- studia II stopnia
- Tytuł zawodowy: magister inżynier
Geoinformatyka
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
OPIS KIERUNKU
Geoinformatyka jest dziedziną interdyscyplinarną – łączy nauki podstawowe (matematyka, fizyka), informatykę oraz nauki o Ziemi.
Absolwent kierunku Geoinformatyka zna deterministyczne i stochastyczne metody analizy i modelowania, posiada wiedzę dotyczącą procesów zachodzących na powierzchni Ziemi i w litosferze. Umie integrować i przetwarzać dane z różnych dziedzin, co pozwala na rozwiązywanie złożonych problemów geoprzestrzennych. Potrafi programować w różnych językach (Python, R), posiada zaawansowane umiejętności w zakresie korzystania z metod i oprogramowania geoinformatycznego, baz danych przestrzennych, algorytmów głębokiego uczenia maszynowego. Potrafi efektywnie komunikować się i pracować w zespole.
Program studiów uwzględniania potrzeby rynku pracy, umożliwia nabycie kompetencji niezbędnych w gospodarce, uwzględniając specyfikę działalności naukowo-badawczej.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia II stopnia jest liczony wg wzoru:
D × 10 + ŚR + OD
- D
ocena na dyplomie,
- ŚR
średnia ważona z przebiegu studiów,
- OD
wynik oceny dorobku studiów.
OD = RK + UK, gdzie:
RK – wynik rozmowy kwalifikacyjnej oceniającej efekty uczenia się osiągnięte w trakcie studiów I stopnia. Maksymalna liczba punktów RK wynosi 15.
UK – punkty za kierunek ukończonych studiów I stopnia:
Kandydat ukończył studia I stopnia: | PUNKTY UK |
na kierunku: górnictwo i geologia, geoinformatyka, geodezja i kartografia, informatyka | 10 |
na innym kierunku | 0 |
Dodatkowe warunki przyjęć
Rozmowa kwalifikacyjna
Informacje o terminie i sposobie przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej podamy wkrótce.
Wymagany tytuł zawodowy
inżynier, magister inżynier
Dopuszczalne kierunki ukończonych studiów
brak ograniczeń
Więcej informacji
Absolwent studiów drugiego stopnia posiada szeroki zakres zaawansowanych kompetencji obejmujących, m.in.:
- wiedzę z zakresu matematyki i fizyki, szczególnie pomocną w rozwiązywaniu problemów w naukach o Ziemi.
- programowanie, tworzenie procedur analizy danych i ich automatyzowanie (Pyton, R). Posługiwanie się nowoczesnymi technologiami informatycznymi, w tym przetwarzanie dużych zbiorów danych (Big Data), usługi chmurowe (Cloud Conputing), bazy danych przestrzennych.
- umiejętność budowy modeli deterministyczno-stochastycznych, wykorzystanie metod symulacyjnych, algorytmów sztucznej inteligencji, w tym głębokiego uczenia maszynowego (Deep Machine Leaning). Umiejętność wizualizacji modeli przestrzennych w środowisku wirtualnej rzeczywistości (Virtual Reality).
- znajomość specjalistycznych narzędzi, ustanawiających standardy światowe w obszarze geoinformatyki, t.j. MatLab, Esri, Datamine, oraz wybranych aplikacji wolnego i otwartego oprogramowanie (FOSS).
- wiedzę z dziedzin związanych z procesami zachodzącymi w warstwach litosfery. Umiejętność integracji danych z różnych systemów (m.in. systemów informacji geograficznej, teledetekcji, baz danych przestrzennych) i rozwiązywania złożonych problemów.
- kompetencje miękkie zwiększające efektywność pracy zespołu projektowego i komunikację.
Perspektywy zatrudnienia:
- organizacje i instytucje związane z monitorowaniem stanu środowiska i zarządzaniem kryzysowym, jednostki administracji publicznej, tj. inspekcja środowiska, służba geologiczna, hydrogeologiczna,
- branże związane z poszukiwaniem, dokumentowaniem, eksploatacją lub zarządzaniem zasobami surowców naturalnych (w tym surowców krytycznych), oceną potencjału energetycznego i wykorzystania OZE,
- branże związane z projektowaniem i rozwijaniem oprogramowania oraz wsparcia oprogramowania,
- branża konsultingowa, instytucje doradztwa inwestycyjnego, instytucje naukowo-badawcze i badawczo-rozwojowe.
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich