- studia I stopnia
- Tytuł zawodowy: inżynier
Informatyka techniczna
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
OPIS KIERUNKU
Studia na kierunku zapewniają wszechstronne wykształcenie w obszarze informatyki z uwzględnieniem zarówno sprzętowych jak i programowych jej aspektów:
- budowy i eksploatacji systemów komputerowych i mikroprocesorowych
- inżynierii oprogramowania
- projektowania, zarządzania i utrzymywania systemów informatycznych, baz i hurtowni danych oraz systemów transmisji danych
- budowy i eksploatacji sieci komputerowych
- zaawansowanych metod sztucznej inteligencji
- nowoczesnych technologii internetowych, mobilnych i multimedialnych
Informacja dla kandydatów na kierunek Informatyka Techniczna w Jeleniej Górze i Wałbrzychu:
- Wybrane zajęcia dydaktyczne dla studentów z Jeleniej Góry odbywają się we Wrocławiu i w Jeleniej Górze,
- Wybrane zajęcia dydaktyczne dla studentów z Wałbrzycha odbywają się we Wrocławiu i w Wałbrzychu,
- Pierwsze cztery semestry studiów odbywają się na Filiach, semestry 5-7 na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji we Wrocławiu.
Grafika i systemy multimedialne
Kształcenie obejmuje tworzenie aplikacji internetowych z dynamiczną treścią i skalowalnym interfejsem, projektowanie i implementację gier komputerowych, rozpoznawanie i przetwarzanie obrazów statycznych i ich sekwencji, generowanie scen 3D, tworzenie animacji, metody użycia inteligentnego przetwarzania informacji, mechanizmy efektywnego przyspieszania przetwarzania oraz kompresji danych. Absolwent to specjalista aplikacji mobilnych z mechanizmami efektywnego przetwarzania danych i akceleracji graficznej oraz systemów danych wielowymiarowych, z elementami Augmented Reality i Virtual Reality (AR/VR). Ma wiedzę umożliwiającą szybkie adaptowanie się do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości świata grafiki komputerowej i współczesnych multimediów. Może znaleźć zatrudnienie przy tworzeniu i eksploatacji systemów oprogramowania, aplikacji internetowych (e-business, e-commerce, e-banking), systemów zarządzania w administracji i służbach wojskowych, gdzie zachodzi potrzeba przetwarzania, analizy, ekstrakcji i wizualizacji dużych zbiorów danych.
Inżynieria systemów informatycznych
Kształcenie przygotowuje do projektowania i wytwarzania oprogramowania oraz eksploatacji systemów informatycznych z rozproszonymi bazami danych. Studenci zapoznają się z narzędziami wspierającymi prowadzenie prac programistycznych w zakresie: śledzenia zagadnień, kontroli wersji, ciągłej integracji, analizy i recenzowania kodu, automatycznej budowy i przeprowadzania testów. Studia na specjalności przygotowują do posługiwania się najnowszymi narzędziami informatycznymi, a także pozwalają na nabycie umiejętności szybkiej adaptacji w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości informatycznej. Absolwent przygotowany jest do podjęcia pracy w zakresie projektowania, realizacji oprogramowania i eksploatacji systemów informatycznych, takich jak systemy sztucznej inteligencji, systemy baz danych, sieci komputerowe, systemy multimedialne oraz kierowania projektami informatycznymi.
Systemy i sieci komputerowe
Kształcenie obejmuje zagadnienia z zakresu budowy, eksploatacji i projektowania lokalnych i rozległych sieci komputerowych, projektowania systemów internetowych i mobilnych, technik projektowania systemów komputerowych, gier komputerowych, projektowania i eksploatacji baz danych, internetowych baz danych, wirtualizacji i rozwiązań chmurowych, a także szeroko pojętego bezpieczeństwa systemów i sieci komputerowych. Absolwent może znaleźć zatrudnienie jako projektant oprogramowania, lider projektów informatycznych, administrator systemów, projektant i administrator sieci komputerowych, czy specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa systemów informatycznych. Studenci nabywają praktycznych umiejętności podczas praktyki zawodowej i często poprzez współpracę, już w trakcie studiów, z przyszłym pracodawcą. Dobre przygotowanie teoretyczne, zdobyte doświadczenie i umiejętności praktyczne, jak również znajomość języków obcych, pozwalają absolwentom na łatwe dostosowanie się do potrzeb rynku pracy oraz na znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy zarówno w firmach krajowych, jak i zagranicznych.
Systemy informatyki w medycynie
Informatyka medyczna to dziedzina szybko rozwijająca się i z dużym potencjałem – od zdalnych operacji i rozpoznawania schorzeń po zarządzanie jednostkami opieki zdrowotnej i obsługę pacjenta. Kształcenie obejmuje telemedyczne zastosowania informatyki, komputerową diagnostykę obrazową (ultrasonografia, tomografia), przetwarzanie sygnałów biomedycznych (EKG, EEG), technologie hurtowni danych i eksploracji danych, zagadnienia kompleksowej informatyzacji placówek i złożonych struktur służby zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych technologii mobilnych i bezprzewodowych. Uzyskane kompetencje umożliwiają absolwentowi uczestnictwo w realizacji zadań projektowych wymagających pracy zespołowej, w tym zarządzanie projektami informatycznymi. Absolwenci specjalności znajdują zatrudnienie przy projektowaniu, wdrażaniu i eksploatacji informatycznych systemów szpitalnych (e-health), telemedycznych systemów monitorowania i konsultacji wykorzystujących platformy mobilne (m-health) oraz aplikacji internetowych dla sektora opieki medycznej.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia I stopnia jest liczony wg wzoru:
M + PD + 0,1JO + 0,1JP
- M
- PD
- JO
jest równa większej z liczb:
P albo P + 1,5 R albo 2,5 R
- JP
jest równa większej z liczb:
P albo R
- M
Matematyka
- PD
Przedmiot dodatkowy
(fizyka lub informatyka lub egzamin zawodowy) - JO
Język obcy
- JP
Język polski
- P
Wynik procentowy z matury podstawowej
- R
Wynik procentowy z matury rozszerzonej
Jeżeli nie zdawałeś matury z matematyki i przedmiotu dodatkowego to Twój wskaźnik wynosi zero
Od rekrutacji na studia na rok akademicki 2022/2023 do wskaźnika (jako przedmiot dodatkowy) mogą być brane wyniki uzyskane na dyplomie potwierdzającym uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika.
PD = 0,5 * WEZ
gdzie WEZ jest:
dla kandydatów posiadających dyplom zawodowy: liczbą punktów odpowiadających końcowemu wynikowi egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika, ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie, liczonemu zgodnie ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty z późn. zmianami.
dla kandydatów posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika: liczbą punktów odpowiadająca wynikowi egzaminów zawodowych ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika i jest obliczana według wzoru:
gdzie:
Wpi– wynik z części pisemnej egzaminu zawodowego dla i-tej kwalifikacji
Wpri – wynik z części praktycznej egzaminu zawodowego dla i-tej kwalifikacji
n – liczba kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie
Nazwy zawodów, które mogą być brane pod uwagę przy obliczaniu WEZ na kierunku informatyka techniczna dla kandydatów posiadających dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika:
- Technik informatyk
- Technik teleinformatyk
Więcej informacji
Perspektywy zatrudnienia
- programista/projektant systemów informatycznych (baz danych, systemów internetowych i mobilnych, systemów zarządzania, sterowników i systemów wbudowanych, systemów obsługi służby zdrowia, gier komputerowych)
- projektant/administrator systemów i sieci komputerowych
- programista/projektant systemów wykorzystujących metody sztucznej inteligencji
- specjalista ds. bezpieczeństwa systemów informatycznych i ochrony danych
- pracownik/kierownik zespołu ds. zarządzania systemami sieciowymi
- specjalista ds. inteligentnych systemów diagnostyki obrazowej w medycynie, monitorowania wizualnego i obrazowej inspekcji przemysłowej
Praktyki i staże
Praktyki odbywają się w korporacjach międzynarodowych oraz w krajowych firmach informatycznych i teleinformatycznych, a także w dużych bankach, w zależności od zainteresowań studenta.
Miejsca pracy absolwentów
Absolwenci znajdują pracę w dużych korporacjach międzynarodowych i uznanych firmach krajowych oferujących systemy i produkty informatyczne. Znajdują zatrudnienie w bankach, urzędach administracji państwowej i samorządowej, a także w podmiotach gospodarczych wykorzystujących systemy informatyczne.
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich