- studia II stopnia
- Tytuł zawodowy: magister inżynier
Biotechnologia
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
OPIS KIERUNKU
Studia zapewniają zdobycie pogłębionej wiedzy niezbędnej do opisu procesów biochemicznych i biotechnologicznych, w szczególności w zakresie inżynierii bioprocesowej, biochemii, biologii molekularnej i inżynierii genetycznej, bioinformatyki, enzymologii, chemii bioorganicznej, analityki medycznej i projektowania nowych leków. Studenci zdobywają wiedzę praktyczną o wykorzystaniu mikroorganizmów. W ramach pracy dyplomowej realizują eksperymenty prowadzące do izolacji oraz oczyszczania białek, w tym białek rekombinowanych, znają zasady hodowli kultur tkankowych, realizują projekty aplikacyjne zlecone przez zakłady przemysłu biotechnologicznego. Mają możliwość realizacji pracy dyplomowej w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN lub za granicą w ramach programu ERASMUS. Kierunek posiada europejski certyfikat EUR-ACE Label, ENAEE European Network for Accreditation of Engineering Education przyznany przez Komisję Akredytacyjną Uczelni Technicznych KAUT. Certyfikat jest odnotowany w suplemencie do dyplomu ukończenia studiów.
Uruchomienie specjalności zależeć będzie od liczby chętnych.
W przypadku zbyt małej liczby zainteresowanych specjalność może nie zostać uruchomiona.
Biotechnologia farmaceutyczna
Studia uczą podstaw chemii medycznej i projektowania leków. Podczas studiów na specjalności biotechnologia farmaceutyczna student poznaje mechanizmy działania leków, uczy się czym są leki biologiczne, terapie celowane, terapie genowe czy tzw. metabolic design. W ramach realizowanych kursów student uczy się projektowania struktur chemicznych posiadających określoną aktywność biologiczną, podstawowych technik modelowania molekularnego oraz korzystania z nowoczesnych narzędzi informatycznych przydatnych w badaniach biologicznych. Biotechnologia farmaceutyczna to specjalność, na której student zdobywa wiedzę z podstaw funkcjonowania układu immunologicznego oraz mechanizmów tworzenia specyficznej odpowiedzi układu odpornościowego. Dodatkowo realizacja studiów na specjalności Biotechnologia farmaceutyczna daje przygotowanie z zakresu metod bezinwazyjnej diagnostyki medycznej oraz biosensorowych technik monitoringu, a także planowania, optymalizacji oraz analizy procesów biotechnologicznych. Absolwenci specjalności biotechnologia farmaceutyczna kierunku biotechnologia są gruntownie przygotowani do podjęcia pracy w laboratoriach badawczych, diagnostycznych, analitycznych oraz firmach farmaceutycznych.
Biotechnologia molekularna i biokataliza
Studia dają przygotowanie teoretyczne i praktyczne do stosowania technik biotechnologii molekularnej w zakresie selekcji i ukierunkowanej modyfikacji genetycznych organizmów, uczą zastosowania tych metod w diagnostyce medycznej i systematyce organizmów. Dodatkowo student po ukończeniu tej specjalności potrafi planować i prowadzić procesy biotransformacji, izolować i oczyszczać bioprodukty oraz je analizować. Umie wykorzystać wiedzę z zakresu biokatalizy do poszukiwania alternatywnych metod syntezy tzw. „Fine Chemicals” z dbałością o środowisko.
Biotechnologia przemysłowa
Jest to specjalność dla studentów, którzy przede wszystkim planują podjąć pracę w przemyśle wykorzystującym enzymy lub mikroorganizmy. Należy tu m.in. przemysł farmaceutyczny, spożywczy, mleczarski, browarniczy, winiarski, kosmetyczny. Jest to także specjalność dla przyszłych przedsiębiorców m.in. w branży kosmetycznej, browarniczej czy spożywczej. Studenci uczą się selekcji i charakterystyki biokatalizatorów, optymalizacji warunków procesu, doboru stosowanej aparatury, przygotowania schematu instalacji i oszacowania kosztów produkcji. Jako surowce nie rzadko stosuje się produkty odpadowe z przemysłu lub biomasę, a z kolei generowane w trakcie stosowanej technologii odpady poddawane są pod gospodarkę cyrkularną.
W ramach specjalności oferowane są także zajęcia z pozyskiwania środków na mały biznes, czy zarządzanie firmą. Jest to specjalność z dużą ilością zajęć laboratoryjnych, seminaryjnych oraz projektowych, dzięki czemu nabyte umiejętności sprawiają, że absolwenci tej specjalności wyróżniają się na rynku pracy ugruntowaną wiedzą, kompleksowym spojrzeniem na proces biotechnologiczny i kreatywnością w realizacji zadań.
Biotechnologie zrównoważonego rozwoju
Studenci w trakcie interdyscyplinarnych studiów zdobywają praktyczną wiedzę z zakresu problemów biodegradacji substancji antropogenicznych w środowisku naturalnym, biodeterioracji materiałów i bioremediacji. Poznają prawne regulacje dotyczące produkcji i wykorzystywania substancji chemicznych obowiązujące w Unii Europejskiej. Studenci uzyskają podstawową wiedzę na temat obiegu substancji toksycznych w środowisku i poznają założenia gospodarki cyrkulacyjnej i analizy cyklu życia. Absolwenci posiądą również wiedzę z zakresu biorafinerii, czyli procesów przerobu odnawialnej bazy surowcowej na drodze technologii minimalizujących wytwarzanie bioodpadów. Program studiów umożliwia zrozumienie ryzyka i korzyści związanych z wprowadzaniem GMO do środowiska naturalnego. Zajęcia z metod analitycznych w biotechnologii umożliwiają poznanie podstawowych metod spektroskopowych i spektrometrycznych stosowanych w biotechnologii środowiska.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia II stopnia jest liczony wg wzoru:
D × 10 + ŚR
- D
ocena na dyplomie,
- ŚR
średnia ważona z przebiegu studiów,
Dodatkowe warunki przyjęć
Wymagany tytuł zawodowy
- rekrutacja zimowa: inżynier, inżynier architekt, magister inżynier, magister inżynier architekt
- rekrutacja letnia: licencjat, inżynier, inżynier architekt, magister, magister inżynier, magister inżynier architekt
Dopuszczalne kierunki ukończonych studiów
tylko o profilu ogólnoakademickim
Więcej informacji
Absolwent potrafi:
- Zrozumieć zjawiska i procesy z zakresu chemii i biotechnologii, a także je opisać i wyjaśnić
- Posługiwać się zaawansowanym oprogramowaniem komputerowym stosowanym w chemii (m.in. modelowanie struktur i procesów biochemicznych, chemiczne bazy danych)
- Poszukiwać nowych rozwiązań technicznych z zakresu biotechnologii
Praktyki:
Cargil, Hasco-Lek, PCC Rokita-Brzeg Dolny, browary, Wrocławski Park Technologiczny- Pure Biologics, Captor, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN, Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Oleofarm, TORF Corporation Fabryka Leków, Mondelez Polska Production, LabAnalityka, OIKOS, Ośrodek Badań Podstawowych Projektów i Wdrożeń Ochrony Środowiska i Biotechnologii, FinePharm, MEDANA PHARMA, Nutricia Zakłady Produkcyjne, PFO VETOS-FARMA, Roca Biopaliwa.
Perspektywy zatrudnienia:
- przemysł biotechnologiczny (browary, produkcja środków spożywczych) i farmaceutyczny (Rokita)
- laboratoria medyczne (szpitale) i biochemiczne (policja, SANEPID itp.)
- firmy związane z ochroną środowiska i projektowaniem leków (Pure Biologics, Captor, Selvita, HascoLek)
- laboratoria badawcze (kariera naukowa), kontrolne i diagnostyczne (diagnostyka laboratoryjna)
- stanowiska: technolog, projektant, kierownik laboratorium, kierownik produkcji, doktorant (w tym doktorat wdrożeniowy)
Miejsca pracy absolwentów:
Firmy związane z projektowaniem i produkcją nowoczesnych leków wykorzystujące techniki biologii molekularnej, inżynierii genetycznej i bioinformatyki np. Pure Biologics, Captor, Selvita, Hasco-Lek, Novasome i.in.
Firmy związane z projektowaniem i aplikacją testów diagnostycznych (EUROIMMUN). Firmy przetwarzające surowce naturalne, jak np. Herbapol, Greenvit.
Firmy zajmujące się wytwarzaniem kosmetyków i formulacji kosmetycznych, np. Clarena, Dr Irena Eris, Dermika, Ziaja, L’Oreal Paris, OCeanic.
Firmy produkujące żywność np. dla niemowląt- Bobo Frut, Nutricia. Start-upy „bio” – Wrocławski park Technologiczny.
Kariera naukowa w wyższych uczelniach i instytutach PAN
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich