Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
Najpopularniejszym kierunkiem pod względem liczby kandydatek i kandydatów na jedno miejsce w rekrutacji na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie w 2023 roku był kierunek lekarski na Wydziale Medycznym, o jedno miejsce starało się tam ponad dwudziestu sześciu chętnych. Rozkład liczby kandydatek/ów i przyjętych na kierunek lekarski ze względu na wartość wskaźnika rekrutacyjnego przedstawiono na poniższym wykresie:
Sporym zainteresowaniem cieszyła się także matematyka i analiza danych na Wydziale Matematyki (9,5 osoby na jedno miejsce), informatyka stosowana na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji (8,7 osoby na jedno miejsce) oraz informatyka stosowana w j. angielskim na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji (8,4 osoby na jedno miejsce).
Bardzo popularne były także kierunki takie, jak automatyka i robotyka na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów (7,4 osoby na jedno miejsce) oraz matematyka na Wydziale Matematyki (6,6 osoby na jedno miejsce).
Wskaźniki rekrutacyjne kandydatek/ów i przyjętych na kierunek architektura kształtowały się w 2023 roku w następujący sposób:
Na pozostałych kierunkach (z wyłączeniem architektury i kierunku lekarskiego) łączny rozkład wartości wskaźnika rekrutacyjnego prezentuje się następująco:
Największa liczba kandydatek/ów aplikujących na Politechnikę Wrocławską pochodziła z województwa dolnośląskiego. Ponad 42% osób rejestrujących zgłoszenie w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów to Dolnoślązacy. Poniższa mapa pokazuje skąd pochodziły osoby biorące udział w rekrutacji.
- 14 wydziałów, 3 filie: w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu
- 22 949 studentów na I i II stopniu studiów, w tym 1 491 studentów zagranicznych
- 154 doktorantów na studiach doktoranckich oraz 747 osób kształcących się w Szkole Doktorskie
- 1 259 studentów obcokrajowców na pełen cykl kształcenia
- 2 287 nauczycieli akademickich
- 13 dyscyplin naukowych
- 69 różnorodnych kierunków kształcenia
- 36 programów prowadzonych w językach obcych
- 116 nowocześnie wyposażonych budynków badawczych i dydaktycznych
- 520 laboratoriów badawczych
- 586 laboratoriów dydaktycznych
- 441 sal i pracowni wykładowo-ćwiczeniowych
- 9 laboratoriów akredytowanych
- 22 534 publikacji w czasopismach z Listy Filadelfijskiej
- 20 606 publikacji w czasopismach posiadających współczynnik wpływu Impact Factor
- 6 162 zgłoszonych wynalazków, wzorów użytkowych i innych praw ochronnych
- 2 763 uzyskanych patentów i praw ochronnych
- 7 języków nauczanych w Studium Języków Obcych (język angielski, francuski, hiszpański, japoński, niemiecki, rosyjski oraz polski dla obcokrajowców)
- 185 kół naukowych
- 29 organizacji studenckich
- 21 agend kultury
- Czwarta pozycja wśród uczelni technicznych, ósme miejsce w ogólnej klasyfikacji oraz tradycyjnie pierwsza lokata na Dolnym Śląsku – to wyniki Politechniki Wrocławskiej w Rankingu Szkół Wyższych Fundacji Perspektywy 2023.
- W tym samym rankingu kierunki budownictwo (Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego) oraz inżynieria chemiczna i procesowa (Wydział Chemiczny) zostały uznane za najlepsze w Polsce. Na drugim miejscu sklasyfikowano: górnictwo i geologię (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii) oraz inżynierię środowiska (Wydział Inżynierii Środowiska). W gronie najlepszych kierunków nauczania w kraju znalazły się także: architektura (Wydział Architektury), biotechnologia (Wydział Chemiczny), fizyka techniczna (Wydział Podstawowych Problemów Techniki), mechanika i budowa maszyn (Wydział Mechaniczny), informatyka (Wydział Informatyki i Telekomunikacji), mechatronika (Wydział Mechaniczny), inżynieria materiałowa oraz technologia chemiczna (Wydział Chemiczny).
- Jesteśmy jednym z największych pracodawców we Wrocławiu.
- Duża część naszych absolwentów znajduje zatrudnienie już na studiach, a 70% z nich najpóźniej po trzech miesiącach od otrzymania dyplomu.
- Absolwenci Politechniki Wrocławskiej pod względem mediany zarobków plasują się na drugim miejscu w Polsce.
- Dzięki nowatorskim badaniom od lat jesteśmy liderem innowacyjności i dominujemy pod tym względem w raportach Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej. Średnio rocznie Politechnika Wrocławska zgłasza ponad 100 nowych wynalazków i wzorów użytkowych.
- Mamy podpisane umowy o współpracy z uczelniami europejskimi, na obu kontynentach amerykańskich, w Azji, Afryce, a nawet Australii.
Jedną z największych atrakcji, nie tylko uczelni, lecz także Wrocławia, jest kolej linowa „Polinka”, która łączy kompleks Geocentrum z Kampusem Głównym. To jedyna w Polsce miejska kolejka wahadłowa, kursująca między brzegami rzeki. |
Dołącz do naszej społeczności!
I przekonaj się: studia to dużo więcej niż wykłady
Po co wybierasz się na studia? Nauka – jasne. Zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, a przede wszystkim szukanie swojej drogi w życiu. To oczywiste. Ale wiemy, że równie ważne, jak dobre programy kierunków, doświadczeni wykładowcy i świetnie wyposażone laboratoria (to wszystko mamy – sprawdź sam/a!), są atmosfera, szanse na rozwój i nowe relacje. Dlatego na Politechnice Wrocławskiej dbamy o to, żeby studia były dla Ciebie czymś zdecydowanie więcej niż tylko czasem spędzonym na wykładach i ćwiczeniach. Z nami dobrze wykorzystasz te lata!
Pierwszy krok – postaw go pewnie
Wiemy, że studia to dla Ciebie pomost do zawodowej kariery. Na PWr korzystamy z każdej okazji, by oferować Ci szanse na rozwijanie się i zdobywanie nowych doświadczeń. Stale współpracujemy z firmami z różnych branż – w tym z tymi największymi jak m.in. Nokia, 3M, LG, czy Volvo. Po co? Żeby oferować Ci np. praktyki i staże, projekty zespołowe realizowane wspólnie z firmami czy w ogóle studia przemienne, czyli takie na których część tygodnia spędzasz na uczelni, a część zdobywając umiejętności w zakładach wybranego przedsiębiorstwa.
Ale to nie wszystko! Możesz liczyć także na wsparcie Biura Karier (a tam m.in. szkolenia albo program mentoringowy) czy Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, który pomoże ci w rozwijaniu własnych pomysłów na biznes.
Stawiamy też na ścisłą współpracę z zagranicznymi uczelniami i ośrodkami naukowymi. Jesteśmy częścią sojuszu Unite! i mamy wiele uniwersytetów partnerskich. Co z tego wynika? Że część studiów możesz spędzić, ucząc się np. w Hiszpanii, Francji, Finlandii, Portugali i wielu innych krajach – czy to w ramach Erasmusa, czy też na kierunkach z podwójnym (a nawet potrójnym) dyplomowaniem. Mamy też programy zagranicznych staży.
A to tylko część szans, jakie zyskujesz, wybierając studia na PWr. Jest ich dużo więcej – bo każdy kierunek otwiera dla Ciebie różne możliwości. Przekonaj się!
APLIKUJ ONLINE NA POLITECHNIKĘ WROCŁAWSKĄ
Bądź sobą
Studia, a później kariera zawodowa są ważne. Ale czy najistotniejsze? Zdrowy balans to podstawa – to także doskonale wiemy.
Dlatego na PWr stawiamy na budowanie relacji. Tu jesteś u siebie. Tu jesteś częścią społeczności PWr. Czeka tu na Ciebie Strefa Kultury Studenckiej organizująca i goszcząca mnóstwo wydarzeń z myślą o Tobie (od koncertów, po wieczory z planszówkami) oraz bulwar nad Odrą z miejscami do relaksu i boiskami do plażówki.
Możesz dołączyć do ponad 230 kół naukowych, organizacji studenckich i agend kultury. Tak, to te grupy, które budują słynne już bolidy, łaziki marsjańskie czy bezzałogowe samoloty na międzynarodowe zawody. Ale to także m.in. klub muzyczny, speleolodzy, kajakarze, chóry i orkiestry, miłośnicy kultury japońskiej, teatr, studenckie radio i wiele, wiele innych. Naprawdę moglibyśmy długo tak wymieniać. Zresztą sprawdź ich listę.
Lubisz sport? PWr to miejsce dla Ciebie. Możesz tu uprawiać ponad 40 dyscyplin (od aikido, po wspinaczkę), a do tego zapisać się do jednej z aż 18 sekcji sportowych (jeśli chcesz rywalizować w zawodach).
Ale przede wszystkim, chcemy, żebyś czuł/a się tu dobrze. I dlatego na uczelni działają Liderzy Dostępności – osoby, które wspierają w trudnych sytuacjach oraz tutorzy i psychologowie. Realizujemy Plan Równości. I dbamy o to, żeby nasze dziekanaty były uśmiechnięte.
Bo jesteśmy przekonani, że zdrowa atmosfera to podstawa. I tworzymy fajną społeczność. Stań się jej częścią!
Czekamy na Ciebie na Politechnice Wrocławskiej!