- studia I stopnia
- Tytuł zawodowy: inżynier
Optyka
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
Opis kierunku
W pierwszym okresie studiów słuchacze poznają podstawy współczesnej fizyki oraz innych nauk podstawowych. W dalszym etapie ukierunkowani są na zagadnienia ściśle związane z optyką i jej zastosowaniami. Studenci między innymi uczą się wdrażania układów i urządzeń optycznych oraz urządzeń oftalmicznych. Uczą się także, w jaki sposób prowadzi się podstawowe pomiary optometryczne. Część kursów prowadzonych w ramach studiów dotyczy także projektowania i budowy układów oświetleniowych.
Inżynieria optyczna i fotoniczna
Absolwent posiada wiedzę i umiejętności niezbędne do wdrażania oraz eksploatacji układów i urządzeń optycznych. Potrafi projektować i eksploatować układy sieci światłowodowych, prowadzić podstawowe pomiary optometryczne, projektować i wdrażać układy oświetleniowe. Jest przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach produkujących sprzęt optyczny i oświetleniowy, w przemyśle i instytucjach wykorzystujących metody optyczne do nadzoru produkcji, kontroli jakości, weryfikacji tożsamości, zabezpieczeń, w telekomunikacji i przedsiębiorstwach projektujących i wykonujących sieci.
Optometria
Absolwent posiada wiedzę i umiejętności niezbędne do wdrażania i eksploatacji układów i urządzeń optycznych, urządzeń oftalmicznych, prowadzenia podstawowych pomiarów optometrycznych, projektowania i wdrażania układów oświetleniowych. Jest przygotowany do pracy w zakładach optycznych, przedsiębiorstwach produkujących sprzęt optyczny i oświetleniowy, w przemyśle i instytucjach wykorzystujących metody optyczne do nadzoru produkcji, kontroli jakości. Może pracować w przychodniach i szpitalach, gdzie wykorzystuje się optyczne metody diagnostyczne lub aparaturę optyczną.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia I stopnia jest liczony wg wzoru:
M + PD + 0,1JO + 0,1JP
- M
- PD
- JO
jest równa większej z liczb:
P albo P + 1,5 R albo 2,5 R
- JP
jest równa większej z liczb:
P albo R
- M
Matematyka
- PD
Przedmiot dodatkowy
(fizyka, biologia. chemia, informatyka lub egzamin zawodowy) - JO
Język obcy
- JP
Język polski
- P
Wynik procentowy z matury podstawowej
- R
Wynik procentowy z matury rozszerzonej
Jeżeli nie zdawałeś matury z matematyki i przedmiotu dodatkowego to Twój wskaźnik wynosi zero
Od rekrutacji na studia na rok akademicki 2022/2023 do wskaźnika (jako przedmiot dodatkowy) mogą być brane wyniki uzyskane na dyplomie potwierdzającym uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika.
PD = 0,5 * WEZ
gdzie WEZ jest:
dla kandydatów posiadających dyplom zawodowy: liczbą punktów odpowiadających końcowemu wynikowi egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika, ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie, liczonemu zgodnie ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty z późn. zmianami.
dla kandydatów posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika: liczbą punktów odpowiadająca wynikowi egzaminów zawodowych ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika i jest obliczana według wzoru:
gdzie:
Wpi– wynik z części pisemnej egzaminu zawodowego dla i-tej kwalifikacji
Wpri – wynik z części praktycznej egzaminu zawodowego dla i-tej kwalifikacji
n – liczba kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie
Nazwy zawodów, które mogą być brane pod uwagę przy obliczaniu WEZ na kierunku Optyka dla kandydatów posiadających dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika:
- technik optyk
Więcej informacji
Perspektywy zatrudnienia
- optometrysta czyli specjalista dobierający odpowiednią korekcję optyczną (zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe) w salonach optycznych
- przedstawicielstwa firm produkujących pomoce wzrokowe, sprzęt okulistyczny, optyczny lub oświetleniowy
- stanowiska inżynierskie w przemyśle optycznym (np. Simens, LG, Alcatel)
- firmy telekomunikacyjne wykorzystujące światłowody
- przemysł, instytucje i ośrodki badawcze wykorzystujące lub rozwijające metody optyczne do nadzoru produkcji, kontroli jakości, weryfikacji tożsamości i zabezpieczeń
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich