Przemysł 4.0, Internet Rzeczy, automatyka, elektronika, robotyka – jeśli interesują cię te zagadnienia, dobrze trafiłeś! Na Politechnice Wrocławskiej nauczysz się teorii i rozwiniesz swoje umiejętności w praktyce – w nowoczesnych laboratoriach, pod okiem doświadczonych naukowców. Czekamy na ciebie!

Co o kierunkach mówią studenci i absolwenci?

Angelika Jesionka, studentka automatyki przemysłowej na Wydziale Elektrycznym


Swój kierunek polecałabym każdemu, kto interesuje się m.in. automatyką, przetwarzaniem sygnałów, robotyką, elektrotechniką, maszynami i napędami elektrycznymi. Uczymy się tu wielu praktycznych rzeczy – w czym pomagają zarówno zajęcia w laboratoriach, jak i ćwiczenia, a w trakcie których rozwiązujemy wspólnie konkretne zadania, w tym moje ulubione – analityczne. Cenię nasz wydział także za to, że organizuje spotkania z przedstawicielami różnych firm związanych z automatyką, co ułatwia zorientować się w rynku pracy

Emilia Szymańska, studentka automatyki i robotyki na Wydziale Elektroniki


Jeśli nie chcesz ograniczać się do samego kodu i poznać inżynierską wieloaspektowość kryjącą się pod skrótem AIR, to z pewnością ten kierunek jest właśnie dla ciebie! Te studia dają wiele niesamowitych możliwości. Możesz działać w robotycznych kołach i realizować różne projekty. A później pochwalić się nimi na rozmowach o pracę - dzięki czemu znalezienie praktyk w branży nie będzie stanowiło większego problemu

Mateusz Kowal, student elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym


Studiując elektrotechnikę, szybko zacząłem dostrzegać szeroki wachlarz możliwości, jakie się przede mną otwierają na rynku pracy. Wszystko to, dzięki bardzo zbilansowanemu – moim zdaniem - programowi nauczania na tym kierunku.
Studia znacznie poszerzyły moją wiedzę na temat projektowania instalacji elektrycznych, czyli tego, co mnie najbardziej interesuje. Dzięki wsparciu nauczycieli i praktycznym zajęciom specjalistycznym dokładnie poznałem branżę elektryczną. To wszystko pozwoliło mi już na studiach znaleźć pracę, w której mogę się teraz w pełni realizować

Ilona Mrozek-Gliszczyńska, studentka inżynierii mikrosystemów mechatronicznych na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki


Miałam zostać lekarzem, ale wybrałam inaczej. W końcu w medycynie i tak najbardziej ciekawiły mnie rezonanse i inna tego typu aparatura. Te studia dają mi swobodę w wyborze urządzeń czy systemów, którymi mogę się zajmować… Idealne rozwiązanie dla tak niezdecydowanej osoby jak ja! Mają też inny atut - specjalizują się w miniaturyzacji, co jest bardzo przyszłościowym trendem rozwoju technologii. Zajęcia mam różnorodne, czasami unikatowe – zawsze znajdę coś dla siebie, a jak coś wciągnie mnie bardziej, to mogę iść do kogoś z koła naukowego lub znaleźć prowadzącego, który uchyli rąbka technologicznej wiedzy

Daniel Ząbek, student elektroniki i telekomunikacji na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki


Jestem na specjalności elektronika cyfrowa, co bliżej można określić jako programowanie niskopoziomowe. Do dyspozycji mamy wiele, wręcz ogrom sal laboratoryjnych, gdzie przygotowujemy ćwiczenia, mierzymy przeróżne parametry wszelakich urządzeń oraz odczynników, clean-room’y, pomieszczenia próżniowe, wysokiej jakości komputery, na których bez problemu można postawić system w maszynie wirtualnej, a w niej jeszcze programować, bez żadnych ścin czy bugów spowodowanych zbyt słabą mocą obliczeniową, laboratorium otwarte, gdzie możemy zaprojektować własne układy scalone czy inne doświadczenia, które później przydadzą się do pracy inżynierskiej. Nie mogłem lepiej trafić!

Piotr Kajdan, student elektromechatroniki na Wydziale Elektrycznym


Od jednego z wykładowców na pierwszym semestrze studiów usłyszeliśmy , że jeśli cieszy nas zmiana częstotliwości migania diody po wpisaniu kilku linijek kodu, to jesteśmy w dobrym miejscu. I dokładnie tak było w moim przypadku. Studia na elektromechatronice polecałbym wszystkim, których fascynuje postęp technologiczny. Kierunek ma wyjątkowo multidyscyplinarny charakter. Na przykład w czasie studiów inżynierskich nie wybieramy specjalizacji – zdobywamy za to generalną wiedzę z zakresu elektrotechniki, mechaniki, automatyki, elektroniki i inżynierii materiałowej.

Zobacz, dlaczego warto wybrać PWr

– Politechnika Wrocławska to dobre miejsce na początek kariery biznesowej, inżynierskiej i w przemyśle – podkreśla Jędrzej Kowalewski, absolwent PWr i prezes firmy Scanway zajmującej się m.in. technologiami kosmicznymi.

90 proc. pracowników Scanway to absolwenci z dyplomem PWr, a część z nich rozwijała pierwsze skanery, instrumenty i urządzenia mogące służyć w kosmosie, właśnie na studiach jako elementy akademickiego eksperymentu we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

– Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Dlatego zajmujemy się laserami, które pracują w zakresie fal podczerwieni i mogą być wykorzystywane do ambitnych celów, takich jak poszukiwanie życia na innych planetach – opowiada dr inż. Łukasz Sterczewski z Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej.

Czy w przyszłości naładujemy telefon ciepłem swojej dłoni? To bardzo prawdopodobne. W naszym wideo opowiada o tym prof. Paweł Żyłka. Zdradza też, do czego elektrycy mogą wykorzystać materiały superhydrofobowe i co to jest harwester.

– Twórzcie z nami nowy, miniaturowy świat – zachęcają naukowcy z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki. Studenci nazywają go Wydziałem Elementów Magii i Fantazji. Nie bez powodu. Zobaczcie, dlaczego.

Wydział Elektryczny

Zdjęcie 4 z 8