- studia II stopnia
- Tytuł zawodowy: magister inżynier
Energetyka
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
Opis kierunku
Kształcenie na studiach drugiego stopnia na kierunku Energetyka przygotowuje do projektowania, optymalizacji i wdrażania nowych technologii energetycznych, a także do eksploatacji maszyn i urządzeń wykorzystywanych w energetyce i branżach pokrewnych. Tematyka poruszana podczas studiów obejmuje szerokie spektrum zagadnień związanych z różnymi źródłami energii, takimi jak paliwa konwencjonalne, odpady, energia jądrowa oraz odnawialne źródła energii, i ich wykorzystaniu zarówno w energetyce zawodowej, ciepłownictwie i chłodnictwie, jak i w pokrewnych gałęziach przemysłu obejmujących sektor paliwowy, energetykę jądrową, energetykę wodorową oraz gospodarkę obiegu zamkniętego.
Program studiów umożliwia także pogłębienie wiedzy z obszarów zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska oraz efektywności energetycznej. Program kształcenia przygotowuje do pracy nad innowacyjnymi rozwiązaniami w dziedzinie energetyki oraz rozwija umiejętności minimalizowania negatywnych skutków eksploatacji tradycyjnych źródeł energii. Taka kompleksowa edukacja jest kluczowa dla krajowej i globalnej transformacji energetycznej.
Więcej informacji o kierunku znajduje się na stronie wydziału.
Uruchomienie specjalności zależeć będzie od liczby chętnych.
W przypadku zbyt małej liczby zainteresowanych specjalność może nie zostać uruchomiona.
Chłodnictwo, ciepłownictwo i klimatyzacja - studia stacjonarne
Absolwent tej specjalności posiada wiedzę i umiejętności w zakresie zaawansowanych technologii i metod badania procesów oraz eksploatacji maszyn i urządzeń dla ciepłownictwa, chłodnictwa, klimatyzacji oraz dziedzinach pokrewnych. Jest przygotowany do projektowania, optymalizacji i wdrażania nowych technologii energetycznych, w szczególności w zakresie zapewnienia komfortu termicznego w pomieszczeniach oraz do pracy w organach samorządu terytorialnego i samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej w warunkach funkcjonowania rynku energii i realizacji zasady zrównoważonego rozwoju.
Nowoczesne technologie energetyczne - studia stacjonarne
Absolwent posiada wiedzę i umiejętności w zakresie zaawansowanych technologii i metod badania procesów oraz eksploatacji maszyn i urządzeń w energetyce zawodowej i przemysłach pokrewnych. Jest przygotowany do projektowania, optymalizacji i wdrażania nowoczesnych technologii energetycznych, w szczególności w zakresie niskoemisyjnej energetyki konwencjonalnej, energetyki jądrowej oraz technologii minimalizacji ich oddziaływania na środowisko naturalne. Zna nowoczesne rozwiązania technologiczne z zakresu wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej, ciepła, chłodnictwa i klimatyzacji, także przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii Jest również przygotowany do pracy w organach samorządu terytorialnego, firmach przemysłowych i doradczych oraz samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej w warunkach funkcjonowania rynku energii i realizacji zasady zrównoważonego rozwoju.
Odnawialne źródła energii - studia niestacjonarne
Absolwent posiada wiedzę i umiejętności w zakresie zaawansowanych technologii i metod badania procesów oraz eksploatacji maszyn i urządzeń w energetyce i przemysłach pokrewnych. Jest przygotowany do projektowania, optymalizacji i wdrażania nowych technologii energetycznych, w szczególności w zakresie odnawialnych źródeł energii w warunkach funkcjonowania rynku energii i realizacji zasady zrównoważonego rozwoju.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia II stopnia jest liczony wg wzoru:
D × 10 + ŚR
- D
ocena na dyplomie
- ŚR
średnia ważona z przebiegu studiów
Dodatkowe warunki przyjęć:
wymagany tytuł zawodowy
inżynier, magister inżynier, inżynier architekt, magister inżynier architekt
dopuszczalne kierunki ukończonych studiów
brak ograniczeń
Więcej informacji
Absolwent potrafi:
- Projektować i optymalizować procesy technologiczne wykorzystujące systemy konwersji energii ze szczególnym uwzględnieniem niskoemisyjnych źródeł energii.
- Wykonywać bilanse energetyczne złożonych systemów energetycznych, jak również symulować ich pracę z wykorzystaniem zaawansowanego oprogramowania komputerowego.
- Posługiwać się metodami numerycznymi w opracowywaniu modeli matematyczno- fizycznych złożonych zagadnień cieplno-przepływowych w systemach energetycznych.
- Sporządzać specyfikacje projektowe oraz projektować maszyny, urządzenia i systemy energetyczne w zakresie wynikającym z kształcenia specjalistycznego.
Perspektywy zatrudnienia:
- Przemysł energetyczny, elektroenergetyczny i ciepłowniczy
- Chłodnictwo i kriogenika przemysłowa
- Przemysł motoryzacyjny i lotniczy
- Przemysł paliwowy i chemiczny
- Hutnictwo i przemysł surowcowy
- Branża inżynierii sanitarnej (HVAC)
- Organy administracji publicznej
- Samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej
- Działalność badawczo-rozwojowa
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich