- studia II stopnia
- Tytuł zawodowy: magister inżynier
Górnictwo i geologia
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
OPIS KIERUNKU
Kierunek studiów górnictwo i geologia bazuje na bardzo ważnych, z gospodarczego i poznawczego punktu widzenia, dziedzinach wiedzy, zwanych naukami technicznymi i naukami o Ziemi. Charakterystyczną cechą profilu wykształcenia naszego absolwenta jest połączenie wiedzy podstawowej i technicznej (matematyka, fizyka, chemia, informatyka, geoinżynieria, mechanizacja, transport, przeróbka surowców, geodezja, GIS) z przyrodniczą (geologia, geochemia, ochrona środowiska i zdrowia) i społeczną (ekonomia, prawo, zarządzanie, języki obce).
Uruchomienie specjalności zależeć będzie od liczby chętnych.
W przypadku zbyt małej liczby zainteresowanych specjalność może nie zostać uruchomiona.
Eksploatacja podziemna i odkrywkowa złóż
Po tych studiach będziesz przygotowany do zarządzania operacyjnego w przedsiębiorstwach branży wydobywczej, projektowania procesów technologicznych, jak również do rozwiązywania problemów naukowo-badawczych i do podejmowania inicjatyw twórczych. Będziesz znał najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania stosowane w przemyśle wydobywczym, w tym założenia przemysłu 4.0 i cyfryzacji kopalń. Zgłębisz również koncepcje zrównoważonej gospodarki złożem i gospodarki obiegu zamkniętego.
Geoinżynieria i ochrona środowiska
Po tych studiach będziesz posiadał wiedzę i umiejętności w zakresie prowadzenia badań geotechnicznych i sporządzania dokumentacji geotechnicznej, geologicznej itp., w zakresie projektowania budowli ziemnych i obiektów podziemnych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi komputerowych, oceny stateczności i sposobów stabilizacji tych obiektów, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń naturalnych. Będziesz posiadał umiejętności w zakresie modelowania przestrzennego wyrobisk i innych obiektów geoinżynieryjnych oraz ich wizualizacji w środowisku VR. Ponadto będziesz umiał przeprowadzić ocenę wpływu działalności przemysłowej na środowisko, prognozować skutki eksploatacji górniczej na górotwór i na powierzchnię terenu oraz zaprojektować sieć kontrolnopomiarową. Specjalność prowadzona jest na studiach stacjonarnych.
Zarządzanie w górnictwie skalnym
Po tych studiach będziesz posiadał umiejętność podejmowania decyzji inwestycyjnych, sporządzania planów rozwoju produkcji, organizowania i prowadzenia działań w obszarze ochrony środowiska i jakości w zakładach górnictwa skalnego zarówno w aspektach prawnych, ekonomicznych, technologicznych, organizacyjnych jak i zarządczych. Będziesz także posiadał umiejętność podejmowania decyzji o dużym stopniu ryzyka. Ponadto będziesz przygotowany do projektowania procesów technologicznych, przeprowadzania oceny wpływu działalności przemysłowej na środowisko, a także kierowania zespołem, oraz efektywnej współpracy z projektantami, organami nadzoru ruchu oraz partnerami rynkowymi. Zapoznasz się także z aspektami gospodarki o obiegu zamkniętym w odniesieniu do górnictwa skalnego. Specjalność prowadzona jest na studiach stacjonarnych.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia II stopnia jest liczony wg wzoru:
D × 10 + ŚR + OD
- D
ocena na dyplomie,
- ŚR
średnia ważona z przebiegu studiów,
- OD
wynik oceny dorobku studiów.
OD = RK + UK, gdzie:
RK – wynik rozmowy kwalifikacyjnej oceniającej efekty uczenia się osiągnięte w trakcie studiów I stopnia. Maksymalna liczba punktów RK wynosi 15.
UK – punkty za kierunek ukończonych studiów I stopnia:
Kandydat ukończył studia I stopnia: | PUNKTY OD |
na kierunku: górnictwo i geologia, geoinformatyka, geodezja i kartografia | 10 |
na innym kierunku | 0 |
Dodatkowe warunki przyjęć
Rozmowa kwalifikacyjna
Informacje o terminie i sposobie przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej podamy wkrótce.
Wymagany tytuł zawodowy
inżynier, magister inżynier
Dopuszczalne kierunki ukończonych studiów
brak ograniczeń
Więcej informacji
Absolwent potrafi:
- Posługiwać się wiedzą zaawansowaną z zakresu przedmiotów podstawowych, kierunkowych i specjalistycznych
- Kierować zespołami, podejmować decyzje o dużym stopniu ryzyka, biegle posługiwać się wiedzą prawną, jak i ekonomiczną
- Projektować procesy technologiczne, jak również rozwiązywać problemy naukowo-badawcze i podejmować inicjatywy twórcze
Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii uzyskał akredytację IPMA – Student! więcej informacji
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich