- studia I stopnia
- Tytuł zawodowy: inżynier
Informatyczne systemy automatyki
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
OPIS KIERUNKU
Na kierunku kształceni są informatycy, którzy – oprócz wiedzy podstawowej – specjalizują się w zakresie użytkowania, projektowania i programowania cyfrowych systemów automatyki, sieci i telematyki przemysłowej, systemów optymalizacji i sterowania, z wykorzystaniem sterowników mikroprocesorowych, sieci neuronowych (w tym sieci głębokich) oraz metod przetwarzania i rozpoznawania obrazów. Studia obejmują szeroki zakres technologii informacyjnych w automatyce, od systemów pozyskiwania informacji, przetwarzania ich w decyzje aż po przechowywanie informacji w specjalizowanych bazach danych i obrazów. Zastosowania tej wiedzy obejmują: informatyzację, automatyzację i cyberbezpieczeństwo procesów technologicznych oraz monitorowanie jakości produkcji, projektowanie warstwy inteligentnej budynków, modelowanie i optymalizację złożonych systemów produkcyjnych, transportowych oraz wymianę informacji przez sieci.
W programach studiów wszystkich specjalności kierunku ISA znajdują się aktualne tematy związane ze sztuczną inteligencją, ze szczególnym uwzględnieniem sieci neuronowych i uczenia maszynowego.
Inteligentne systemy Przemysłu 4.0
Kształcenie obejmuje narzędzia programistyczne, metody i algorytmy do zarządzania, wspomagania decyzji i sterowania w ujęciu Przemysłu 4.0 – Inteligentnych Fabryk (Smart Factories) przy użyciu: systemów i sieci komputerowych, systemów wbudowanych, mobilnych, wizyjnych, sieci neuronowych, uczenia i widzenia maszynowego oraz robotów kooperujących. Student specjalności Inteligentne systemy Przemysłu 4.0 ma możliwość poznania wielu nowatorskich i zaawansowanych technologii i rozwiązań z obszaru IT wykorzystywanych w nowoczesnych systemach przemysłowych, w tym m.in. przemysłowy internet rzeczy, chmury obliczeniowe, cyberbezpieczeństwo oraz mikroserwisy. Absolwent jest przygotowany do pracy w charakterze informatyka odpowiedzialnego za obsługę procesów produkcyjnych oraz do pełnienia funkcji menedżerskich w firmach produkcyjnych i logistycznych.
Komputerowe systemy sterowania
Kształcenie na studiach I stopnia obejmuje metody i środki informatyki dla sterowania procesami technologicznymi, projektowania, uruchamiania, utrzymania systemów automatyki z wymianą informacji poprzez sieci informatyczne oparte na standardowych protokołach transmisji danych, akwizycji danych pomiarowych, ich archiwizacji i wizualizacji. Studenci nabywają umiejętności twórczego projektowania cyfrowych układów automatyki oraz zespołowego rozwiązywania zagadnień aplikacyjnych. Absolwent poznaje metody i języki programowania sterowników oraz stacji operatorskich, zasady projektowania i aplikacji interfejsów programowych i sprzętowych między urządzeniami a otoczeniem, metodologię tworzenia systemów inteligentnego, rozproszonego sterowania procesami, budynkami i miastami.
Na II stopniu kształcenie obejmuje metody i środki informatyki konieczne do projektowania cyfrowych systemów sterowania, rozwiązywania zadań optymalizacji i wykorzystania technik sztucznej inteligencji w sterowaniu procesami. Studenci nabywają umiejętności projektowania i realizacji cyfrowych urządzeń automatyki, telemetrii i zdalnego serwisu z uwzględnieniem aspektów innowacyjności i uwarunkowań biznesowych. Absolwenci doskonalą umiejętności wykorzystania nowoczesnych technologii automatyzacji opartych na wymianie informacji za pośrednictwem sieci komputerowych, w tym cyfrowych rozproszonych systemów sterowania, oraz zapewnienia i zwiększania wieloaspektowego bezpieczeństwa oraz niezawodności komputerowych systemów sterowania.
Zastosowania inżynierii komputerowej
Zasadniczą intencją przy określeniu katalogu kursów na specjalności jest wykształcenie specjalisty łączącego w sobie dwa rodzaje kompetencji: wysokiego poziomu umiejętności programistycznych w zakresie większości wiodących obecnie narzędzi (C#/C++, Python, Java, Oracle/SQL, Matlab, technika mikroprocesorowa, układy FPGA) oraz znajomości metod matematyki oraz statystyki stosowanej, pozwalających na analizę danych i budowę modeli, umożliwiających symulację i informatyzację rzeczywistych procesów.
Uniwersalny/interdyscyplinarny charakter wiedzy w połączeniu z praktycznymi umiejętnościami daje absolwentowi wyjątkowo szerokie możliwości i swobodę na rynku pracy.
W rezultacie, student specjalności zdobywa ogólną wiedzę i umiejętności informatyczne w tym w zakresie automatyki obejmujące: uczenie i widzenie maszynowego oraz przetwarzanie informacji, modelowanie, identyfikację i symulację systemów przemysłowych oraz informatycznych, sterowanie i adaptacyjne podejmowanie decyzji.
Absolwent – poznając na I stopniu podstawowe pojęcia i algorytmy z tych dziedzin i pogłębiając je na stopniu II o podstawy teoretyczne i zagadnienia zaawansowane, przygotowany jest do pracy w przemyśle, w firmach informatycznych, w tym typu start-up, prowadzenia własnej działalności, a także uczestniczenia w zespołach naukowych i badawczo-wdrożeniowych.
Zastosowania technologii informacyjnych
Specjalność zapewnia absolwentom wykształcenie w zakresie stosowania nowoczesnych technologii informacyjnych w systemach informatycznych automatyki z uwzględnieniem zagadnień projektowania systemów (platformy programistyczne, systemy wbudowane, obiektowe i rozproszone bazy danych, przetwarzanie równoległe i programowanie systemów mobilnych), problemów uczenia sieci neuronowych (w tym sieci głębokich) oraz wykorzystania zaawansowanych metod przetwarzania i uczenia rozpoznawania obrazów. Kształcenie na tej specjalności obejmuje też systemy wspomagania decyzji i problemy zarządzania zasobami informatycznymi. Studenci tej specjalności mają możliwość odbywania zajęć i realizacji prac dyplomowych w unikatowym laboratorium Monitorowania i sterowania jakością produkcji za pomocą systemów wizyjnych, korzystających z pełnego spektrum kamer od podczerwieni do ultrafioletu i wyspecjalizowanego oprogramowania.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia I stopnia jest liczony wg wzoru:
M + PD + 0,1JO + 0,1JP
- M
- PD
- JO
jest równa większej z liczb:
P albo P + 1,5 R albo 2,5 R
- JP
jest równa większej z liczb:
P albo R
- M
Matematyka
- PD
Przedmiot dodatkowy
(fizyka lub informatyka lub egzamin zawodowy) - JO
Język obcy
- JP
Język polski
- P
Wynik procentowy z matury podstawowej
- R
Wynik procentowy z matury rozszerzonej
Jeżeli nie zdawałeś matury z matematyki i przedmiotu dodatkowego to Twój wskaźnik wynosi zero
Od rekrutacji na studia na rok akademicki 2022/2023 do wskaźnika (jako przedmiot dodatkowy) mogą być brane wyniki uzyskane na dyplomie potwierdzającym uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika.
PD = 0,5 * WEZ
gdzie WEZ jest:
dla kandydatów posiadających dyplom zawodowy: liczbą punktów odpowiadających końcowemu wynikowi egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika, ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie, liczonemu zgodnie ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty z późn. zmianami.
dla kandydatów posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika: liczbą punktów odpowiadająca wynikowi egzaminów zawodowych ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika i jest obliczana według wzoru:
gdzie:
Wpi– wynik z części pisemnej egzaminu zawodowego dla i-tej kwalifikacji
Wpri – wynik z części praktycznej egzaminu zawodowego dla i-tej kwalifikacji
n – liczba kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie
Nazwy zawodów, które mogą być brane pod uwagę przy obliczaniu WEZ na kierunku informatyczne systemy automatyki dla kandydatów posiadających dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika:
- Technik automatyk
- Technik grafiki i poligrafii cyfrowej
- Technik informatyk
- Technik programista
- Technik tyfloinformatyk
Więcej informacji
Perspektywy zatrudnienia
- programista C, C++, C#, Java, Python, tester, lider zespołów programistycznych
- specjalista w zakresie projektowania i uczenia sieci neuronowych, klasyfikatorów oraz systemów wizyjnych
- specjalista sterowania procesami technologicznymi
- specjalista optymalizacji procesów Przemysłu 4.0
- programista sterowników PLC
- szef lub członek zespołu planowania i monitorowania jakości produkcji
Praktyki i staże
- poznanie specyfiki pracy inżyniera w środowisku zbliżonym do przyszłego miejsca pracy absolwenta
- zdobycie doświadczenia poprzez realizację zadań praktycznych (pod nadzorem osoby upoważnionej) m.in. z wykorzystaniem wiadomości teoretycznych z zakresu objętego dotychczasowym programem nauczania
- zdobycie doświadczenia w pracy zespołowej, zapoznanie się wymaganiami przyszłych pracodawców
Do najważniejszych firm, z którymi współpracuje wydział w zakresie organizacji praktyk studenckich należą m.in.:
- A+V Sp. z o.o. we Wrocławiu
- Aleuro Converting Trade Sp. z o.o w Oławie
- Architecture Center (Better Poland Sp. z o.o.) we Wrocławiu
- Bartek Candles Sp. j. w Oławie
- Biuro Inżynierskie SOFTECHNIK Sp. z o.o.Sp.k. we Wrocławiu
- BLStream S.A.
- CEMAR Andrzej Cetner – Bielawa
- Certico Websolution Sp. z o.o. we Wrocławiu
- Cinterion Wireless Modules Poland Sp. z o.o.
- CMS Mirage Sp. z o.o. we Wrocławiu
- Comarch S.A. w Krakowie (Oddział we Wrocławiu)
- CONTIUM S.A. we Wrocławiu
- ITG S.A. we Wrocławiu
- Divante Sp. z o.o. w Warszawie
- Exaity Group Sp. z o.o. we Wrocławiu
- Globallogic Sp. z o.o. we Wrocławiu
- Grinn Global Sp. z o.o. we Wrocławiu
- Healthcare Technologies Solutions Polska Sp. z o.o. we Wrocławiu
- HUMAN DIALOG Sp. z o.o. we Wrocławiu
- HyperCREW Sp. z o.o. w Nowym Sączu
- Identt – Sp. z o.o. we Wrocławiu
- IMMD Health Sp. z o.o. we Wrocławiu
- INSERT Sp. z o.o. we Wrocławiu
- IT Kontrakt Sp. z o.o. we Wrocławiu
- ITeam S.A. we Wrocławiu
- KEN Technologie Informatyczne Sp. z o.o. we Wrocławiu
- KOMPOZYTY Sp. z o.o. w Oławie
- MIBM Mechanika i Budowa Maszyn Sp. z o.o. Sp. k. – Ostrów Wlkp.
- MICROSOFT Sp. z o.o. w Warszawie
- MRC Doltech Sp. z o.o. we Wrocławiu
- Neurosoft sp. z o.o. we Wrocławiu
- NeuroSYS Sp. z o.o. we Wrocławiu
- Nokia Siemens Networks Sp. z o.o. w Warszawie
- OPTOSOFT Sp. z o.o. we Wrocławiu
- PGS Software S.A. we Wrocławiu
- PSI – Projektowanie Systemów Informatycznych we Wrocławiu
- Procom System S.A. we Wrocławiu
- Research & Engineering Center Sp. z o.o.
- S&T Software Development Sp. z o.o. we Wrocławiu
- Siemens Enterprise Communications Sp. z o.o. w Warszawie
- Siemens Sp. z o.o. we Wrocławiu
- SISCO IT GROUP POLSKA Sp. z o.o. we Wrocławiu
- SMT Software Sp. z o.o. we Wrocławiu
- SOLSOFT Software Development s.c.
- STARWARE Sp. z o.o. w Miękini
- STERMEDIA Sp. z o.o. we Wrocławiu
- THB Systemy Informatyczne Sp. z o.o.
- Tieto Poland Sp. z o.o we Wrocławiu
- Transition Technologies- Control Solution Sp. z o.o. we Wrocławiu
- Transition Technologies S.A. w Warszawie
- Trusted Information Consulting Sp. z o.o. w Warszawie
- TYLDA Sp. z o.o. we Wrocławiu
- UNIT 4 Software Engineering Sp. z o.o.
- UNIT 4 TETA S.A. we Wrocławiu
- VEGANET Sp. z o.o. we Wrocławiu
- VIESSMANN Technika Grzewcza Sp. z o.o. wraz z Centrum R&D (w Legnicy i we Wrocławiu)
- VOLVO IT Sp. z o.o. we Wrocławiu
- WASKO S.A. w Gliwicach
- X-Coding IT Studio s.c. we Wrocławiu
- ASTOR Sp. z o.o. (Wrocław, Kraków, Gdańsk I inne Oddziały.)
- Critical Mission by Astor Sp. z o.o.- Wrocław (Łany)
- ENCON Sp. z o.o. we Wrocławiu
- SABUR Sp. z o.o. w Warszawie
- Beckhoff Automation Sp. z o.o.we Wrocławiu
- SDS Automatyka Sp. z o.o. Sp.K. we Wrocławiu
- TOYOTA Motor Manufacturing Poland w Jelczu Laskowicach
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich