- studia II stopnia
- Tytuł zawodowy: magister inżynier
Chemical Engineering and Technology
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
OPIS KIERUNKU
Program studiów dla kierunku Chemical Engineering and Technology ma na celu zapewnienie studentom pogłębionej wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie najnowszych osiągnięć inżynierii i technologii chemicznej, a także krytycznego i innowacyjnego myślenia w celu rozwiązywania złożonych wyzwań technicznych i inżynierskich. Program studiów zapewnia studentom dostęp do nowoczesnych technologii, kładąc nacisk na praktyczne zastosowanie zasad inżynierii chemicznej i procesowej w rozwiązywaniu problemów współczesnego społeczeństwa. Absolwenci będą bardzo dobrze przygotowani do pracy w branży chemicznej lub kontynuowania kształcenia w szkole doktorskiej.
Advanced Chemical Technology
Advanced Chemical Technology jest specjalnością, której celem jest zapewnienie studentom dostępu do zaawansowanj wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu najnowszych technologii chemicznych. Program kładzie nacisk na nabycie przez studentów umiejętności rozwiązywania złożonych problemów inżynierskich, także w odniesieniu do potrzeb dynamicznie rozwijającego się społeczeństwa, celów zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i zielonej transformacji. Celem programu jest przygotowanie absolwentów do kariery w branży chemicznej i pokrewnych, także poprzez angażowanie studentów w prowadzone badania naukowe zarówno w dyscyplinie inżynieria chemiczna, jak i w interdyscyplinarne prace badawcze.
Program składa się z bloków przedmiotów obowiązkowych i wybieralnych z następujących obszarów:
– projektowanie i optymalizacja procesów chemicznych i instalacji przemysłowych
– reaktory i bioreaktory w nowoczesnych technologiach chemicznych
– procesy i techniki separacyjne
– procesy biorafineryjne
– kataliza i fizykochemia powierzchni
– nowoczesne materiały i technologie
– projektowanie i rozwój produktu
– technologie ochrony środowiska i zrównoważony rozwój.
Oprócz realizacji klasycznych zajęć studenci zrealizują projekt zespołowy badawczy i pracę magisterską z zakresu specjalistycznej technologii chemicznej. Grupowy projekt badawczy i realizacja pracy magisterskiej pozwolą studentom zdobyć praktyczną wiedzę w zakresie stosowania teoretycznych i praktycznych metodologii do rzeczywistych wyzwań w tej dziedzinie, a także będą stanowiły narzędzia do uzyskiwania przez studentów kompetencji miękkich, w tym kompleksowego rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia, umiejętności zarządzania ludźmi oraz koordynacji ich działań.
Program specjalności Advanced Chemical Technology został skonstruowany w taki sposób, żeby zapewnić absolwentom pogłębioną wiedzę z teoretycznych i praktycznych aspektów technologii chemicznej, przygotowując ich do pełnienia różnych ról, w tym kierowniczych w branży chemicznej lub zaawansowanych studiów w tej dziedzinie. Absolwenci będą posiadać umiejętności i wiedzę w zakresie rozwiązywania problemów i dostosowywania się do zmieniających się światowych trendów w nauce, technologii i biznesie, aby sprostać rosnącym wyzwaniom branży.
Perspektywy pracy
Absolwenci programu zostaną wyposażeni w zaawansowaną wiedzę, umiejętności praktyczne i innowacyjne myślenie w technologii chemicznej oraz będą dobrze przygotowani do pracy w firmach zajmujących się produkcją przemysłową, badaniami i rozwojem oraz doradztwem technologicznym. Potencjalne ścieżki kariery obejmują stanowiska technologa chemicznego, inżyniera rozwoju produktu, inżyniera procesu, inżyniera środowiska, badacza i specjalistę ds. zapewnienia jakości. Absolwenci będą mogli pracować w różnych branżach, w tym farmaceutycznej, biorafineryjnej, chemicznej, energetycznej i paliwowej oraz materiałoznawstwie.
Advanced Chemical Engineering
Program studiów jest bezpośrednio związany z dyscypliną naukową inżynieria chemiczna i odzwierciedla aktualne potrzeby rynku pracy w przemyśle chemicznym, spożywczym, browarniczym i pokrewnych, dając studentom możliwość nabycia umiejętności projektowania i optymalizacji procesów i urządzeń dla nowoczesnego przemysłu.
Program studiów został zaprojektowany tak, aby zapewnić absolwentom posiadanie pogłębionej wiedzy w dziedzinie inżynierii chemicznej, umiejętności korzystania z nowych osiągnięć w dziedzinie inżynierii chemicznej, umiejętności zarządzania i sterowania procesami, wiedzy i umiejętności z zakresu projektowania urządzeń i systemów procesowych, umiejętności integracji i intensyfikacji procesów. Studenci w trakcie studiów będą mieli możliwość wykonania kompletnego projektu procesu, z wykorzystaniem technologii komputerowych, w tym narzędzi do badania i symulacji dynamiki różnych procesów. Specjalność Advanced Chemical Engineering łączy klasyczną inżynierię chemiczną z inżynierią bioprocesową, nanoinżynierią, technologią chemiczną i inżynierią środowiska.
Perspektywy pracy
Absolwent posiada poszerzoną wiedzę z zakresu matematyki, nauk przyrodniczych oraz umiejętności techniczne, dzięki czemu posiada umiejętność rozwiązywania problemów z zakresu inżynierii chemicznej, prowadzenia zaawansowanych eksperymentów badawczych, proponowania i optymalizacji nowych rozwiązań oraz samodzielnego analizowania problemów związanych z inżynierią chemiczną i procesową. Absolwenci są przygotowani do twórczej pracy przy projektowaniu i eksploatacji procesów w przemyśle chemicznym. Absolwent jest przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, ale jest też gotowy do kontynuowania kształcenia w szkole doktorskiej.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia II stopnia jest liczony wg wzoru:
D × 10 + ŚR
- D
ocena na dyplomie,
- ŚR
średnia ważona z przebiegu studiów,
Wymagany tytuł zawodowy
- rekrutacja zimowa: inżynier, magister inżynier
- rekrutacja letnia: licencjat, inżynier, magister, magister inżynier
Dopuszczalne kierunki ukończonych studiów
tylko o profilu ogólnoakademickim
Więcej informacji
Perspektywy zatrudnienia:
- Inżynier procesu, technolog, specjalista ds. jakości, pracownik badawczy,
- Przedsiębiorstwa przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, paliwowego, spożywczego i pokrewne,
- Jednostki badawczo-rozwojowe,
- Laboratoria badawcze i analityczne,
- Biura projektowe.
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich