- studia I stopnia
- Tytuł zawodowy: inżynier
Odnawialne źródła energii
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
Opis kierunku
Studia pozwalają na uzyskanie wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie projektowania instalacji OZE wykorzystywanych w budownictwie oraz w wielu gałęziach przemysłu. Kształcenie opiera się o podstawy energetyki i obejmuje między innymi zagadnienia z zakresu projektowania i eksploatacji systemów i instalacji odnawialnych źródeł energii, w szczególności energetyki słonecznej, turbin wiatrowych i wodnych, pomp ciepła, technologii geotermalnych i biomasowych. Absolwenci uzyskują odpowiednie kwalifikacje w zakresie projektowania, eksploatacji i utrzymania instalacji oraz systemów energetycznych opartych o OZE.
Więcej informacji o kierunku znajduje się na stronie wydziału.
OZE w budownictwie
Specjalność „OZE w budownictwie” na kierunku „Odnawialne Źródła Energii” na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym pozwala kształcić się studentom zainteresowanym projektowaniem i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii wykorzystywanych w ogólnie pojętym budownictwie. Program studiów skupia się na przekazaniu wiedzy i wykształceniu umiejętności pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, efektywnej konwersji na inne formy energii, zrozumieniu procesów towarzyszących pracy instalacji grzewczych, klimatyzacyjnych i elektrycznych bazujących na OZE oraz poznaniu zasad zrównoważonego rozwoju sektora zapewniającego komfort cieplny budynków. Studenci zdobywają ponadto wiedzę z zakresu projektowania małych instalacji poligeneracyjnych, możliwości integracji systemów OZE z systemami konwencjonalnymi czy monitorowania pracy i programowania wykorzystywanych urządzeń. Mają także szansę na realizację praktyk i projektów badawczych w renomowanych przedsiębiorstwach, co pozwala im zdobyć doświadczenie oraz nawiązać kontakty w branży budowlanej i energetycznej. Przekazywana wiedza pozwala również studentom lepiej rozumieć rynek energii i przygotowuje ich do umiejętności reagowania na zmiany dokonujące się w strukturze produkcji i konsumpcji różnych form energii. Absolwenci tej specjalności mogą znaleźć zatrudnienie w firmach projektowych, instalacyjnych, deweloperskich, w instytucjach i agencjach zajmujących się energią odnawialną oraz ochroną środowiska. Są przygotowani do zdobycia uprawnień przeprowadzania audytu energetycznego budynków oraz prowadzenia doradztwa w dziedzinie wykorzystywania OZE.
Przemysłowe instalacje OZE
Specjalność „Przemysłowe instalacje OZE” na kierunku „Odnawialne Źródła Energii” na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym to oferta dla osób zainteresowanych projektowaniem i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii w dużej skali. Program studiów skupia się na przekazaniu wiedzy i wykształceniu umiejętności zrozumienia zasad działania oraz projektowania instalacji OZE dużej mocy stosowanych w coraz szerszym zakresie w wielu gałęziach przemysłu. Studenci uczą się podstaw konwersji energii, projektowania instalacji utrzymywania parametrów termodynamicznych procesów produkcyjnych, możliwości uzupełniania niedoborów energii produkowanej ze źródeł konwencjonalnych i sposobów wykorzystania OZE w systemach pracujących w ruchu ciągłym. Praktyki oraz projekty badawcze, w których studenci uczestniczą, pozwalają zdobyć doświadczenie i nawiązać kontakty w przemyśle – od branży energetycznej, przez chemiczną i motoryzacyjną do spożywczej i transportowej. Absolwenci tej specjalności mogą znaleźć zatrudnienie przy projektowaniu, produkcji i serwisowaniu instalacji przemysłowych, w biurach projektowych, firmach produkcyjnych czy agencjach zajmujących się energią odnawialną, ochroną środowiska i bezpieczeństwem energetycznym.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia I stopnia jest liczony wg wzoru:
M + PD + 0,1JO + 0,1JP
- M
- PD
- JO
jest równa większej z liczb:
P albo P + 1,5 R albo 2,5 R
- JP
jest równa większej z liczb:
P albo R
- M
Matematyka
- PD
Przedmiot dodatkowy
(fizyka lub egzamin zawodowy) - JO
Język obcy
- JP
Język polski
- P
Wynik procentowy z matury podstawowej
- R
Wynik procentowy z matury rozszerzonej
Jeżeli nie zdawałeś matury z matematyki i przedmiotu dodatkowego to Twój wskaźnik wynosi zero
Od rekrutacji na studia na rok akademicki 2022/2023 do wskaźnika (jako przedmiot dodatkowy) mogą być brane wyniki uzyskane na dyplomie potwierdzającym uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika.
PD = 0,5 * WEZ
gdzie WEZ jest:
dla kandydatów posiadających dyplom zawodowy: liczbą punktów odpowiadających końcowemu wynikowi egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika, ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie, liczonemu zgodnie ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty z późn. zmianami.
dla kandydatów posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika: liczbą punktów odpowiadająca wynikowi egzaminów zawodowych ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika i jest obliczana według wzoru:
gdzie:
Wpi– wynik z części pisemnej egzaminu zawodowego dla i-tej kwalifikacji
Wpri – wynik z części praktycznej egzaminu zawodowego dla i-tej kwalifikacji
n – liczba kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie
Nazwy zawodów, które mogą być brane pod uwagę przy obliczaniu WEZ na kierunku odnawialne źródła energii dla kandydatów posiadających dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika:
- Technik chłodnictwa i klimatyzacji
- Technik elektryk
- Technik energetyk
- Technik gazownictwa
- Technik inżynierii sanitarnej
- Technik ochrony środowiska
- Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
Więcej informacji
Perspektywy zatrudnienia
- biura projektowe w obszarze wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w oparciu o OZE
- przedsiębiorstwa związane z wytwarzaniem i dystrybucją energii cieplnej i elektrycznej – stanowiska projektantów, specjalistów ds. utrzymania ruchu, kierowników produkcji, inspektorów technicznych
- stanowiska inżynieryjne związane z projektowaniem, wdrażaniem i utrzymaniem ruchu systemów energetycznych, w tym projektantów, instalatorów, inżynierów procesu, technologów czy specjalistów ds. zarządzaniem systemami energetycznymi
- firmy projektowe, instalacyjne, deweloperskie wykorzystujące odnawialne źródła energii
- instytucje i agencje zajmujące się źródłami energii odnawialnej oraz ochroną środowiska i bezpieczeństwem energetycznym
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich