- studia I stopnia
- Tytuł zawodowy: inżynier
Matematyka
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
Opis kierunku
Studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunku Matematyka trwają siedem semestrów, a po ich ukończeniu absolwenci uzyskują tytuł zawodowy inżyniera. Zapewniają wszechstronne wykształcenie matematyczne, jak również wysokie kompetencje w zakresie nowoczesnych metod uczenia maszynowego i sieci neuronowych, dzięki czemu otwierają wiele możliwości przyszłej kariery zawodowej.
Pierwsze dwa lata studiów są wspólne dla wszystkich. Po drugim roku studenci wybierają jedną z trzech specjalności: uczenie maszynowe i inżynierię danych, matematykę ogólną lub matematykę informatyczną. Oferta kursów obowiązkowych obejmuje najważniejsze klasyczne działy matematyki, takie jak analiza matematyczna, algebra liniowa, równania różniczkowe zwyczajne, rachunek prawdopodobieństwa, procesy stochastyczne, jak również te bardzo nowoczesne, a jednocześnie dające konkretne umiejętności, takie jak eksploracja danych, sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, sieci neuronowe, kryptografia, obliczenia kwantowe, wsparte podstawowymi kursami inżynierskimi, na których studenci poznają aktualnie stosowane narzędzia informatyczne.
Wybierając studia na kierunku Matematyka, nie musisz zaraz po ukończeniu szkoły średniej decydować, czy chcesz po studiach pracować w przemyśle, sektorze finansowym, firmach konsultingowych, sektorze IT lub AI, czy też zajmować się matematyką od strony teoretycznej. Przy wyborze specjalności postanowisz, czy chcesz implementować metody uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji w inżynierii danych, tworzyć nowe modele i teorie matematyczne, czy też konstruować nowe rozwiązania informatyczne.
Absolwenci kierunku Matematyka doskonale odnajdują się na rynku pracy. Znajdują zatrudnienie w wielu renomowanych firmach, takich jak Nokia, Capgemini, Amazon, UBS, KRUK, Kredyt Inkaso, Santander Bank Polska, Credit Suisse, BNY Mellon, HSBC, Dentsu, Atos, SpyroSoft, Ultimo, EY Polska, Objectivity, Deepsense.ai i innych, a także w krajowych i zagranicznych instytucjach naukowych.
Kierunek Matematyka, tak jak wszystkie kierunki matematyczne, które istniały lub istnieją na Politechnice Wrocławskiej, nawiązuje w swoim programie do ponad 50-letniej tradycji studiów matematycznych na Politechnice Wrocławskiej, zapoczątkowanej w roku 1968.
Matematyka ogólna
Specjalność Matematyka Ogólna przeznaczona jest głównie dla pasjonatów matematyki. Szczególnie polecana jest tym, którzy chcą w przyszłości zajmować się badaniami naukowymi. Jeżeli wybierzesz tę specjalność, nauczysz się funkcjonować na nieco wyższym poziomie abstrakcji, na kursach wybieralnych będzie mniej rachunków i więcej dowodów. Niektórzy matematycy dopiero w takim środowisku pojęć odnajdują kwintesencję matematyki, łapią swoistego bakcyla abstrakcyjnego myślenia, który daje im poczucie pełnej swobody twórczej. Dojdziesz do tego krok po kroku, stopniowo wchodząc na coraz wyższe poziomy wtajemniczenia, co z biegiem czasu pozwoli Ci przystąpić do fazy bardziej twórczej, formułowania własnych pomysłów matematycznych, czy to będzie zaproponowanie nowego rozwiązania jakiegoś problemu, nowy model matematyczny, czy nawet jakieś proste twierdzenie.
Uczenie maszynowe i inżynieria danych
Jeżeli wybierzesz specjalność Uczenie Maszynowe i Inżynieria Danych, zdobędziesz kompetencje nie tylko w zakresie zarządzania danymi, ale także kreatywnego rozwiązywania problemów w szerokim obszarze znanym jako Data Science. Poznasz metody probabilistyczne i statystyczne, jak również nowoczesne algorytmy uczenia maszynowego i sieci neuronowych, które pozwalają na analizę dużych zbiorów danych pochodzących z różnych źródeł, podejmowanie racjonalnych decyzji w warunkach niepewności oraz modelowanie zjawisk losowych. Zdobędziesz umiejętność rozwiązywania rzeczywistych problemów przy pomocy metod matematycznych i narzędzi informatycznych w bankowości, ekonomii, przemyśle, genetyce, medycynie i innych dziedzinach gospodarki i nauki. Szeroko rozumiana inżynieria danych jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin nauki wykorzystywanych w większości współczesnych firm.
Matematyka informatyczna
Specjalność Matematyka Informatyczna daje wiedzę z programowania oraz tych działów matematyki, które są powiązane z informatyką (teoria liczb, kryptografia, teoria grafów). Jeżeli wybierzesz tę specjalność, obok zajęć z programowania, uczenia maszynowego i sieci neuronowych, przewidzianych dla wszystkich specjalności, będziesz uczestniczyć w zaawansowanych kursach informatycznych. W ramach kursów wybieralnych będziesz miał możliwość zdobyć wiedzę z bezpieczeństwa komputerowego, automatycznej weryfikacji czy projektowania aplikacji webowych. Zajęcia informatyczne będą ściśle powiązane ze zdobytą wiedzą matematyczną, dzięki czemu uzyskasz bardzo solidne i nieczęste na rynku pracy umiejętności, które powinny umożliwić pracę przy najbardziej ambitnych projektach w sektorze IT.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia I stopnia jest liczony wg wzoru:
M + PD + 0,1JO + 0,1JP
- M
- PD
- JO
jest równa większej z liczb:
P albo P + 1,5 R albo 2,5 R
- JP
jest równa większej z liczb:
P albo R
- M
Matematyka
- PD
Przedmiot dodatkowy
(fizyka lub informatyka) - JO
Język obcy
- JP
Język polski
- P
Wynik procentowy z matury podstawowej
- R
Wynik procentowy z matury rozszerzonej
Jeżeli nie zdawałeś matury z matematyki i przedmiotu dodatkowego to Twój wskaźnik wynosi zero
Więcej informacji
Perspektywy zatrudnienia
- specjalista ds. analizy ryzyka, analityk biznesowy, aktuariusz
- analityk danych, data scientist, statystyk-analityk
- analityk-programista
- zatrudnienie w branży IT przy rozwiązywaniu niestandardowych/złożonych problemów
Miejsca pracy absolwentów
- Nokia
- UBS
- KRUK
- Kredyt Inkaso
- Santander Bank Polska
- BNY Mellon
- Credit Suisse
- HSBC
- Amazon
- EY Polska
- Dentsu
- Atos
- Capgemini Software Solutions Center
- SpyroSoft
- Ultimo
- Objectivity
- Deepsense.ai
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich