- studia I stopnia
- Tytuł zawodowy: inżynier
Mechanika i budowa maszyn energetycznych
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
Opis kierunku
Kształcenie ukierunkowane jest na uzyskanie wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie projektowania i eksploatacji nowoczesnych maszyn i urządzeń stosowanych w układach energetycznych wykorzystujących zarówno odnawialne źródła energii, jak też i paliwa konwencjonalne. Podczas kształcenia Studenci uczą się samodzielnego projektowania maszyn i urządzeń technicznych odpowiednich do studiowanej specjalności, wykonują obliczenia inżynierskie podstawowych części maszyn i urządzeń wykorzystując nowoczesne techniki komputerowego wspomagania projektowania.
Więcej informacji o kierunku znajduje się na stronie wydziału.
Inżynieria chłodnicza, kriogeniczna i procesowa
Specjalność „Inżynieria chłodnicza, kriogeniczna i procesowa” na kierunku „Mechanika i Budowa Maszyn Energetycznych” (studia stacjonarne) na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej skupia się na zdobywaniu wiedzy i umiejętności w dziedzinie projektowania i eksploatacji urządzeń i instalacji chłodniczych, kriogenicznych i procesowych. Studenci na tej specjalności zdobywają wiedzę z zakresu termodynamiki, mechaniki płynów, projektowania i analizy procesów przemysłowych. Specjalność ta umożliwia zdobycie praktycznych umiejętności projektowania i budowania instalacji chłodniczych oraz procesowych, w tym instalacji przemysłowych, chłodni, zamrażalni i magazynów chłodniczych. Absolwenci tej specjalności są przygotowani do pracy w branżach związanych z utrzymaniem komfortu termicznego człowieka, produkcją i dystrybucją żywności, farmaceutyków, chemikaliów, a także w firmach specjalizujących się w budowie i eksploatacji urządzeń kriogenicznych, takich jak zbiorniki ciekłych gazów czy instalacje do przetwarzania i przechowywania gazu ziemnego. Kształcenie na tej specjalności umożliwia zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności, które są coraz bardziej poszukiwane w przemyśle, ze względu na rosnące wymagania dotyczące efektywności energetycznej i ochrony środowiska.
Inżynieria cieplna
Specjalność „Inżynieria cieplna” na kierunku „Mechanika i Budowa Maszyn Energetycznych” na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej skupia się na zdobywaniu wiedzy i umiejętności z zakresu projektowania nowoczesnych maszyn i urządzeń stosowanych w układach energetycznych wykorzystujących zarówno odnawialne źródła energii jak też klasyczne paliwa. Studenci uczą się na tej specjalności budowy i projektowania m.in. turbin wiatrowych, wodnych, parowych i gazowych, pomp, wentylatorów, silników, wymienników ciepła i masy czy urządzeń automatyki stosowanej w energetyce. Studenci specjalności „Inżynieria cieplna” zdobywają szczegółową wiedzę z zakresu termodynamiki, mechaniki płynów, przepływu ciepła i masy, a także projektowania oraz badań eksperymentalnych i diagnostycznych urządzeń cieplnych. Studenci pozyskują ponadto wiedzę i umiejętności wykorzystania nowoczesnych technik komputerowego wspomagania projektowania i symulacji pracy maszyn i urządzeń energetycznych. Kształcenie na specjalności „Inżynieria cieplna” umożliwia więc zdobycie praktycznych umiejętności projektowania i analizy instalacji cieplnych oraz poznania narzędzi i technik wykorzystywanych w procesach cieplnych. Absolwenci tej specjalności są przygotowani do pracy w branżach związanych z najważniejszymi dziedzinami gospodarki, m.in. w przemyśle energetycznym, hutniczym, paliwowym, chemicznym, spożywczym czy w firmach zajmujących się projektowaniem, produkcją i badaniem maszyn i urządzeń cieplnych. Kształcenie na specjalności „Inżynieria cieplna” daje również możliwość zdobycia szczegółowej wiedzy na temat projektowania maszyn i urządzeń energetycznych wykorzystywanych do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia I stopnia jest liczony wg wzoru:
M + PD + 0,1JO + 0,1JP
- M
- PD
- JO
jest równa większej z liczb:
P albo P + 1,5 R albo 2,5 R
- JP
jest równa większej z liczb:
P albo R
- M
Matematyka
- PD
Przedmiot dodatkowy
(fizyka lub egzamin zawodowy) - JO
Język obcy
- JP
Język polski
- P
Wynik procentowy z matury podstawowej
- R
Wynik procentowy z matury rozszerzonej
Jeżeli nie zdawałeś matury z matematyki i przedmiotu dodatkowego to Twój wskaźnik wynosi zero
Od rekrutacji na studia na rok akademicki 2022/2023 do wskaźnika (jako przedmiot dodatkowy) mogą być brane wyniki uzyskane na dyplomie potwierdzającym uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika.
PD = 0,5 * WEZ
gdzie WEZ jest:
dla kandydatów posiadających dyplom zawodowy: liczbą punktów odpowiadających końcowemu wynikowi egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika, ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie, liczonemu zgodnie ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty z późn. zmianami.
dla kandydatów posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika: liczbą punktów odpowiadająca wynikowi egzaminów zawodowych ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika i jest obliczana według wzoru:
gdzie:
Wpi– wynik z części pisemnej egzaminu zawodowego dla i-tej kwalifikacji
Wpri – wynik z części praktycznej egzaminu zawodowego dla i-tej kwalifikacji
n – liczba kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie
Nazwy zawodów, które mogą być brane pod uwagę przy obliczaniu WEZ na kierunku mechanika i budowa maszyn energetycznych dla kandydatów posiadających dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika:
- Technik chłodnictwa i klimatyzacji
- Technik elektryk
- Technik energetyk
- Technik gazownictwa
- Technik inżynierii sanitarnej
- Technik mechanik
- Technik mechatronik
- Technik ochrony środowiska
- Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
Więcej informacji
Perspektywy zatrudnienia
- biura projektowe i firmy zajmujące się projektowaniem, produkcją i badaniem maszyn i urządzeń cieplnych i chłodniczych – na stanowisku konstruktora lub inżyniera procesów technologicznych
- ośrodki i działy badawczo-rozwojowe – inżynier ds. rozwoju
- firmy i instytucje użytkujące maszyny i urządzenia energetyczne – inżynier ds. eksploatacji, serwisu, dozoru technicznego
- przedsiębiorstwa energetyczne (w zakresie wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej, ciepła i chłodu) oraz przemysł hutniczy, paliwowy, chemiczny, spożywczy
Praktyki i staże
- ZEC SERVICE
- LG Innotek Poland
- ENVILAB-EKO Norbert Dąbrowski
- Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej
- Ferox Energy System
- Ekomex-Pilśniak
- MF ENDURO CROSS
- VEOLIA ENERGIA POZNAŃ
- TAURON Ciepło
- Elektroluber
- LNS
Miejsca pracy absolwentów
- KCP
- RW Swiss Automation
- SPINKO
- Amazon
- Radiotechnika Marketing
- FAMET
- WTB Telecom
- WABCO Polska
- W&K Industriemontage
- Starion Wrocław
- Silencions
- Roba Metals Polska
- RGB Elektronika
- RAWLPLUG
- Radiotechnika Marketing
- PROCOM SYSTEM
- Poner
- Politechnika Wrocławska
- ORLEN Serwis
- Oleofar
- NG Engineering Group
- MT-Silesia
- Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne
- McKinsey & Company
- MAHLE Behr Ostrów Wielkopolski
- M.A.S.
- LTS Poland
- LG Innotek Poland
- KSC Automation
- KSB Polska
- KMB GRUPA
- KLIMA-VENTA Kochel
- JABIL POLAND
- Industrade
- Grupa PCC
- Górażdże Cement
- GKN Driveline Polska
- Gillette Poland International
- Electrolux
- E&S Industry
- Danfoss Power Solutions
- ControlTec
- CLOOS-Polska
- CADM Automotive
- Antal
- Akzo Nobel
- AEOLUS ROBOTICS INC
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich