- studia I stopnia
- Tytuł zawodowy: inżynier
Technologia chemiczna
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
OPIS KIERUNKU
Kierunek jest związany z kształceniem specjalistów na potrzeby kadrowe firm przemysłu chemicznego w zakresie projektowania i eksploatacji instalacji przemysłowych. Studia dotyczą wytwarzania różnych produktów chemicznych począwszy od nawozów sztucznych, tworzyw polimerowych, paliw, kosmetyków, barwników, aż po produkty codziennego użytku jak na przykład detergenty. Istotnymi zagadnieniami stały się procesy wytwarzania i magazynowania energii. Program nauczania obejmuje ponadto zagadnienia dotyczące ekonomiki procesów produkcyjnych, jakości produktów i ochrony środowiska w przemyśle chemicznym oraz elementy zarządzania zespołem ludzkim w różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Technologia chemiczna to ogół metod służących do wytwarzania użytecznych związków chemicznych na skalę przemysłową za pomocą procesów chemicznych, obejmuje wyodrębnianie z surowców pożądanych składników, ich selektywne wzbogacanie i dalsze ich przetwarzanie (surowce kopalne oraz surowce naturalne – odnawialne), zgodnie z branżowymi wymogami ochrony środowiska w zakresie wyboru rozwiązań spełniających kryteria najlepszych dostępnych technologii (BAT).
Kierunek posiada europejski certyfikat Eurobachelor Label, przyznany przez European Chemistry Thematic Network Association oraz EUR-ACE Label, ENAEE European Network for Accreditation of Engineering Education przyznany przez Komisję Akredytacyjną Uczelni Technicznych KAUT. Certyfikaty są odnotowane w suplemencie do dyplomu ukończenia studiów.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia I stopnia jest liczony wg wzoru:
M + PD + 0,1JO + 0,1JP
- M
- PD
- JO
jest równa większej z liczb:
P albo P + 1,5 R albo 2,5 R
- JP
jest równa większej z liczb:
P albo R
- M
Matematyka
- PD
Przedmiot dodatkowy
(fizyka lub chemia lub egzamin zawodowy) - JO
Język obcy
- JP
Język polski
- P
Wynik procentowy z matury podstawowej
- R
Wynik procentowy z matury rozszerzonej
Jeżeli nie zdawałeś matury z matematyki i przedmiotu dodatkowego to Twój wskaźnik wynosi zero
Od rekrutacji na studia na rok akademicki 2022/2023 do wskaźnika (jako przedmiot dodatkowy) mogą być brane wyniki uzyskane na dyplomie potwierdzającym uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika.
PD = 0,5 * WEZ
gdzie WEZ jest:
dla kandydatów posiadających dyplom zawodowy: liczbą punktów odpowiadających końcowemu wynikowi egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika, ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie, liczonemu zgodnie ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty z późn. zmianami.
dla kandydatów posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika: liczbą punktów odpowiadająca wynikowi egzaminów zawodowych ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika i jest obliczana według wzoru:
gdzie:
Wpi– wynik z części pisemnej egzaminu zawodowego dla i-tej kwalifikacji
Wpri – wynik z części praktycznej egzaminu zawodowego dla i-tej kwalifikacji
n – liczba kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie
Nazwy zawodów, które mogą być brane pod uwagę przy obliczaniu WEZ na kierunku technologia chemiczna dla kandydatów posiadających dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika:
- Technik ceramik
- Technik przemysłu metalurgicznego
- Technik przeróbki kopalin stałych
- Technik technologii chemicznej
- Technik technologii drewna
- Technik technologii szkła
Więcej informacji
Perspektywy zatrudnienia
- firmy bazujące na procesach chemicznych i biochemicznych
- kierowanie i nadzór eksploatacji instalacji chemicznych
- laboratoryjna kontrola przebiegu procesu technologicznego
- samodzielna działalność gospodarcza w branży chemicznej
- projektowanie i rozwój stosowanych technologii i produktów
- zarządzanie, marketing produkcyjny
- technologie chemiczne ukierunkowane na ochronę środowiska
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich