- studia II stopnia
- Tytuł zawodowy: magister inżynier
Mechanika i budowa maszyn
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
OPIS KIERUNKU
Kierunek przygotowuje absolwentów do twórczej pracy inżynierskiej w zakresie projektowania, wytwarzania oraz eksploatacji urządzeń technicznych (pojazdów, maszyn, instalacji) z wykorzystaniem nowoczesnych metod, technologii oraz narzędzi projektowych i technologicznych. Studenci w czasie studiów zdobywają wiedzę na temat metod projektowania oraz badań urządzeń, poznają właściwości i zasady doboru standardowych jak i nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych, zdobywają wiedzę o procesach technologicznych poznając nowoczesne technologie wytwarzania. Potrafią także przeprowadzić zaawansowaną diagnozę stanu technicznego urządzeń i zaproponować procesy naprawcze.
Inżynieria materiałów konstrukcyjnych
Specjalność daje studentowi możliwość zdobycia wiedzy w zakresie szeroko rozumianej inżynierii materiałowej. Będzie doskonalił umiejętności w projektowaniu materiałów inżynierskich, w badaniu i modelowaniu mechaniki materiałów, badaniu strukturalnym materiałów i technologii materiałów kompozytowych. Pozna wiedzę rozszerzoną związaną z ochroną antykorozyjną, degradacją i recyklingiem materiałów.
Konstrukcja i eksploatacja maszyn
Kształcenie na drugim stopniu w specjalności Konstrukcja i eksploatacja maszyn dotyczy zaawansowanych zagadnień związanych z projektowaniem, modelowaniem oraz eksploatacją obiektów technicznych (pojazdy, maszyny, urządzenia). Zdobyte wykształcenie oraz umiejętności pozwalają łączyć wiedzę oraz najnowsze narzędzia w aspekcie wirtualnego prototypowania oraz planowania i wykonywania badań symulacyjnych. Studenci mają możliwość zdobyć specjalistyczną wiedzę z zakresu eksploatacji oraz diagnostyki maszyn i urządzeń. Kierunek przygotowuje absolwenta do twórczego rozwiązywania problemów z zakresu projektowania i eksploatacji z wykorzystaniem m.in. systemów komputerowych. W ramach tej specjalności można wyróżnić trzy obszary dyplomowania, w ramach których dodatkowo można poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć nowe umiejętności:
- silniki spalinowe i pojazdy samochodowe – konstrukcja i eksploatacja silników oraz pojazdów, poszerzona o aspekty ekologiczne,
- maszyny i urządzenia hydrauliczne – konstrukcja i eksploatacja oraz diagnostyka maszyn i urządzeń hydraulicznych
- inżynieria pojazdów i maszyn roboczych – wirtualne prototypowanie maszyn roboczych, konstrukcja napędów hybrydowych, mechatronika w pojazdach i maszynach.
Procesy, maszyny i systemy produkcyjne
Specjalność ta daje studentowi zaawansowaną wiedzę o występujących w produkcji procesach, używanych maszynach i kompletnych systemach produkcyjnych. Student ma możliwość zapoznania się technologiami wytwarzania nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych oraz metodami ich badań. Poznaje także zaawansowane technologie wytwarzania, łączenia i formowania nowoczesnych materiałów oraz systemy produkcyjne eksploatowane w przemyśle.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia II stopnia jest liczony wg wzoru:
D × 10 + ŚR + OD
- D
ocena na dyplomie,
- ŚR
średnia ważona z przebiegu studiów,
- OD
5 x WG + WOD*
WG – współczynnik wagi przypisany kandydatowi, zależy od stopnia zgodności standardu kształcenia ukończonego kierunku studiów I stopnia ze standardem kształcenia kierunku, na który następuje rekrutacja. Wartości współczynników wagi zamieszczono w tabeli 1.
Dla kierunków niewymienionych w tabeli 1 współczynnik WG ustalany jest indywidualnie przez WKK na podstawie dostarczonego przez kandydata suplementu do dyplomu ukończonych przez niego studiów I stopnia.
WOD* – wynik oceny dorobku, na podstawie kursów realizowanych na studiach I stopnia (0 – 20 pkt.)
Wydział nie przyjmuje kandydatów z zerowym wskaźnikiem oceny dorobku OD.
Dodatkowe warunki przyjęć
Wymagany tytuł zawodowy
inżynier, magister inżynier
Dopuszczalne kierunki ukończonych studiów
brak ograniczeń
Więcej informacji
Perspektywy zatrudnienia:
- w ośrodkach i działach badawczo-rozwojowych jako inżynierowie ds. rozwoju
- jako inżynierowie ds. eksploatacji, serwisu, dozoru technicznego w firmach i instytucjach użytkujących pojazdy, maszyny lub inne urządzenia techniczne
- w biurach projektowych i firmach na stanowisku konstruktora
- w firmach produkcyjnych jako inżynierowie procesów technologicznych
Praktyki i staże oraz miejsca pracy absolwentów:
- BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego
- KGHM
- Collins Aerospace
- SITECH
- Volkswagen Motor Polska
- VOLVO
- Toyota Motor Manufacturing Poland
- RONAL
- Electrolux Poland
- Whirlpool
- DeLaval
- European Brakes and Chassis Components
- GKN Driveline
- LG Chem
- Mahle Behr
- Mondelez
- PARKER HANNIFIN MANUFACTURING POLAND
- Nestlé Polska
- PMPoland
- 3M
- Polaris Poland
- ZF WABCO Polska
- MPK Wrocław
- GERMAZ
- Wropol Engineering
- POLCAMP
- BADER Polska
- Bombardier Transportation
- Colgate-Palmolive Manufacturing
- Selena
- Simoldes Plasticos
- Pratt & Whitney
- NG Engineering
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich