- studia II stopnia
- Tytuł zawodowy: magister inżynier
Geodezja i kartografia w j. angielskim
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
OPIS KIERUNKU
Geodezja i kartografia to szeroka dyscyplina naukowo-techniczna, obejmująca swoim zakresem pozyskiwanie, przetwarzanie i wizualizację danych przestrzennych na potrzeby procesów inwestycyjnych, gospodarki przestrzennej, zarządzania nieruchomościami, ochrony środowiska i innych dziedzin. Nowoczesne techniki pomiarowe wykorzystywane przez geodetów to m.in. niwelatory kodowe, robotyczne tachimetry elektroniczne, odbiorniki satelitarne i skanery laserowe. Dostępne dane teledetekcyjne umożliwiają monitorowanie środowiska naturalnego z pokładu satelitów. Systemy Informacji Geograficznej (GIS) pozwalają prowadzić zaawansowane analizy zjawisk zachodzących w środowisku naturalnym, odkrywać prawidłowości rządzące tymi zjawiskami oraz planować optymalnie przedsięwzięcia inwestycyjne. Programowanie w GIS pozwala tworzyć własne aplikacje, które dodatkowo rozszerzają możliwości dostępnych narzędzi informatycznych.
Geomatics
Geomatyka to dyscyplina naukowo-techniczna zajmująca się pozyskiwaniem, analizowaniem, interpretowaniem, upowszechnianiem i praktycznym zastosowaniem geodanych i geoinformacji. Geomatyka analizuje i syntetyzuje dane o procesach i zjawiskach przestrzennych i ich zmianach. Zbierane dane są wykorzystywane do tworzenia modeli komputerowych, które pomagają nam lepiej zrozumieć procesy związane z przestrzenią i planować przyszłe działania. Planowanie obejmuje długoterminowy rozwój obszarów miejskich, krajobrazu, systemów komunikacyjnych i infrastruktury. Geoinformacja staje się elementem niemal każdego systemu informacyjnego. Innowacyjność polskiej gospodarki można osiągnąć m.in. poprzez coraz szersze wykorzystanie geoinformacji. Absolwent nabędzie wiedzę i umiejętności m.in. w zakresie przetwarzania, analizy oraz interpretacji danych przestrzennych, w tym dużych zbiorów danych satelitarnych, ze skaningu laserowego i innych. Powszechność geoinformacji i perspektywa dalszego wzrostu jej wykorzystania generuje zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. Na kierunku geodezja i kartografia, na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej realizowane jest kształcenie odpowiadające tym potrzebom.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia II stopnia jest liczony wg wzoru:
D × 10 + ŚR + OD
- D
ocena na dyplomie,
- ŚR
średnia ważona z przebiegu studiów,
- OD
wynik oceny dorobku studiów.
OD = RK + UK, gdzie:
RK – wynik rozmowy kwalifikacyjnej oceniającej efekty kształcenia osiągnięte
w trakcie studiów I stopnia. Maksymalna liczba punktów RK wynosi 15.
UK – punkty za kierunek ukończonych studiów I stopnia:
Kandydat ukończył studia I stopnia: | PUNKTY UK |
na kierunku: górnictwo i geologia, geoinformatyka, geodezja i kartografia | 10 |
na innym kierunku | 0 |
Dodatkowe warunki przyjęć
Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się w dniu 12 lutego 2024 roku, od godziny 10:30 na platformie ZOOM. Dokładna godzina rozmowy zostanie rozesłana Kandydatom w przeddzień rozmowy, pocztą elektroniczną, na maila podanego w systemie rekrutacyjnym.
Meeting ID: 617 5502 6108
Passcode: 696369
Wymagany tytuł zawodowy
inżynier, magister inżynier
Dopuszczalne kierunki ukończonych studiów
brak ograniczeń
Więcej informacji
Absolwent potrafi:
- Projektować, wdrażać i wykorzystywać systemy geoinformacyjne
- Wykorzystywać wiedzę z zakresu geodezji i kartografii, fotogrametrii i teledetekcji, geoinformatyki, nauk o Ziemi, nauk matematyczno-technicznych, górnictwa i geologii, ekonomii
- Posługiwać się wybranymi narzędziami automatyzacji projektowania i wykorzystania systemów geoinformacyinych i geoinformatycznych
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich