- studia II stopnia
- Tytuł zawodowy: magister inżynier
Budownictwo
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
OPIS KIERUNKU
Studia magisterskie na kierunku Budownictwo kształcą doskonale wykwalifikowaną, techniczną kadrę inżynierską i zarządczą w szeroko rozumianym obszarze budownictwa. Absolwenci są przygotowani do zajmowania samodzielnych lub kierowniczych stanowisk w przedsiębiorstwach, zajmujących się projektowaniem konstrukcji budowlanych, organizacją, kierowaniem i wykonawstwem wszystkich typów robót i obiektów budowlanych a także utrzymaniem i eksploatacją istniejącej infrastruktury budowlanej. Są przygotowani do podjęcia wyzwań badawczych w budownictwie. Potrafią samodzielnie organizować i kierować pracą zespołów we wszystkich dziedzinach budownictwa. Ukończenie każdej ze specjalności stanowi niezbędną podstawę do uzyskania przez absolwentów uprawnień zawodowych do projektowania i kierowania robotami budowlanymi.
Uruchomienie specjalności zależeć będzie od liczby chętnych.
W przypadku zbyt małej liczby zainteresowanych specjalność może nie zostać uruchomiona.
Nie wszystkie specjalności są oferowane w każdym naborze.
Budowa dróg i lotnisk
W rekrutacji letniej 2023 ta specjalność nie będzie dostępna.
Specjalność drogi i lotniska (DiL) kształci absolwentów zdobywających rozbudowaną wiedzę i umiejętności z zakresu materiałów i nawierzchni drogowych, odwodnień budowli infrastruktury transportowej, teorii wymiarowania nawierzchni drogowych, komputerowego wspomaganie projektowania dróg i lotnisk, inżynierii miejskiej i komunikacji miejskich. Ponadto absolwenci zdobywają kompetencje w zakresie systemów transportowych.
Budowlano-technologiczna
W rekrutacji letniej 2023 ta specjalność nie będzie dostępna.
Specyfiką specjalności budowlano-technologicznej (BTO) jest wyposażenie absolwentów w poszerzoną wiedzę i kompetencje z zakresu metod realizacji obiektów budowlanych, organizacji robót budowlanych, procedur realizacji inwestycji i zarządzania przedsięwzięciami budowlanymi oraz przemysłowej produkcji elementów prefabrykowanych. Absolwenci tej specjalności posiadają wiedzę i umiejętności dotyczące eksploatacji, remontów, modernizacji i diagnostyki obiektów budowlanych, a także gospodarki nieruchomościami.
Budownictwo hydrotechniczne i specjalne
W rekrutacji letniej 2023 ta specjalność nie będzie dostępna.
Specjalność budownictwo hydrotechniczne i specjalne (BHS) pozwala absolwentom zdobyć rozbudowane kompetencje w zakresie projektowania budowli hydrotechnicznych, stalowych konstrukcji hydrotechnicznych, specjalnego budownictwa betonowego i komunalnego, eksploatacji i regulacji rzek i dróg wodnych, siłowni wodnych, tuneli hydrotechnicznych, urządzeń wodno-kanalizacyjnych, renowacja budowli hydrotechnicznych oraz odwodnień stałych i tymczasowych.
Budownictwo podziemne i inżynieria miejska
W rekrutacji letniej 2023 ta specjalność nie będzie dostępna.
Rozszerzone kompetencje absolwentów specjalności budownictwo podziemne i inżynieria miejska (BPI) wynikają z realizacji kursów podstawowych i specjalnościowych takich jak: roboty i budownictwo ziemne, budownictwo podziemne, inżynieria miejska, infrastruktura sieciowa, utrzymanie budowli podziemnych, fundamenty specjalne czy też fundamentowanie na terenach specjalnych.
Infrastruktura transportu szynowego
Specjalność Infrastruktura Transportu Szynowego (ITS) pozwala absolwentom zdobyć rozbudowaną wiedzę i kompetencje w zakresie teorii nawierzchni szynowych, technologii robót kolejowych, projektowania stacji kolejowych, inżynierii ruchu kolejowego, sterowania ruchem kolejowym, eksploatacji kolei, inżynierii miejskiej, odwodnień budowli infrastruktury transportowej, diagnostyki nawierzchni szynowych, trwałości i niezawodności nawierzchni kolejowej oraz metod komputerowych w drogach kolejowych.
Inżynieria budowlana i modelowanie
W rekrutacji letniej 2023 ta specjalność nie będzie dostępna.
Specjalność Inżynieria budowlana i modelowanie (BIM) pozwala uzyskać specjalistyczną wiedzę i kompetencje z zakresu realizacji i organizacji robót budowlanych, procedur realizacji inwestycji i zarządzania przedsięwzięciami budowlanymi, przemysłowej produkcji elementów prefabrykowanych, a także zagadnień związanych z eksploatacją, remontami, modernizacją i diagnostyką obiektów budowlanych oraz gospodarką nieruchomościami. Ponadto absolwenci tej specjalności uzyskają wiedzę dotycząca zagadnień modelowania informacji o obiektach budowlanych Building Information Modelling, obejmującą zasady i narzędzia stosowane w technologii BIM.
Inżynieria mostowa
W rekrutacji letniej 2023 ta specjalność nie będzie dostępna.
Absolwent specjalności inżynieria mostowa (IMO) ponad wiedzę, którą zdobywają absolwenci wszystkich specjalności, posiada rozszerzoną wiedzę i umiejętności z zakresu teorii konstrukcji mostowych, projektowania i wykonawstwa mostów betonowych, metalowych i mostów drewnianych, komputerowego wspomagania projektowania mostów, badania i rehabilitacji mostów i konstrukcji gruntowo-powłokowych. Absolwent ma też możliwość zapoznania się z komputerowymi systemami wspomagającymi gospodarkę mostową.
Konstrukcje budowlane
W rekrutacji letniej 2023 ta specjalność nie będzie dostępna.
Specjalność konstrukcje budowlane (KBU) pozwala uzyskać absolwentom specjalistyczną wiedzę i rozwinięte umiejętności projektowe z zakresu betonowych konstrukcji sprężonych, konstrukcji zespolonych, konstrukcji wysokich i cienkościennych. Ponadto absolwent jest kompetentny w rozwiązywaniu problemów reologii, niezawodności i stanów granicznych konstrukcji oraz awarii i napraw konstrukcji.
Konstrukcje inżynierskie i specjalne
Konstrukcje inżynierskie i specjalne (KIS) to specjalność, na której prowadzi się kształcenie w szerokim zakresie zagadnień konstrukcyjnych w budownictwie, dotyczących budownictwa hydrotechnicznego, ziemnego, podziemnego, drogowego, kolejowego, mostowego, tuneli, budownictwa specjalnego betonowego, hybrydowych konstrukcji betonowo-stalowych i gruntowo-powłokowych. Specyfiką specjalności jest duża liczba bloków kursów wybieralnych umożliwiających studentowi w znaczącym zakresie indywidualne kształtowanie programu zajęć zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Ukończenie tych studiów umożliwia ubieganie się o wszystkie specjalności uprawnień budowlanych (po odbyciu wymaganej praktyki).
Ogólnobudowlana (tylko na studiach niestacjonarnych)
W rekrutacji letniej 2023 ta specjalność nie będzie dostępna.
Specjalność ogólnobudowlana (OBU) łączy w sobie najistotniejsze zagadnienia dotyczące budownictwa z zakresu konstrukcji budowlanych i technologii robót budowlanych. Specjalność ta pozwala zdobyć rozbudowaną wiedzę i kompetencje w bardzo szerokim zakresie dotyczącym projektowania i wykonawstwa różnorodnych obiektów budowlanych, takich jak: złożone obiekty o konstrukcji żelbetowej, metalowej lub drewnianej, budynki mieszkalne, budowle hydrotechniczne, budowle ziemne i obiekty budownictwa komunalnego (np. składowiska), obiekty podziemne inżynierii miejskiej (np. tunele), drogi, mosty i obiekty infrastruktury transportu szynowego (budownictwo kolejowe). Ponadto absolwent ma poszerzoną wiedzę w zakresie zagadnień hydrauliki i hydrologii, technologii robót budowlanych oraz komputerowego wspomagania projektowania. Specjalność aktualnie jest dostępna tylko na studiach niestacjonarnych.
Teoria konstrukcji
W rekrutacji letniej 2023 ta specjalność nie będzie dostępna.
Teoria konstrukcji (TKO) to specjalność dla szczególnie uzdolnionych studentów. Absolwenci tej specjalności są kompetentni w zakresie metod matematycznych w mechanice, teorii dźwigarów powierzchniowych, w rozwiązywaniu problemów niezawodności i stanów granicznych konstrukcji. Ponadto posiadają poszerzoną wiedzę i umiejętności z dynamiki układów ciągłych, reologii i komputerowego modelowania konstrukcji.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia II stopnia jest liczony wg wzoru:
D × 10 + ŚR + OD
- D
ocena na dyplomie
- ŚR
średnia ważona z przebiegu studiów
- OD
wynik przypisany kierunkowi odbytych studiów określony na podstawie oceny osiągnięcia efektów kształcenia na studiach I stopnia w odniesieniu do efektów kształcenia określonych na kierunku Budownictwo na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej.
Ukończony kierunek I stopnia: | Liczba punktów OD wynosi: |
dla kierunku budownictwo: | 25 |
dla kierunków dopuszczalnych: architektura, architektura i urbanistyka, budownictwo hydrotechniczne, inżynieria i gospodarka wodna, inżynieria środowiska oraz melioracja wartość wskaźnika OD jest określana na podstawie danych z „Karty ewaluacji wiedzy i kompetencji kandydata/kandydatki na studia II stopnia na kierunku budownictwo na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej”. | Karty zostały przygotowane w 2 wariantach: |
Na innym kierunku | 0 |
Dodatkowe warunki przyjęć:
wymagany tytuł zawodowy
inżynier, magister inżynier, inżynier architekt, magister inżynier architekt
dopuszczalne kierunki ukończonych studiów:
budownictwo, budownictwo hydrotechniczne, architektura, architektura i urbanistyka, inżynieria środowiska, inżynieria i gospodarka wodna, melioracja
informacje dla kandydatów
Zapoznaj się z informacjami przygotowanymi przez wydział: zobacz informacje →
Więcej informacji
Perspektywy zatrudnienia
- kierownik budowy, kierownik robót, inżynier budowy w budowlanych przedsiębiorstwach wykonawczych przy kierowaniu wykonawstwem wszystkich typów obiektów budowlanych (mogą być wymagane właściwe uprawnienia budowlane)
- stanowiska w biurach konstrukcyjno-projektowych w zakresie projektowania obiektów użyteczności publicznej, przemysłowych i infrastruktury transportowej (mogą być wymagane właściwe uprawnienia budowlane)
- stanowiska w jednostkach administracji państwowej i samorządowej związanych z budownictwem, architekturą i nadzorem budowlanym (mogą być wymagane właściwe uprawnienia budowlane)
- stanowiska w przedsiębiorstwach produkujących materiały i elementy budowlane
- stanowiska w instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu budownictwa
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich