Opinie studentów

Tomasz Mikołajczyk

"Po studiach postawiłem na niezależność i zdecydowałem się na podjęcie ryzyka jakim jest założenie własnej firmy. Dzięki umiejętnościom nabytym na Politechnice Wrocławskiem oraz stworzonej przez nią możliwości studiowania na ostatnim roku za granicą, wiedziałem jak obracać się w środowisku branżowym, zarówno w Polsce, jak i w Europie"

Piotr Walkiewicz

"Z własnego doświadczenia wiem, że karierę zawodową zaczynamy już na studiach. Pierwsze projekty w ramach kół naukowych to pierwsze kontakty z przemysłem, z branżą. Działalność studencka wspierana i tworzona przez wydziały Politechniki Wrocławskiej daje wręcz nieograniczone możliwości rozwoju."

Paula Schabińska

"Specjalistyczna wiedza i zaangażowanie w zdobywanie doświadczenia od wczesnych lat studiów zagwarantowały mi pracę w branży automatyki budynkowej, natychmiast po uzyskaniu tytułu inżyniera."

Michał Kosowski

"Dzięki wiedzy, którą zdobyłem oraz pasji, którą odkryłem, mogę dzisiaj uczestniczyć w wielu ciekawych projektach i pracować w dynamicznie rozwijającej się firmie."

Grzegorz Samorek

"Studia na Politechnice Wrocławskiej dają ogrom możliwości. Ważne, by potrafić je właściwie wykorzystać. Samo uczestwnictwo w zajęciach na pewno nie wystarcza. Należy pamiętać o aktywności podczas ćwiczeń i laboratoriów oraz zaangażowaniu w projekty studenckie."

Jacek Ukleja

Jako student zdobyłem niezbędną wiedzę z zakresu projektowania konstrukcji drewnianych. Będąc specjalistą w tej dziedzinie, bez problemu znalazłem wymarzoną pracę na stanowisku konstruktora. Studia na Politechnice nauczyły mnie podchodzić do wielu spraw "po inżyniersku", z czego korzystam nie tylko w pracy, ale również w życiu codziennym."

Jakub Markiewicz

"Różnorodność przemiotów daje po studiach szeroki wachlarz możliwoście zawodowych począwszy od projektowania architektonicznego poprzez ogrody, grafikę na sztuce kończąc."

Barbara Babczyńska

Jako absolwentka PWr rozpoczęłam swoją ścieżkę zawodową w międzynarodowej korporacji. Wszechstronna wiedza w zakresie automatyki, mechaniki, informatyki, logistyki, finansów i zarządzania pozwala mi każdego dnia kreować nowe rozwiązania technologiczne."

Łukasz Uruski

"Studia nauczyły mnie samodzielności. Przekonałem się, że można samemu kształtować swoją ścieżkę rozwoju, przy wsparciu wykładowców i w dobrych warunkach, jakie oferuje uczelnia"

Alumni reviews

JUDE FLETCHER, GHANA,
currently in the UK, CEO & Founder at Jilden (Software House)

I remember quite vividly that after my first lecture in the department of Informatics, I knew I was going to be great! The academics here are experienced, have an in-depth knowledge of the field of Computer Science and whether it is your dream to pursue a career in academia or in the industry, undoubtedly studying at PWR’s department of Informatics is a step in the right direction. The quality of material taught here is definitely something to write home about.
My PhD studies is going smoothly here in England because of the fantastic foundation I’ve had at PWR. I definitely recommend this school and department to anyone who has a passion to succeed and also believes that the sky is the limit.

SINAN GULER, TURKEY (IZMIR).

I graduated from Wrocław University of Technology in 2012. I have done my master study in Production Management. In my country it is very important to make Master degree in a foreign country. Most popular places are U.S.A and Europe. I decided to make my Master degree in Europe. To make decision I had to keep in mind the economical expanses ( flat rent, food, drink, flight tickets) and the social life ( clubs, out life, activities, museums ). So the smartest answer was Poland. Then I looked the rankings of Polish Technical Universities. The best answer was the Wrocław University of Technology. If you want to do your Master degree in Engineering and Science area you should decide to go for WrUT, because the all professors are expert in their areas. They all give their best to international students. My thesis professor found a factory to apply my thesis subject to real life.

After graduating from WrUT , I came back to my country to look for job. During job interviews, I noticed that graduating from WrUT was very important and companies were interested in my master study. I found job in my city immediately. My company exports machines to Poland.

Last but not least, to me Wrocław is the most fascinating city in Europe. It is also well located – by car, it is only 5 hours away from Berlin and 2 hours from Dresden.

WrUT gave me good education which helped me lot in my life and it will continue to help me.

Please keep in your mind (for Turkish student). WrUT has equivalence in Turkish Higher Education Institution (Y.O.K.). I applied for equivalence to Y.O.K. and I easily got it. With this equivalence I started my doctorate study in Turkey.