- studia II stopnia
- Tytuł zawodowy: magister inżynier
Teleinformatyka
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
OPIS KIERUNKU
Na kierunku teleinformatyka kształceni są specjaliści, którzy potrafią połączyć i w praktyce wykorzystać wiedzę z informatyki z wiedzą o telekomunikacji. Kształcenie obejmuje m.in.: inżynierię internetową, bazy danych, sieci teleinformatyczne, sieci multimedialne z uwzględnieniem technik dostępu do usług szerokopasmowych, stosowanie nowoczesnych technik elektronicznych i bezprzewodowych.
Uruchomienie specjalności zależeć będzie od liczby chętnych.
W przypadku zbyt małej liczby zainteresowanych specjalność może nie zostać uruchomiona.
Projektowanie sieci teleinformatycznych
Program studiów na II stopniu kierunku teleinformatyka (TIN) na specjalności projektowanie sieci teleinformatycznych (TIP) obejmuje szereg ważnych i aktualnych zagadnień związanych z szeroką pojęta teleinformatyką i stanowi uzupełnienie oraz rozszerzenie wiedzy przedstawianej na studiach pierwszego stopnia na kierunku TIN oraz na innych kierunków studiów 1 stopnia związanych z dyscypliną naukową informatyka techniczna i telekomunikacja. Oferowane kursy umożliwiają pogłębienie wiedzy inżynierskiej w zakresie najnowszych technologii teleinformatycznych oraz poznanie nowej wiedzy związanej z zaawansowanymi metodami naukowymi i badawczymi w obszarze teleinformatyki. Kursy zawarte w programie dotyczą m.in. następujących zagadnień: bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych, metody optymalizacji i projektowanie algorytmów, technologie chmurowe, testowanie i jakość oprogramowania, metody analizy danych teleinformatycznych z wykorzystaniem uczenia maszynowego, oprogramowanie w środowisku Power IBM, efektywne metody prowadzenia projektu programistycznego, zaawansowane metody projektowania sieci teleinformatycznych.
Absolwenci kierunku TIN specjalności TIP to profesjonaliści chętnie poszukiwani przez szerokie spektrum przedsiębiorstw z branży ICT, ponieważ mogą z sukcesami pracować na takich stanowiskach jak: projektant sieci, programista, specjalista uczenia maszynowego, projektant systemów chmurowych, administrator sieci i systemów chmurowych, analityk, pracownik działu badawczo-rozwojowego, kierownik projektów ICT.
Utrzymanie sieci teleinformatycznych
Kursy proponowane na II stopniu kierunku teleinformatyka (TIN) na specjalności utrzymanie sieci teleinformatycznych (TIU) stanowią uzupełnienie oraz rozszerzenie wiedzy ze stopnia pierwszego. Prezentują one różnorodne aspekty związane z sieciami teleinformatycznymi obejmujące zagadnienia bezpieczeństwa, skalowania i łączenia sieci, zaawansowane metody badania sieci oraz sieci satelitarne. Z uwagi na szybki rozwój urządzeń i systemów tzw. internetu rzeczy (IoT) studenci zapoznają się z systemami wbudowanymi oraz czujnikami stosowanymi w sieciach sensorowych. Poznają zagadnienia związane z zapewnieniem jakości usług w sieciach komputerowych, z analizą i
przetwarzaniem sygnałów akustycznych, taryfikacją usług multimedialnych, nowoczesnymi metodami lokalizacji i nawigacji oraz ochroną środowiska elektromagnetycznego. Poszerzają swoją wiedzę w obszarze informatyki o projektowanie algorytmów i metody optymalizacji. Ponadto zapoznają się z tematyką przedsiębiorczości w obszarze technik informacyjnych i komunikacyjnych (ICT). Seminaria i pracownia problemowa uzupełniają wiedzę studentów i umożliwiają przeprowadzenie szczegółowych analiz i realizacje projektów poświęconych tematyce prezentowanej na kursach teleinformatyki.
Absolwenci kierunku TIN TIU są poszukiwani przez firmy z branży ICT i mogą znaleźć zatrudnienie m.in. jako: projektanci i testerzy urządzeń sieciowych, projektanci i inżynierowie utrzymania sieci, administratorzy sieci, kierownicy projektów ICT. Absolwenci II stopnia teleinformatyki są również dobrze przygotowania do prowadzenia badań związanych z wprowadzaniem na rynek nowych produktów i usług w firmach innowacyjnych, instytutach badawczych i na uczelniach. Nie mają oni większych problemów w znalezieniu pracy. Wśród firm chętnie zatrudniających absolwentów teleinformatyki są: Nokia, IBM, Banki, Gogle, Volvo, Motorola.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia II stopnia jest liczony wg wzoru:
D × 10 + ŚR + OD
- D
ocena na dyplomie,
- ŚR
średnia ważona z przebiegu studiów,
- OD
wynik przypisany kierunkowi odbytych studiów zgodnie z załączoną tabelą:
Kandydat ukończył studia I stopnia: | PUNKTY OD |
na kierunku: teleinformatyka | 6 |
na innym kierunku | 0 |
Dodatkowe warunki przyjęć
Wymagany tytuł zawodowy
inżynier, magister inżynier
Dopuszczalne kierunki ukończonych studiów
kierunki studiów przyporządkowane do dyscyplin naukowych informatyka techniczna i telekomunikacja; informatyka i kierunki studiów, dla których dyscyplina naukowa informatyka techniczna i telekomunikacja jest dyscypliną wiodącą oraz kierunki: elektronika i telekomunikacja, Computer Science.
Więcej informacji
Absolwent potrafi:
- Prowadzić samodzielną działalność gospodarczą w obszarze ICT,
- Rozwiązywać problemy optymalizacji sieci teleinformatycznych,
- Projektować, tworzyć i wykorzystywać komputerowe systemy eksperymentowania, systemy zabezpieczeń dla sieci teleinformatycznych
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich