- studia I stopnia
- Tytuł zawodowy: inżynier
Geoinformatyka
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
Opis kierunku
Studia na kierunku Geoinformatyka są interdyscyplinarne i łączą w sobie kilka obszarów nauki: informatykę, matematykę, geografię, geodezję, geologię, geomechanikę i inne.
- Absolwent uzyska solidne podstawy z zakresu matematyki i fizyki, będzie świadomy biznesowych i ekologicznych aspektów dzielności przemysłowej, uzyska kompetencje zwiększające szanse osiągniecia sukcesu projektów.
- Absolwent pozna nowoczesne technologie informatyczne i metody programowania (C, C++, Pyton, JavaScript), systemy baz danych oraz baz danych przestrzennych, przetwarzanie dużych zbiorów danych (Big Data) i przetwarzanie w chmurze (Cloud Conputing), metody uczenia maszynowego (Machine Learning) i sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence). Będzie umiał tworzyć procedury analizy danych i je automatyzować
- Absolwent uzyska podstawową wiedzę w zakresie nauk o Ziemi (tj. geodezja i kartografia, geologia, geofizyka, geomechanika, geotechnika, geoinżynieria, inżynieria surowców naturalnych). Pozna nowoczesne techniki pomiarowe oraz zastosowania informatyki w wybranych naukach o Ziemi. Będzie umiał budować modele numeryczne, wizualizować modele przestrzenne z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości (Virtual Reality). Pozna specjalistyczne narzędzia geoinformatyczne, wyznaczające światowe standardy w tym obszarze
Informatyka w geoinżynierii
Absolwent specjalności Informatyka w geoinżynierii będzie posiadał wiedzę z zakresu matematyki i informatyki m.in. programowania, machine learning oraz sztucznej inteligencji, a ponadto podstawową wiedzę z zakresu geoinżynierii, obejmującą zagadnienia związane z geotechniką i geomechaniką. Będzie potrafił zastosować nowoczesne narzędzia informatyczne do rozwiązywania
problemów geoinżynierskich, m.in. będzie posiadał wiedzę w zakresie modelowania numerycznego procesów geodynamicznych. Wiedza informatyczna pozwoli mu rozwijać programy komputerowe dedykowane szeroko pojętej geoinżynierii.
Systemy informacji geograficznej
W trakcie studiów na specjalności Systemy informacji geograficznej student nauczy się pracy z systemami GIS, pozna metody i techniki pozyskiwania oraz analizowania danych przestrzennych, w tym skanowania laserowego i z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych (dronów), podstawy fotogrametrii i teledetekcji. Zdobędzie wiedzę i umiejętności w zakresie podstaw programowania, algorytmiki, modelowania obiektów 3D.
Absolwenci tej specjalności będą mieć odpowiednie kwalifikacje do pracy w firmach geoinformatycznych i geoinformacyjncych, biurach projektowych, jednostkach naukowo-badawczych, przedsiębiorstwach międzynarodowych, administracji publicznej a także do założenia własnej firmy.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia I stopnia jest liczony wg wzoru:
M + PD + 0,1JO + 0,1JP
- M
- PD
- JO
jest równa większej z liczb:
P albo P + 1,5 R albo 2,5 R
- JP
jest równa większej z liczb:
P albo R
- M
Matematyka
- PD
Przedmiot dodatkowy
(fizyka, informatyka lub geografia lub egzamin zawodowy) - JO
Język obcy
- JP
Język polski
- P
Wynik procentowy z matury podstawowej
- R
Wynik procentowy z matury rozszerzonej
Jeżeli nie zdawałeś matury z matematyki i przedmiotu dodatkowego to Twój wskaźnik wynosi zero
Od rekrutacji na studia na rok akademicki 2022/2023 do wskaźnika (jako przedmiot dodatkowy) mogą być brane wyniki uzyskane na dyplomie potwierdzającym uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika.
PD = 0,5 * WEZ
gdzie WEZ jest:
dla kandydatów posiadających dyplom zawodowy: liczbą punktów odpowiadających końcowemu wynikowi egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika, ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie, liczonemu zgodnie ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty z późn. zmianami.
dla kandydatów posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika: liczbą punktów odpowiadająca wynikowi egzaminów zawodowych ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika i jest obliczana według wzoru:
gdzie:
Wpi– wynik z części pisemnej egzaminu zawodowego dla i-tej kwalifikacji
Wpri – wynik z części praktycznej egzaminu zawodowego dla i-tej kwalifikacji
n – liczba kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie
Nazwy zawodów, które mogą być brane pod uwagę przy obliczaniu WEZ na kierunku geoinformatyka dla kandydatów posiadających dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika:
- Technik automatyk
- Technik informatyk
- Technik nawigator morski
- Technik programista
- Technik robotyk
Więcej informacji
Perspektywy zatrudnienia
Absolwent może podjąć pracę w wielu branżach i obszarach przemysłu i gospodarki.
Może być zatrudniony przykładowo w:
- w branżach związanych z poszukiwaniem, oceną potencjału i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii
- w geoinżynierii, w tym w analizach stateczności i stabilności terenu pod inwestycje jak również w pracach archeologicznych
- w organizacjach i instytucjach związanych z monitorowaniem stanu środowiska i zarządzaniem kryzysowym
- w przedsiębiorstwach i instytutach zajmujących się poszukiwaniem i dokumentowaniem zasobów surowców naturalnych, w tym surowców krytycznych dla gospodarki
- w branży związanej z projektowaniem i rozwijaniem oprogramowania w tym wsparcia produktów oprogramowania
- w instytucjach doradztwa inwestycyjnego i branży konsultingowej
- w zarządzaniu zasobami surowców naturalnych
- w administracji publicznej, na przykład inspekcji środowiska, służbie geologicznej, hydrogeologicznej, nadzorze górniczym
- w instytucjach naukowo-badawczych i badawczo-rozwojowych
Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii uzyskał akredytację IPMA – Student! więcej informacji
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich