- studia II stopnia
- Tytuł zawodowy: magister inżynier
Elektrotechnika
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
OPIS KIERUNKU
Studenci mają możliwość studiowania w zakresie szeroko pojmowanej elektrotechniki, a więc problemów związanych z wytwarzaniem, rozdziałem, przesyłem oraz przetwarzaniem i użytkowaniem energii elektrycznej. Ze względu na wymagania nowoczesnej techniki i technologii, stosowanej w energetyce i przemyśle, studia kierunkowe uzupełnione są wiedzą z zakresu elektroniki i techniki mikroprocesorowej, informatyki oraz technik zarządzania i marketingu. Studia zapewniają poznanie tych wszystkich zagadnień, które pozwolą absolwentowi na znalezienie atrakcyjnej i ciekawej pracy we wszystkich gałęziach przemysłu, przykładowo w działach utrzymania ruchu elektrycznego.
Uruchomienie specjalności zależeć będzie od liczby chętnych.
W przypadku zbyt małej liczby zainteresowanych specjalność może nie zostać uruchomiona.
Elektrotechnika przemysłowa
Kształcenie odbywa się w zakresie racjonalnego wykorzystania i przetwarzania energii elektrycznej
w procesach technologicznych, przemysłowych i w pojazdach. Studenci posiadają nowoczesną
i ugruntowaną wiedzę z zakresu: automatyzacji procesów produkcyjnych, komputerowych systemów projektowania CAD w elektroenergetyce i układów automatyki przemysłowej, systemów
mikroprocesorowych, automatyki elektrycznych układów napędowych i maszyn elektrycznych,
diagnostyki procesów przemysłowych, przekształcania energii w układach energoelektronicznych. Absolwenci znajdują zatrudnienie we wszystkich gałęziach przemysłu i transportu, oraz biurach
konstrukcyjnych i projektowych.
Elektroenergetyka
Studenci mają możliwość zdobycia najbardziej uniwersalnych i przydatnych w praktyce zawodowej – wiedzy i umiejętności z obszaru wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej oraz poznania nowoczesnych rozwiązań technicznych, technologicznych i informatycznych w tym zakresie. Pozwoli to na znalezienie interesującej pracy w przedsiębiorstwach energetycznych, zakładach przemysłowych, firmach usługowych i biurach projektowych lub pracę w ramach własnej działalności gospodarczej w branży elektrotechnicznej.
Odnawialne źródła energii
Studiujący poznają podstawy wytwarzania i przetwarzania różnych rodzajów energii, pozyskiwanej
ze źródeł kopalnych oraz odnawialnych, w celu wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej.
Studia w zakresie źródeł odnawialnych obejmują m.in. zagadnienia budowy farm wiatrowych oraz
fotowoltaicznych wraz z problematyką specyficznych rozwiązań elektromaszynowych i fotowoltaicznych, układów sterowania, automatyki i komunikacji oraz przekształtników energoelektronicznych. Studenci poznają również problematykę współpracy systemów energetycznych z rozproszonymi źródłami energii, ekologii przemysłowej jak i obowiązujące krajowe i unijne regulacje prawne dotyczące wykorzystywania odnawialnych źródeł energii oraz zasad zrównoważonego rozwoju.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia II stopnia jest liczony wg wzoru:
D × 10 + ŚR + OD
- D
ocena na dyplomie,
- ŚR
średnia ważona z przebiegu studiów,
- OD
wynik oceny dorobku w zakresie wybranych przedmiotów. Maksymalna liczba punktów OD wynosi 25. Zasady ustalania liczby punktów OD dla dopuszczalnych kierunków studiów podane są poniżej.
Ukończony kierunek studiów | Punkty OD: |
ukończony kierunek studiów, którego program nauczania zawiera treści z elektrotechniki w zakresie teorii obwodów i teorii pola elektromagnetycznego |
do 5 punktów OD |
oraz treści co najmniej jednego z kursów:
|
do 5 punktów OD |
Do ustalania liczby punktów z danego przedmiotu kierunkowego brane są pod uwagę: forma kursu, treści programowe, liczba godzin oraz uzyskana ocena. Konieczne jest uzupełnienie w trakcie studiów II stopnia brakujących kursów spośród wymienionych powyżej, wskazanych przez Wydziałową Komisję Kwalifikacyjną.
Wymagany tytuł zawodowy
inżynier, magister inżynier
Dopuszczalne kierunki ukończonych studiów
Ukończony kierunek studiów, którego program nauczania zawiera treści z elektrotechniki w zakresie teorii obwodów i teorii pola elektromagnetycznego (do 5 punktów OD) oraz treści co najmniej jednego z kursów:
- urządzenia elektryczne (do 5 punktów OD)
- maszyny elektryczne (do 5 punktów OD)
Do ustalania liczby punktów z danego przedmiotu kierunkowego brane są pod uwagę: forma kursu, treści programowe, liczba godzin oraz uzyskana ocena. Konieczne jest uzupełnienie w trakcie studiów II stopnia brakujących kursów spośród wymienionych powyżej, wskazanych przez Wydziałową Komisję Kwalifikacyjną.
Więcej informacji
Absolwent potrafi:
- Dokonywać wszelkich pomiarów w obwodach wysokonapięciowych
- Dokonywać analizy i projektować złożone systemy sterowania napędami elektrycznymi
- Oceniać przydatność i możliwość wykorzystania materiałów w zakresie elektrotechniki
- Obsługiwać i koordynować podstawowe i zintegrowane układy prewencyjnej, eliminacyjnej i restytucyjnej elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich