- studia II stopnia
- Tytuł zawodowy: magister inżynier
Chemia i inżynieria materiałów
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
OPIS KIERUNKU
Chemia i inżynieria materiałów zajmuje się metodami wytwarzania materiałów, badaniem ich struktury, właściwości oraz zastosowaniem praktycznym w nowoczesnych gałęziach przemysłu takich jak: elektronika, fotonika, nowoczesne polimery, metalurgia, czy też biotechnologia. Studenci uczą się innowacyjnych metod wytwarzania, modyfikowania i badania nanomateriałów, polimerów, substancji hybrydowych, nanokompozytów, metali i stopów oraz powłok kompozytowych. Absolwenci potrafią charakteryzować nowoczesne materiały z wykorzystaniem najnowszych technik analitycznych na przykład spektroskopii, mikroskopii, technik laserowych najnowszej generacji i analizy termicznej.
Uruchomienie specjalności zależeć będzie od liczby chętnych.
W przypadku zbyt małej liczby zainteresowanych specjalność może nie zostać uruchomiona.
Inżynieria i technologia polimerów
Studia na specjalności pozwalają na zdobycie wiedzy i kompetencji z zakresu projektowania, wytwarzania i recyklingu polimerowych materiałów inżynierskich oraz biomateriałów. Zajęcia praktyczne prowadzone są w laboratoriach wyposażonych w nowoczesne urządzenia, umożliwiające między innymi wszechstronną charakterystykę właściwości polimerów (analiza termiczna (TG), różne techniki z zakresu kalorymetrii skaningowej (DSC, MTDSC), metody spektroskopowe: NMR, UV-Vis, FTIR oraz Ramana, dyfraktometria rentgenowska (XRD
Metalurgia chemiczna i korozja metali
Specjalność daje studentom podstawy naukowe oraz wiedzę praktyczną dotyczącą zachowania się konstrukcji metalowych i ceramicznych eksploatowanych w przemyśle i gospodarce. Z uwagi na skalę strat korozyjnych profilaktyka antykorozyjna i ochrona przed korozją stanowi ważne zadanie dla projektantów i użytkowników urządzeń i konstrukcji. W części metalurgicznej specjalności studenci poznają podstawowe operacje hydro- i pirometalurgiczne w praktyce, zarówno w kontekście przeróbki minerałów, jak i surowców wtórnych. W ramach specjalności studenci wykonują prace dyplomowe związane z nowymi trendami w inżynierii materiałowej, w tym z: materiałami z pamięcią kształtu, materiałami samonaprawczymi, metalami szklistymi, powłokami kompozytowymi i nanowarstwami ceramicznymi. Zajmują się również tematyką związaną z odzyskiwaniem metali krytycznych i szlachetnych z materiałów odpadowych.
Studenci tej specjalności korzystają z laboratoriów wyposażonych w nowoczesną aparaturę badawczą, w tym: skaningowy mikroskop elektronowy wyposażony w EDS i EBSD, mikrotwardościomierz, profilometr 3D, spektrometr FTIR, potencjostaty, kalorymetry.
Studenci kończący specjalność Metalurgia Chemiczna i Korozja Metali znajdują zatrudnienie w przemyśle galwanicznym i firmach zabezpieczających konstrukcje przed korozją. Jednym z podstawowych pracodawców jest oczywiście KGHM Polska Miedź S.A.
Zaawansowane materiały funkcjonalne
Specjalność dla studentów zainteresowanych nowoczesnym materiałami stosowanymi we współczesnej inżynierii materiałowej i fotonice takimi jak ciekłe kryształy, polimery, DNA, barwniki luminescencyjne czy nanocząstki, metodami ich wytwarzania i charakterystyki. Program kształcenia obejmuje zarówno wykłady jak i zaawansowane laboratoria z takich przedmiotów jak m.in. nowoczesna spektroskopia, zaawansowane metody dyfrakcyjne, fizykochemia materiałów i nanostruktur, elektronika molekularna, biofotonika, laserowe i mikroskopowe techniki badań materiałów. Student ma możliwość korzystania z najnowocześniejszej aparatury służącej do charakterystyki i badań materiałów takiej jak lasery, mikroskopy optyczne i AFM, spektrofotometry i fluorymetry.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia II stopnia jest liczony wg wzoru:
D × 10 + ŚR
- D
ocena na dyplomie
- ŚR
średnia ważona z przebiegu studiów
Dodatkowe warunki przyjęć
Wymagany tytuł zawodowy
- rekrutacja zimowa: inżynier, inżynier architekt, magister inżynier, magister inżynier architekt
- rekrutacja letnia: licencjat, inżynier, inżynier architekt, magister, magister inżynier, magister inżynier architekt
Dopuszczalne kierunki ukończonych studiów
- tylko o profilu ogólnoakademickim
Więcej informacji
Absolwent potrafi:
- Zrozumieć zjawiska i procesy z zakresu chemii i nauk pokrewnych, w tym nanotechnologii, a także je opisywać i wyjaśniać
- Posługiwać się zaawansowanym oprogramowaniem komputerowym stosowanym w chemii i inżynierii materiałowej (w tym modelowanie struktur
i procesów, korzystanie z chemicznych baz danych itp.) - Poszukiwać nowych rozwiązań technicznych, projektować nowe materiały
Praktyki:
- Grupa PCC Rokita
- LG Chem
- Selvita
- Saule Technologies
- Orlen
- Wrocławski Park Technologiczny
- PORT
- 3M
- Whirlpool
- Selena
- KGHM
- Heiche sp. z o.o. i inne galwanizernie
- możliwość staży zagranicznych
Perspektywy zatrudnienia:
- działy rozwojowo-badawcze R&D dużych firm typu chemicznych i farmaceutycznych,
- projekty badawcze,
- przemysł związany z wytwarzaniem i charakteryzacją nowych materiałów
- centra badawcze,
- firmy zaawansowane technologicznie,
- kontrola jakości materiałów i zaawansowanych procesów,
- nowoczesne przedsiębiorstwa związane z chemią, elektroniką, fotoniką i pokrewnymi, nowoczesnymi technologiami.
Miejsca pracy absolwentów:
PCC Rokita, LG Chem, Selvita, 3M, Whirlpool, Bosch, Koelner, PPG, Autoliv, Saule Technologies, Orlen, KGHM, Heiche sp. z o.o. i inne galwanizernie, Wrocławski Park Technologiczny, PORT; zagraniczne uczelnie: ETH Zurich, Universite de Montpellier, Donostia Research Center San Sebastian, Universite Paris-Saclay.
Absolwent studiów posiada wiedze i doświadczenie pozwalające na pracę w zaawansowanych ośrodkach badawczych lub naukowo-badawczych oraz laboratoriach typu R&D firm zajmujących się nowoczesną technologią.
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich