez studentów z LEM-u i pozwala na stały pobór mocy o wartości 45kW i chwilowy prawie 70kW. Jednym z projektów koła jest również LEM SSV, 4-kołowy pojazd elektryczny przeznaczony do jazdy w warunkach offroadowych, który jest w stanie osiągnąć prędkość aż 110km/h. Oprócz tego LEM ze swoimi projektami odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej. Na ostatnich zawodach MotoStudent 2023 odbywających się w Hiszpanii na torze Aragon LEM zajął między innymi 1 miejsce w gymkhanie i 4 w wyścigu, a w klasyfikacji ogólnej zajął 6 miejsce spośród prawie 50 zespołów z całego świata.

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej koła, na YouTube oraz w mediach społecznościowych.

KOŁO NAUKOWE POJAZDÓW NIEKONWENCJONALNYCH OFF-ROAD

Koło naukowe działa od 2009 roku. Członkami koła są studenci Politechniki Wrocławskiej oraz innych uczelni. Składa się ono z 5 działów: mechaniki, software, elektroniki, science oraz marketingu. Obecnie zespół skupia się na swoim flagowym projekcie – Projekcie Scorpio, czyli łazikach marsjańskich konstruowanych w ramach zawodów serii Rover Challenge. Projekt Scorpio poza aktywnym udziałem w wydarzeniach i promowaniem sektora kosmicznego, co roku bierze udział w zawodach odbywających się między innymi w USA, Turcji, Polsce oraz Australii. W tym roku zajęli pierwsze miejsce podczas zawodów w Australii na Uniwersytecie w Adelajdzie. Przed nimi starcie z 37 drużynami z całego świata podczas największych łazikowych zawodów w Stanach Zjednoczonych, a już w lipcu kolejne w Turcji, gdzie zawalczą o trzeci złoty puchar z rzędu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie projektu Scorpio i w mediach społecznościowych.

KOŁO NAUKOWE AUTOMATYKI I ROBOTYKI „ROBOCIK”

Zrzeszają studentów i studentki z Politechniki Wrocławskiej oraz innych wrocławskich uczelni. Koło składa się z 4 działów: elektronika, konstrukcja, software oraz marketing. Głównym projektem od 2016 roku jest PWr Diving Crew, skupiający się na robotyce podwodnej. Aktualnie prowadzą
i rozwijają dwa najnowsze projekty, drony podwodne – Blue Nemo oraz LARS.

Nieustannie pracują nad kolejnymi wersjami robotów, w coraz większym stopniu zaawansowania pod względem konstrukcji, elektroniki oraz oprogramowania. Zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach i zawodach, zarówno w kraju, jak i za granicą (np. RoboSub w San Diego, ERL we Włoszech, EKOinnowatorzy, 3Mind, StRuNa, TAC Challenge w Norwegii oraz Robotic Arena w Polsce).

O działalności koła przeczytasz na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

KOŁO NAUKOWE ROBOTYKÓW KONAR

To młodzi ludzie, którzy kreują przyszłość robotyki. Dzięki doświadczeniu w tworzeniu innowacyjnych projektów mieli okazję stworzyć wiele interesujących urządzeń. Koło zrzesza robotyków, mechaników, programistów, elektroników, marketingowców.

 

 

 

Projekty:
– Ariadna – autonomiczny, wielozadaniowy dron lądowy, który powstał z chęci niesienia pomocy osobom w strefach zagrożenia; swoje ostatnie misje pełnił na pustyniach Egiptu, pod palmami w południowej Francji, czy w elektrowni atomowej w Austrii;
– KoNaR Can – zespół doświadczonych pasjonatów robotyki i kosmonautyki, którzy tworzą satelitę typu „CAN”; głównym celem jest zwycięstwo w zawodach CanSat Competition 2024, organizowanych przez AAS we współpracy z NASA, Lockheed Martin, Siemens i Kratos.
– SARAh – społeczny robot terapeutyczny oparty na AI do wsparcia osób doświadczających samotności i problemów psychicznych;
– SmartKon 02 – oparty jest na podprojektach urządzeń automatyki, które łączą się z jedną centralną aplikacją;
– Robotic Arena – koło jest organizatorem największych zawodów robotycznych w Polsce; Robotic Arena to nie tylko niezwykle interesujące, ale także kultowe wydarzenie.

Więcej informacji o kole znajdziesz w mediach społecznościowych.

PWR IN SPACE

Koło Naukowe działa przy Politechnice Wrocławskiej od 2017 roku. Zespół składa się z 70 osób, które łączy wspólne zamiłowanie do rakiet, technologii kosmicznych i poszerzania wiedzy o kosmosie. Mimo, iż samo koło działa na Wydziale Mechanicznym, dzięki interdyscyplinarności swoich projektów, zrzesza studentów z całej Politechniki Wrocławskiej. Głównym przedsięwzięciem zespołu jest projekt PoliWRocket – zakładający budowę eksperymentalnych rakiet sondujących. Do tej pory udało się skonstruować 8 głównych rakiet i odbyć 16 udanych lotów. Koło co roku uczestniczy w studenckich zawodach rakietowych Spaceport America Cup w Stanach Zjednoczonych i European Rocketry Challenge w Portugalii, gdzie konkuruje i triumfuje z najlepszymi drużynami z całego świata. PWr in Space prowadzi także wiele ciekawych projektów we współpracy m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną, Królewskim Instytutem Technologicznym w Sztokholmie czy Wrocławskim Centrum Badań Kosmicznych.

O działalności koła przeczytasz na stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

PWR REACING TEAM

To najbardziej utytułowany Zespół Formuły Student w Polsce. W ciągu 15 lat jego działalności powstało 14 bolidów wyścigowych – 12 spalinowych oraz 2 elektryczne z systemami jazdy autonomicznej, pozwalające na bezzałogową jazdę. W czerwcu 2024 zespół zaprezentuje swój 15. pojazd, którym wystartuje w aż 5 edycjach międzynarodowych zawodów. Celem Zespołu jest zaprojektowanie i wykonanie bolidu wyścigowego, a następnie start nim na torach znanych z wyścigów Formuły 1. Przedstawiciele koła odwiedzają padoki na takich torach jak Silverstone czy Hungaroring.
Zespół działa na wielu polach. Koło rozwija się w obrębie następujących działów: mechanical, composites, vehicle performance, software, electrical, marketing.
Działalność w zespole stanowi świetne podwaliny do praktycznego rozwoju umiejętności, jak i do rozpoczęcia przygody ze światem nauki poprzez wykorzystywanie realizowanych projektów na rzecz prac dyplomowych czy artykułów naukowych.
Studenci znajdują zatrudnienie w firmach partnerskich, z którymi zespół ma okazję współpracować, bądź ściśle wiążą swoją karierę ze światem motorsportu, pracując w Scuderia Ferrari, Toyota Gazoo Racing czy Koenigsegg.

Więcej informacji na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

Koła naukowe

Na PWr działa ponad 170 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”

Zobacz spis wszystkich kół naukowych