- studia II stopnia
- Tytuł zawodowy: magister inżynier
Applied Mathematics
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
OPIS KIERUNKU
Kierunek jest adresowany do studentów, którzy oprócz wiedzy matematycznej pragną poznać przede wszystkim zastosowania matematyki w technice, przemyśle i biznesie. W ramach tego kierunku kursy prowadzone są przez specjalistów w zakresie zastosowań matematyki w naukach technicznych. Przewidziane są także mini kursy prowadzone przez przedstawicieli przemysłu i biznesu. Co ważne, studenci będą mieli możliwość wyboru kursów praktycznych ukierunkowujących ich na przyszłą pracę zawodową. Dodatkowo, mogą oni uczestniczyć w praktykach prowadzonych w firmach przemysłowych lub finansowych. Studia te realizowane są w ramach europejskiego konsorcjum European Consortium for Mathematics in Industry (ECMI) zrzeszającego 21 uniwersytetów europejskich prowadzących studia w zakresie zastosowań matematyki w gospodarce, przemyśle lub sektorze finansowym i ubezpieczeniowym. Umożliwia to semestralną wymianę międzynarodową studentów w ramach konsorcjum ECMI.
Uruchomienie specjalności zależeć będzie od liczby chętnych.
W przypadku zbyt małej liczby zainteresowanych specjalność może nie zostać uruchomiona.
Data engineering
To innowacyjna interdyscyplinarna specjalność na styku matematyki i informatyki. Stanowi odpowiedź na rosnący strumień danych napływający do nas każdego dnia. Wydobycie ukrytej w tych danych wiedzy oraz trafne wnioskowanie na jej podstawie jest coraz bardziej pożądaną umiejętnością na rynku pracy. W programie studiów są elementy teorii grafów przydatne w analizie sieci społecznościowych, algorytmy uczenia maszynowego, metody analizy języka naturalnego oraz metody probabilistyczne i statystyczne.
Nasi absolwenci są kompetentnymi badaczami danych, którzy łączą wszechstronne umiejętności matematyczne i informatyczne, potrafią kreatywnie rozwiązywać problemy w obszarze analizy danych oraz biegle programują w różnych językach (głownie Pythonie i R). Mogą pracować jako inżynierowie, analitycy i badacze danych w szeroko pojętym biznesie.
Financial and actuarial mathematics
Specjalność odpowiada na aktualne zapotrzebowanie rynku pracy na wysoko wyspecjalizowanych specjalistów w zakresie zarządzania ryzykiem finansowym i ubezpieczeniowym, inżynierii finansowej oraz analizy danych finansowych i ubezpieczeniowych. Studia na tej specjalności dają gruntowne wykształcenie matematyczne, a jednocześnie dzięki kursom o charakterze praktycznym umożliwiają wykorzystanie wiedzy do rozwiązywania konkretnych problemów z zakresu finansów i ubezpieczeń.
Duża liczba laboratoriów komputerowych daje możliwość pracy z wykorzystaniem zaawansowanych pakietów matematycznych i statystycznych, które będą wykorzystywane w późniejszej pracy zawodowej. Szczególny nacisk położony jest na kursy wykorzystujące modelowanie stochastyczne w matematyce finansowej i aktuarialnej, jednak studenci mają również możliwość poznania technik deterministycznych wykorzystywanych w tej dziedzinie. Część kursów prowadzonych jest przez przedstawicieli przemysłu finansowego i ubezpieczeniowego.
Studenci kończący tę specjalność są bardzo poszukiwani na rynku pracy. Pracują w bankach, instytucjach finansowych, towarzystwach ubezpieczeniowych oraz firmach doradczych. Dzięki gruntownej wiedzy matematycznej z zakresu analizy danych, część absolwentów znajduje także zatrudnienie w innych branżach przemysłu, m.in. przemyśle górniczym i energetycznym.
Mathematics for industry and commerce
Program półtorarocznych studiów magisterskich na specjalności “Mathematics for Industry and Commerce” (MIC Master) obejmuje szereg metod matematycznych bardzo przydatnych w zastosowaniach związanych głównie z przemysłem. Wśród nich są metody analityczne, jak np. równania różniczkowe w ochronie środowiska czy problemy odwrotne w medycynie, oraz metody numeryczne wykorzystywane do rozwiązywania zagadnień, których ze względu na skomplikowanie nie można rozwiązać analitycznie, np. przepływ wód gruntowych w rolnictwie. Studenci zapoznają się również z matematycznym podejściem do finansów i ubezpieczeń oraz poznają metody statystyczne. Uczą się, jak modelować, symulować, optymalizować i kontrolować procesy techniczne i organizacyjne. Absolwenci są poszukiwanymi na rynku pracy specjalistami w zakresie modelowania matematycznego oraz symulacji komputerowych. Mogą pracować jako analitycy, doradcy bądź eksperci w przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych w kraju i za granicą.
Studia MIC Master odbywają się według europejskiego programu, który powstał na podstawie
standardów ustalonych przez Komitet Edukacyjny ECMI (European Consortium for Mathematics in Industry, http://www.ecmi-indmath.org). Politechnika Wrocławska jest jedynym w Polsce centrum edukacyjnym ECMI (w Europie jest ich ponad 20). Ukończenie studiów spełniających kryteria ECMI zwykle ułatwia absolwentom szybsze znalezienie pracy nie tylko w kraju ale również za granicą.
Modelling, simulation and optimization
Studia na tej specjalności maja na celu przygotowanie absolwenta do stosowania metod ilościowych i jakościowych do racjonalizacji decyzji w różnych rodzajach działalności. Uwzględniają powszechne dążenie do tworzenia matematycznego opisu procesów zachodzących w ramach firm, grup społecznych czy ekosystemów oraz interakcji między różnymi uczestnikami tych procesów.
Modelowanie rzeczywistych układów złożonych wymaga znajomości zaawansowanych teorii matematycznych. Dlatego w programie studiów znajdują się metody optymalizacji, teorii gier, statystyki i procesów stochastycznych. Zaawansowane obliczenia przeprowadzane będą z wykorzystaniem technik przetwarzania współbieżnego oraz infrastruktury obliczeniowej uczelni.
Absolwenci znajda zatrudnienie w sektorze wspierania konstrukcji racjonalnych strategii banków, linii technologicznych czy sieci komunikacyjnych.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia II stopnia jest liczony wg wzoru:
D × 10 + ŚR + OD
- D
ocena na dyplomie,
- ŚR
średnia ważona z przebiegu studiów,
- OD
ocena dorobku, punkty za kierunek ukończonych studiów: 25, 13 albo 6 punktów dla kierunków należących odpowiednio do grupy 1, 2 albo 3.
Ukończony kierunek: | Punkty OD: |
GRUPA 1: Applied Mathematics, matematyka stosowana | OD = 25 pkt |
GRUPA 2: elektronika, fizyka, fizyka komputerowa, fizyka techniczna, informatyka, informatyka algorytmiczna, informatyka i ekonometria, informatyka przemysłowa, informatyka stosowana, inżynieria danych, inżynieria kwantowa, matematyka, matematyka i statystyka, matematyka w technice, mechatronika. | OD = 13 pkt |
GRUPA 3: automatyka i robotyka, ekonomia, elektronika i telekomunikacja, inżynieria systemów, teleinformatyka, telekomunikacja | OD = 6 pkt |
Dodatkowe warunki przyjęć
Wymagany tytuł zawodowy
inżynier, magister inżynier
Dopuszczalne kierunki ukończonych studiów
applied mathematics, automatyka i robotyka, ekonomia, elektronika, elektronika i telekomunikacja, fizyka, fizyka komputerowa, fizyka techniczna, informatyka, informatyka algorytmiczna, informatyka i ekonometria, informatyka przemysłowa, informatyka stosowana, inżynieria danych, inżynieria kwantowa, inżynieria systemów, matematyka, matematyka i statystyka, matematyka w technice, matematyka komputerowa, matematyka stosowana, teleinformatyka, telekomunikacja.
Więcej informacji
Absolwent potrafi:
- Formułować złożone problemy praktyczne w sposób matematyczny
- Sprowadzać praktyczne problemy z przemysłu, finansów i biologii molekularnej do postaci modeli matematycznych wykorzystujących metody analityczne, numeryczne i stochastyczne
- Biegle posługiwać się zaawansowanymi narzędziami informatycznymi przy rozwiązywaniu praktycznych problemów z szeroko pojętej gospodarki
- Dysponować zaawansowaną wiedzą w obszarze matematyki stosowanej, w tym matematyki przemysłowej, finansowej i ubezpieczeniowej
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich