Wiza i legalizacja pobytu
O procedurze wyrobienia wizy można zasięgnąć informacji w odpowiedniej placówce konsularnej RP, którą można znaleźć na stronie e-konsulat.
Zakwalifikowani na studia kandydaci otrzymają oficjalne pisemne potwierdzenie, które zawiera informację o typie studiów, rozpoczęcia oraz czas ich trwania, warunki, na jakich kandydat będzie studia odbywał. Ten dokument jest podstawą do ubiegania się o wizę.
Przy wjeździe na terytorium Polski, oprócz paszportu i wizy należy powinno się posiadać:
- ubezpieczenie;
- potwierdzenie środków na wydatki zapewniające dwumiesięczny pobyt;
- potwierdzenie przyjęcia na studia z uczelni;
- osoby, które nie ukończyły 18 roku życia podróżujące bez rodziców bądź prawnych opiekunów – notarialnie zatwierdzona zgoda rodziców na wyjazd zagranicę.
Inne informacje dla osób przyjeżdżających do Polski
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
Akademiki oferują ponad 2500 miejsc dla studentów PWr w 4 lokalizacjach we Wrocławiu. W sumie na PWr znajduje się 9 Akademików. PWr może zapewnić zakwaterowanie dla studentów w pokojach dwu- lub trzyosobowych. Posiadamy w ofercie pokoje o różnych standardach z dostępem do wspólnej kuchni, łazienki, sali wykładowej i pralni. Więcej informacji
Przejdź do serwisu poświęconego akademikom PWr >>
Pokoje są w pełni umeblowane (łóżko, stół, krzesła, regały, szafa). Akademiki nie zapewniają: pościeli (tylko koc), ręczników, środków czystości, naczyń kuchennych i przyborów kuchennych. Ceny pokoi wynoszą od 450 do 600 PLN (od 120 do 150 EUR).
Aby ubiegać się o uczelniane zakwaterowanie, musisz potwierdzić zapotrzebowanie w systemie IRC. Zakwaterowanie w jednym z akademików może zostać potwierdzone przez Dział Współpracy Międzynarodowych dopiero po poinformowaniu nas o spotkaniu wizowym lub przyjeździe.
Niektóre udogodnienia, które oferujemy:
- Pokoje do nauki
- Sale multimedialne
- Stołówka
- Pokoje gościnne
- Sklepy
- Pralnie
- Płatność kartą
- Klub studencki
- Bezpieczeństwo
- Niskie ceny
- Obsługa psychologów i inne
Studenci zagraniczni spoza Unii Europejskiej
Studenci zagraniczni pochodzący z krajów pozaeuropejskich muszą posiadać prywatne ubezpieczenie, które było wymagane do złożenia wniosku wizowego. Niniejsze UBEZPIECZENIE MEDYCZNE PODRÓŻY musi być ważne w strefie Schengen i przez cały okres pobytu; minimalne ubezpieczenie TMI wynosi 30.000 euro i musi pokrywać koszty wszelkiego leczenia w nagłych wypadkach i repatriacji z powodów medycznych, jak również w przypadku repatriacji zmarłego). Ubezpieczenie to obejmuje jednak w większości przypadków tylko wypadki i nie obejmuje konsultacji z lekarzem ogólnym. O ogólne ubezpieczenie medyczne należy ubiegać się w oddziale NFZ.
Politechnika Wrocławska opłaca składki zdrowotne NFZ studentom posiadającym ważną Kartę Polaka lub udokumentowane polskie pochodzenie.
W tym celu student powinien dostarczyć podpisaną umowę z NFZ do dziekanatu wydziału.
Szczegóły NFZ we Wrocławiu:
Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ
ul. Traugutta 55
50-416 Wrocław
tel. 800 190 590
wniosek_wr@nfz-wroclaw.
Ubezpieczenie NFZ kosztuje 55,80 zł miesięcznie i dzięki niemu możesz korzystać z bezpłatnej opieki medycznej na takich samych prawach jak obywatele polscy. Do procedury aplikacyjnej potrzebujesz:
– formularz wniosku (dostarczony przez Oddział Ubezpieczeń NFZ) Jeśli potrzebujesz pomocy w wypełnieniu tego formularza, skontaktuj się z studentsupport@pwr.edu.pl
– kopię paszportu
– potwierdzenie z Politechniki Wrocławskiej, że jesteś studentem.
Co zrobić, aby otrzymać potwierdzenie status studenta?
Studenci studiujący odpłatnie napisz mail na adres: studentsupport@pwr.edu.pl
Studenci studiujący nieodpłatnie – skontaktuj się ze swoim dziekanatem
Studenci z UE
Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – co to jest?
EKUZ jest jedynym ważnym dokumentem ubezpieczenia zdrowotnego na terytorium Unii Europejskiej, jeśli chodzi o bezpłatną opiekę medyczną. EKUZ może być wykorzystywana do pokrycia kosztów niezbędnego leczenia w związku z wypadkiem lub chorobą na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). EKUZ uprawnia jej posiadacza do uzyskania opieki medycznej świadczonej przez państwo w kraju, który odwiedza, a świadczona usługa będzie taka sama, jak otrzymywana przez osobę objętą „ubezpieczonym” systemem medycznym danego kraju.
Studenci z UE powinni ubiegać się o tę kartę ubezpieczeniową przed przyjazdem do Polski. Procedura ubiegania się o nią jest prosta, ale musi być przeprowadzona w placówkach służby zdrowia w kraju pochodzenia studenta.
W języku polskim Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to „EKUZ”.
Jak działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w Polsce?
- Lekarz praktyki ogólnej
Idź do lekarza, który ma umowę z NFZ i pokaż swoją Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Podstawowa opieka zdrowotna obejmuje badanie i konsultację przez lekarza rodzinnego. Lekarz może również skierować Cię na badania diagnostyczne, do specjalisty lub do szpitala. Ośrodki zdrowia są zazwyczaj czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Po 18.00 w dni robocze, a także w soboty, niedziele i święta całodobową opiekę zapewniają placówki służby zdrowia, które zawarły umowy na tego typu usługi. Obejmują one opiekę ambulatoryjną i wizyty domowe w przypadku, gdy stan pacjenta jest poważny. Adresy i numery telefonów placówek świadczących całodobową opiekę zdrowotną są dostępne w poradniach medycznych. - Konsultacja z lekarzem specjalistą
Lekarz ogólny może skierować cię do specjalisty. Skierowanie nie jest wymagane do następujących specjalistów: położnika, dentysty, wenerologa, onkologa, psychiatry. Należy pamiętać, że bezpłatne usługi stomatologiczne są dostępne tylko w ograniczonym zakresie. Lista bezpłatnych usług i materiałów jest dostępna w gabinecie dentystycznym. Koszty ponadstandardowych usług i materiałów będziesz musiał pokryć we własnym zakresie. Obywatele Polski korzystają głównie z prywatnych gabinetów dentystycznych. - Leczenie szpitalne z EHIC
W przypadku nagłego zachorowania, wypadku, urazu, odurzenia lub zagrożenia życia otrzymasz niezbędne świadczenia medyczne w szpitalu bez skierowania. Udaj się do szpitala, który ma umowę z NFZ i pokaż swoją Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Podczas pobytu w szpitalu wykonywane są bezpłatne badania diagnostyczne I podawane leki. W razie wypadku, urazu, porodu, nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia się stanu zdrowia należy wezwać karetkę pogotowia (dzwoniąc pod numer 999 lub 112) lub udać się bezpośrednio do szpitala, a w szczególności na oddział ratunkowy (SOR). Transport karetki pogotowia w takich przypadkach jest bezpłatny. Pokaż swoją Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Jeżeli źle się poczujesz i będziesz potrzebował pomocy medycznej, skontaktuj się z nami na adres studentsupport@pwr.edu.pl. Nasz zespół udzieli Ci informacji na temat tego gdzie i jak możesz umówić się na wizytę do lekarza.
Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30.
Możesz też bezpośrednio skontaktować się z jedną z przychodni we Wrocławiu. Poniżej znajduje się lista przykładowych placówek:
LUXMED (2 lokalizacje)
Plac Dominikański 3
Tel: +48 71 757 15 52
Swobodna 1
Tel: +48 71 756 41 00
EMC
ul. Łowiecka 24
Tel: +48 71 71 17 400
PZOZ
Plac Dominikański 6
Tel: + 48 71 344 80 85
Tel: +48 71 369 90 21
Centrum Medyczne „Dobrzyńska”
ul. Dobrzyńska 21/23
Tel: +48 71 774 77 70
Dolmed
ul. Legnicka 40
Tel: + 48 71 77 11 777
ZOZ
ul. Brücknera 47/49
Tel: +48 71 325 33 31
Inne przychodnie można znaleźć korzystając z wyszukiwarki NFZ.
W nagłych przypadkach lub poza godzinami otwarcia naszego biura możesz skontaktować się bezpośrednio z oddziałem jednego z wrocławskich szpitali.
W godzinach wieczornych i nocnych (18:00-8:00), w weekendy i święta pomoc medyczna zostanie Ci udzielona w jednym z poniższych szpitali:
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego
ul. Koszarowa 551-149 Wrocław
tel. +48 71 326 13 27
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny
ul. Kamieńskiego 73a
51-124 Wrocław
tel. 45 95 95 454
Szpital Specjalistyczny im A. Falkiewicza
ul. Warszawska 2
52-114 Wrocław
tel. +48 71 37 74 116
Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka
ul. Fieldorfa 2
54-049 Wrocław
tel. +48 71 306 44 19
Pamiętaj: Po pogotowie dzwoń tylko w przypadku bezpośredniego zagrożenia lub gwałtownego pogarszania się stanu zdrowia! W innych przypadkach skontaktuj się z internistą. Aby wezwać pogotowie zadzwoń pod numer 112 lub 999.
WAŻNE:
Jeżeli zauważysz u siebie symptomy wskazujące na obecność wirusa COVID-19, zadzwoń na numer
800 190 590
Zespół Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu przygotował film dotyczący kwestii bezpieczeństwa specjalnie dla studentów: jak się zachowywać w mieście, środkach transportu, na co zwracać uwagę, o czym pamiętać.
Przydatne kontakty
- Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego
Centrum WroMigrant
Pomoc w legalizacji pobytu, kwestiach pracy, nadania numeru pesel, ochrony zdrowia, meldunku, edukacji itp., konsultacje w języku angielskim, niemieckim, ukraińskim i rosyjskim.
Dominikański 6, 50-159 Wrocław
tel: +48 71 77 24 950, +48 735 969 992, +48 538 579 555, +48 538 579 521;
e-mail: wromigrant@wcrs.wroclaw.pl
Wsparcie psychologiczne migrantów w czasie pandemii: język ukraiński i rosyjski pod numerem: +48 663 222 260; język angielski pod numerem +48 724 220 820.
- Fundacja Ukraina
Pomoc z legalizacją pobytu, konsultacje prawne, spotkania informacyjne, kursy językowe, wydarzenia kulturalne, szkolenia, konsultacje od pon do pt w języku: angielskim, polskim, ukraińskim i rosyjskim. Wsparcie informacyjnie w infoCUKR:
Ruska 46A/201, 50-079 Wrocław, Polska
infocukr@fundacjaukraina.eu
Tel. +48 571 330 203
- Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego NOMADA
Punkt poradniczy przy ul. Paulińskiej 4/8 – nieodpłatne poradnictwo dla migrantów/ek m.in. w zakresie dokumentowania pobytu w Polsce, spraw pracowniczych, zdrowotnych czy kwestii rodzinnych, a także wspiera migrantów/ki w ciężkim położeniu, m.in. starających się o objęcie ochroną międzynarodową oraz takich, którzy doświadczyli przemocy motywowanej uprzedzeniami. Poradnictwo prowadzone jest zarówno stacjonarnie – w biurze organizacji, jak i w terenie w formie asystentury. Pracownicy Nomady mogą towarzyszyć migrantom podczas wizyt w urzędach, u lekarzy, na komisariacie Policji, Straży Granicznej czy w sądzie. Mogą też pełnić rolę tłumaczy językowych i kulturowych, zapewniając pełną anonimowość osobom, które wspierają.
www.nomada.info.pl
Paulińska 4/8 Wrocław, 50-247 Poland
tel. +48 71 307 03 35, +48 791 576 459 (10.00–17.00)
nomada@nomada.info.pl
- Pełnomocniczka Prezydenta ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego – Olga Chrebor
e-mail: pelnomocnikua@um.wroc.pl
- Pełnomocniczka Prezydenta ds. Mieszkańców Pochodzenia Białoruskiego – Tatsiana Andrushka
e-mail: pelnomocnikby@um.wroc.pl
- Doradca Społecznego Prezydenta Wrocławia ds. Tolerancji i Przeciwdziałania Ksenofobii – Bartłomiej Ciążyński
Co? Gdzie? Za ile?
Zebraliśmy przydatne informacje dotyczące zakwaterowania, wyżywienia i podstawowego wyposażenia. Sprawdź pakiet informacji.
Przydatne kontakty
Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego - Centrum WroMigrant
Pomoc w legalizacji pobytu, kwestiach pracy, nadania numeru pesel, ochrony zdrowia, meldunku, edukacji itp., konsultacje w języku angielskim, niemieckim, ukraińskim i rosyjskim.
Dominikański 6, 50-159 Wrocław
tel: +48 71 77 24 950, +48 735 969 992, +48 538 579 555, +48 538 579 521;
e-mail: wromigrant@wcrs.wroclaw.pl
Wsparcie psychologiczne migrantów w czasie pandemii:
- język ukraiński i rosyjski pod numerem: +48 663 222 260;
- język angielski pod numerem +48 724 220 820.
Fundacja Ukraina
Pomoc z legalizacją pobytu, konsultacje prawne, spotkania informacyjne, kursy językowe, wydarzenia kulturalne, szkolenia, konsultacje od pon do pt w języku: angielskim, polskim, ukraińskim i rosyjskim. Wsparcie informacyjnie w infoCUKR:
Ruska 46A/201, 50-079 Wrocław, Polska
infocukr@fundacjaukraina.eu
Tel. +48 571 330 203
Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego NOMADA
Punkt poradniczy przy ul. Paulińskiej 4/8 – nieodpłatne poradnictwo dla migrantów/ek m.in. w zakresie dokumentowania pobytu w Polsce, spraw pracowniczych, zdrowotnych czy kwestii rodzinnych, a także wspiera migrantów/ki w ciężkim położeniu, m.in. starających się o objęcie ochroną międzynarodową oraz takich, którzy doświadczyli przemocy motywowanej uprzedzeniami. Poradnictwo prowadzone jest zarówno stacjonarnie – w biurze organizacji, jak i w terenie w formie asystentury. Pracownicy Nomady mogą towarzyszyć migrantom podczas wizyt w urzędach, u lekarzy, na komisariacie Policji, Straży Granicznej czy w sądzie. Mogą też pełnić rolę tłumaczy językowych i kulturowych, zapewniając pełną anonimowość osobom, które wspierają.
www.nomada.info.pl
Paulińska 4/8 Wrocław, 50-247 Poland
tel. +48 71 307 03 35, +48 791 576 459 (10.00–17.00)
nomada@nomada.info.pl
Pełnomocnik Prezydenta Wrocławia ds. Mieszkańców Pochodzenia Ukraińskiego
Olga Chrebor
e-mail: pelnomocnikua@um.wroc.pl
Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. Mieszkańców Pochodzenia Białoruskiego
Tatsiana Andrushka
e-mail: pelnomocnikby@um.wroc.pl