- studia II stopnia
- Tytuł zawodowy: magister inżynier
Mechatronika
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
OPIS KIERUNKU
Studia magisterskie na kierunku Mechatronika to zaawansowany program dla tych, którzy chcą pogłębić wiedzę i umiejętności w dziedzinie interdyscyplinarności. Poznasz zaawansowane technologie laserowe, systemy wizyjne i sterowania, robotykę, sztuczną inteligencję i inżynierię systemów. Będziesz przygotowany do pracy w interdyscyplinarnych projektach badawczo-rozwojowych, zarządzania projektami mechatronicznymi oraz wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. To doskonały wybór dla tych, którzy chcą rozwijać kariery jako liderzy technologii i innowacji.
Uruchomienie specjalności zależeć będzie od liczby chętnych.
W przypadku zbyt małej liczby zainteresowanych specjalność może nie zostać uruchomiona.
W rekrutacji zimowej 2024/2025 dostępna będzie wyłącznie specjalność Mechatronika w Maszynach i Pojazdach.
Mechatronika w maszynach i pojazdach
Specjalność przygotowuje przyszłych absolwentów do realizacji złożonych prac projektowo-badawczych w układach mechatronicznych maszyn i pojazdów. W celu uzyskania odpowiednich umiejętności i kompetencji studenci zapoznają się z zaawansowanymi elementami mechatroniki w pojazdach, systemami hydrotronicznymi i pneumotronicznymi oraz zagadnieniami modelowania, projektowania i symulacji zespołów mechatronicznych, mikronapędów i mikromechanizmów. Ważnym elementem kształcenia jest przygotowanie do działalności badawczej i pomiarowej poprzez odpowiednie rozszerzenie zagadnień kinematyki i dynamiki układów elektromechanicznych oraz diagnostyki niezawodności układów mechatronicznych przy zastosowaniu mikroprocesorowych układów pomiarowych. Zwieńczeniem i podsumowaniem interdyscyplinarnego kształcenia jest realizacja projektu zespołowego będącego wstępem do seminarium i pracy dyplomowej.
Mechatronika w systemach wytwórczych
Specjalność wprowadza studentów w zaawansowane metody projektowe i technologie w systemach wytwarzania. Dotyczy to różnego rodzaju urządzeń mechatronicznych zarówno w aspekcie modelowania, symulacji jak i zastosowania nowoczesnych systemów wizyjnych, optycznych oraz technik i technologii laserowych. Studenci zapoznają się z rozszerzonymi zagadnieniami robotyki i zaawansowanego sterowania oraz komputerowymi metodami obliczeniowych CAE również w aspekcie optymalizacji struktury. Kompetencje i umiejętności badawcze absolwentów, realizowane są dzięki poruszanym zagadnieniom w dziedzinie zintegrowanego rozwoju produktów, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego oraz elementów zarządzania.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia II stopnia jest liczony wg wzoru:
D × 10 + ŚR + OD
- D
ocena na dyplomie,
- ŚR
średnia ważona z przebiegu studiów,
- OD
5 x WG + WOD*
WG – współczynnik wagi przypisany kandydatowi, zależy od stopnia zgodności standardu kształcenia ukończonego kierunku studiów I stopnia ze standardem kształcenia kierunku, na który następuje rekrutacja. Ocena dokonywana jest przez Wydziałową Komisję Kwalifikacyjną na podstawie dokumentów złożonych przez kandydata (dyplom i suplement). Wartości współczynników wagi przyjęte przez Radę Wydziału zamieszczono w tabeli 1.
WOD* – wynik oceny dorobku, na podstawie kursów realizowanych na studiach
I stopnia (0 – 20 pkt.)
Wydział nie przyjmuje kandydatów z zerowym wskaźnikiem oceny dorobku OD.
Dodatkowe warunki przyjęć
Wymagany tytuł zawodowy
inżynier, magister inżynier
Dopuszczalne kierunki ukończonych studiów
brak ograniczeń
Więcej informacji
Absolwent potrafi:
- projektować roboty i manipulatory
- programować i obsługiwać maszyny robocze i pojazdy
- badać symulacyjne i eksperymentalnie układy mechatroniczne
Perspektywy zatrudnienia:
- Inżynier projektant, serwisant maszyn i pojazdów
- Projektant, serwisant aparatury i urządzeń (AGD, medycyna, sport, rozrywka, etc.)
- Konsultant ds. innowacji technologicznych
- Menedżer mechatronicznych projektów badawczo-rozwojowych
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich