- studia II stopnia
- Tytuł zawodowy: magister inżynier
Robotyka i automatyzacja procesów
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
OPIS KIERUNKU
Przygotowuje absolwenta do twórczej pracy inżynierskiej w zakresie projektowania i eksploatacji zautomatyzowanych maszyn i procesów roboczych, robotów i manipulatorów. Program kształcenia oparty jest na przedmiotach ogólnych (informatyka, matematyka, fizyka, języki obce) oraz blokach przedmiotów kierunkowych (mechanika, podstawy konstrukcji, podstawy wytwarzania, podstawy automatyzacji, przedmioty elektroniczno-cybernetyczne). Ostateczne ukształtowanie absolwenta następuje poprzez przedmioty specjalistyczne na przykład zaawansowane metody sterowania, teoria i metody optymalizacji, metody i techniki sztucznej inteligencji, sterowniki PLC i inne. Student bierze udział w wycieczkach dydaktycznych i praktykach przemysłowych. Zwieńczeniem studiów jest praca dyplomowa. Absolwent kierunku może znaleźć zatrudnienie we wszystkich gałęziach przemysłu, a w szczególności w przemyśle budowy maszyn i urządzeń, placówkach naukowo-badawczych, biurach projektowych. Tytuł inżyniera stanowi swoisty pomost łączący umiejętności mechanika-technologa z elektronikiem-projektantem systemów sterowania.
Uruchomienie specjalności zależeć będzie od liczby chętnych.
W przypadku zbyt małej liczby zainteresowanych specjalność może nie zostać uruchomiona.
W rekrutacji zimowej 2024/2025 dostępna będzie wyłącznie specjalność Systemy Produkcyjne.
Automatyzacja maszyn i procesów roboczych
Studenci specjalności zapoznają się z nowoczesnymi metodami badań układów mechanicznych przez co są doskonale przygotowani zarówno do prac projektowych, technologicznych jak i programistycznych w zakresie układów sterowania maszyn, robotów i pojazdów jak również do identyfikacji wszystkich elementów układu i diagnozy stanu technicznego całych systemów automatyki i procesów roboczych. Istotnym elementem kształcenia jest realizacja pracy przejściowej będącej rozszerzonym projektem struktury i sterowania maszyny bądź procesu roboczego.
Systemy produkcyjne
Kształcenie na drugim stopniu w specjalności Systemy produkcyjne zorientowane jest głównie na identyfikację nowoczesnych, elastycznych systemów wytwórczych w aspekcie ich projektowania, technologii montażu i automatyzacji oraz sterowania. Ważnym elementem kształcenia jest cały aspekt programowania zarówno elementów sterowania jak i samych obrabiarek oraz programowania systemów bezpieczeństwa funkcjonalnego i aplikacja komputerowych systemów sterowania. Absolwenci specjalności SP są przygotowani do realizacji zadań związanych z zaawansowanym modelowaniem i projektowaniem procesów wytwarzania wspomaganym systemami CAD/CAM, technologią i automatyzacją montażu oraz finalnie z utrzymaniem ruchu nowoczesnych maszyn i urządzeń wytwórczych.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia II stopnia jest liczony wg wzoru:
D × 10 + ŚR + OD
- D
ocena na dyplomie,
- ŚR
średnia ważona z przebiegu studiów,
- OD
5 x WG + WOD*.
WG – współczynnik wagi przypisany kandydatowi, zależy od stopnia zgodności standardu kształcenia ukończonego kierunku studiów I stopnia ze standardem kształcenia kierunku, na który następuje rekrutacja. Ocena dokonywana jest przez Wydziałową Komisję Kwalifikacyjną na podstawie dokumentów złożonych przez kandydata (dyplom i suplement). Wartości współczynników wagi przyjęte przez Radę Wydziału zamieszczono w Tabela 1.
WOD* – wynik oceny dorobku, na podstawie kursów realizowanych na studiach
I stopnia (0 – 20 pkt.)
Wydział nie przyjmuje kandydatów z zerowym wskaźnikiem oceny dorobku OD.
Dodatkowe warunki przyjęć
Wymagany tytuł zawodowy
inżynier, magister inżynier
Dopuszczalne kierunki ukończonych studiów
brak ograniczeń
Więcej informacji
Perspektywy zatrudnienia:
Absolwenci kierunku Robotyka i Automatyzacja Procesów z powodzeniem znajdują zatrudnienie we wszystkich gałęziach gospodarki, a w szczególności: przemyśle budowy maszyn i urządzeń, biurach projektowych i jednostkach badawczo-rozwojowych na stanowiska związanych m.in. z :
- działalnością badawczo rozwojową,
- kierowaniem zespołami produkcyjnymi i wdrożeniowymi,
- projektowaniem robotów oraz napędów w maszynach roboczych wraz ze sterowaniem,
- badaniami doświadczalnymi zautomatyzowanych układów roboczych,
- robotyzacją i automatyzacją procesów wytwarzania i montażu,
- programowaniem robotów i maszyn,
- obsługą i eksploatacją maszyn roboczych i pojazdów.
Miejsca zatrudnienia studentów:
- Bosch – BSH,
- FAURECIA,
- Collins Aerospace,
- Volkswagen Motor Polska,
- VOLVO,
- Toyota Motor Manufacturing Poland.
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich