- studia II stopnia
- Tytuł zawodowy: magister inżynier
Informatyka techniczna
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
OPIS KIERUNKU
Program studiów obejmuje zagadnienia projektowania systemów informatycznych do różnych zastosowań w gospodarce i medycynie, studenci zdobywają wiedzę i umiejętności niezbędne w pracy analityka i architekta systemów. Szczególną uwagę poświęca się również aspektom bezpieczeństwa i ochrony informacji. Kładziony jest nacisk na nauczanie treści aktualnych i poszukiwanych na rynku pracy, między innymi z zakresu projektowania gier komputerowych i systemów mobilnych, sztucznej inteligencji i jej zastosowań, chmur obliczeniowych i systemów obliczeń rozproszonych, optymalizacji. Oferta programowa kierunku zapewnia solidne podstawy do wszechstronnego rozwoju kompetencji i możliwość szerokiego wyboru ścieżki dalszej edukacji i kariery zawodowej.
Uruchomienie specjalności zależeć będzie od liczby chętnych.
W przypadku zbyt małej liczby zainteresowanych specjalność może nie zostać uruchomiona.
Grafika i systemy multimedialne
Kształcenie obejmuje wiedzę i praktykę użycia mechanizmów uczenia maszynowego, a także metod uczenia głębokiego oraz podejść statystycznych w eksploracji i analizie dużych zasobów danych. Studenci nabywają stosownych umiejętności opracowania i wykonania aplikacji i systemów pracujących na danych wielowymiarowych, a także stosujących elementy rzeczywistości rozszerzonej i wirtualnej. Kładziemy także duży nacisk na wykorzystanie metod numerycznych w zagadnieniach wizualizacji zachowania układów fizycznych oraz szeroko rozumianego przetwarzania danych w systemach rozproszonych i autonomicznych. Absolwent to specjalista z zakresu rozwiązywania złożonych zadań badawczych dotyczących grafiki i systemów multimedialnych – na przykład budowy cyfrowego asystenta – a także aplikacji mobilnych z mechanizmami efektywnego przetwarzania danych i akceleracji graficznej oraz systemów danych wielowymiarowych, z elementami Augmented Reality i Virtual Reality (AR/VR). Ma wiedzę umożliwiającą szybkie adaptowanie się do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości świata grafiki komputerowej i współczesnych multimediów. Może znaleźć zatrudnienie przy tworzeniu i eksploatacji systemów oprogramowania, aplikacji internetowych (e-business, e-commerce, e-banking), systemów zarządzania w administracji i służbach wojskowych, gdzie zachodzi potrzeba przetwarzania, analizy, ekstrakcji i wizualizacji dużych zbiorów danych. Posiada również znajomość zagrożeń wynikających z cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania im zarówno na poziomie sprzętowym, jak i programowym.
Inżynieria systemów informatycznych
Program kształcenia pozwala na zdobycie wiedzy, umiejętności i doświadczenia, niezbędnych w realizacji zadań w zakresie projektowania i wytwarzania oprogramowania oraz eksploatacji systemów informatycznych z rozproszonymi bazami danych. Studenci zapoznają się z narzędziami wspierającymi prowadzenie prac programistycznych w zakresie: śledzenia zagadnień, kontroli wersji, ciągłej integracji, analizy i recenzowania kodu, automatycznej budowy i przeprowadzania testów. Są przygotowani do samodzielnej analizy i rozwiązywania problemów informatycznych (w tym ich klasyfikacji pod kątem złożoności i specyfikacji oraz implementacji rozwiązań). Studia na specjalności przygotowują do posługiwania się najnowszymi narzędziami informatycznymi, a także pozwalają na nabycie umiejętności szybkiej adaptacji w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości informatycznej. Absolwent przygotowany jest do podjęcia pracy w zakresie projektowania, realizacji oprogramowania i eksploatacji systemów informatycznych, takich jak systemy sztucznej inteligencji, systemy baz danych, sieci komputerowe, systemy multimedialne oraz do kierowania projektami informatycznymi.
Systemy i sieci komputerowe
Oferta programowa specjalności wychodzi naprzeciw najnowszym trendom w świecie systemów i sieci komputerowych. Przede wszystkim zorientowana jest na usługi świadczone przez współczesne sieci – tematyka kursów obejmuje technologie i usługi chmur obliczeniowych, Big Data, wdrażanie aplikacji w środowisku sieciowym i automatyzację tego procesu (DevOps). Studentów wyposażamy również w wiedzę i umiejętności związane za sztuczną inteligencja i jej zastosowaniami w środowisku sieciowym oraz w aplikacjach. Niemniej ważne w programie studiów są aspekty projektowania sieci teleinformatycznych oraz zarządzania infrastrukturą IT. Absolwent specjalności jest przygotowany do samodzielnego rozwiązywania zaawansowanych, współczesnych problemów informatycznych. Ma wiedzę i umiejętności pozwalające na szybkie adaptowanie się do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości informatycznej. Może znaleźć zatrudnienie jako kierownik projektów informatycznych, projektant i administrator złożonych systemów i sieci komputerowych, analityk i projektant systemów informatycznych, projektant i administrator systemów klasy Business Intelligence, jak również jako pracownik naukowo-badawczy w jednostkach naukowych i badawczo-rozwojowych.
Systemy informatyki w medycynie
Informatyka medyczna to dziedzina szybko rozwijająca się i z dużym potencjałem – od zdalnych operacji i rozpoznawania schorzeń po zarządzanie jednostkami opieki zdrowotnej i obsługę pacjenta. Jednymi z motywów przewodnich współczesnych systemów telemedycznych są metody rozpoznawania i sztucznej inteligencji oraz systemy przetwarzania i analizy danych medycznych, pozwalające wspólnie na budowanie skutecznych narzędzi diagnozowania. Studenci specjalności zdobywają wiedzę z zakresu zaawansowanych metod sztucznej inteligencji i ich licznych zastosowań, komputerowego podejmowania decyzji, pozyskiwania, czyszczenia oraz analizy danych medycznych. Absolwenci są cenionymi specjalistami w dziedzinie Artificial Intelligence. Znajdują zatrudnienie przy projektowaniu, wdrażaniu i eksploatacji zaawansowanych informatycznych, w tym systemów szpitalnych (e-health) z modułami wspomagania decyzji, telemedycznych systemów monitorowania i konsultacji wykorzystujących platformy mobilne (m-health), systemów użytkowych z interfejsem człowiek-komputer oraz aplikacji internetowych dla sektora opieki medycznej.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia II stopnia jest liczony wg wzoru:
D × 10 + ŚR
- D
ocena na dyplomie,
- ŚR
średnia ważona z przebiegu studiów,
Wymagany tytuł zawodowy
inżynier, magister inżynier
Dopuszczalne kierunki ukończonych studiów
kierunki studiów przyporządkowane do dyscypliny naukowej informatyka techniczna i telekomunikacja i kierunki studiów dla których dyscyplina naukowa informatyka techniczna i telekomunikacja jest dyscypliną wiodącą oraz kierunek studiów inżynieria biomedyczna.
Więcej informacji
Absolwent potrafi:
- Rozwiązywać problemy optymalizacji sieci komputerowych,
- Projektować systemy zabezpieczeń dla sieci komputerowych,
- Wykorzystywać inteligentne metody obliczeniowe do rozwiązywania aktualnych problemów,
- Zastosować mobilne systemy teleinformatyczne w zadaniach monitorowania
i inspekcji
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich