- studia I stopnia
- Tytuł zawodowy: inżynier
Energetyka
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
Opis kierunku
Kształcenie ukierunkowane jest na zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji systemów energetycznych. Studenci poznają różne technologie wytwarzania, konwersji, dystrybucji i magazynowania energii w oparciu o technologie konwencjonalne, jądrowe oraz odnawialne źródła energii. Absolwenci uzyskują odpowiednie kwalifikacje w dziedzinie projektowania, eksploatacji i utrzymania instalacji oraz systemów energetycznych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i narzędzi inżynierskich.
Więcej informacji o kierunku znajduje się na stronie wydziału.
Energetyka rozproszona
Specjalność „Energetyka rozproszona” na kierunku Energetyka na Wydziale Mechaniczno- Energetycznym Politechniki Wrocławskiej skupia się ona na projektowaniu, budowie i utrzymaniu ruchu rozproszonych układów wytwarzania, dystrybucji i magazynowania energii. Studenci na tej specjalności zdobywają wiedzę z dziedzin takich jak mechanika płynów, termodynamika, gazownictwo, audyt energetyczny czy systemy konwersji energii. Poznają różne technologie wytwarzania energii, w tym mikroelektrownie wiatrowe, farmy fotowoltaiczne, jednostki kogeneracyjne czy biogazownie. Absolwenci tej specjalności są przygotowani do pracy na różnych stanowiskach związanych z projektowaniem, wdrażaniem i utrzymaniem ruchu rozproszonych systemów energetycznych, w tym jako projektanci, instalatorzy, inżynierowie procesu, technologowie czy specjaliści ds. zarządzaniem systemami energetycznymi. Kształcenie na tej specjalności pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności potrzebnych do pracy w sektorze energetycznym, m.in. w obszarze zrównoważonej transformacji energetycznej, dekarbonizacji czy poligeneracji.
Energetyka zawodowa
Specjalność „Energetyka zawodowa” na kierunku Energetyka na Wydziale Mechaniczno- Energetycznym Politechniki Wrocławskiej skupia się na zdobywaniu wiedzy i umiejętności w dziedzinie projektowania, eksploatacji i utrzymania instalacji oraz systemów energetycznych. Studenci na tej specjalności zdobywają wiedzę z dziedzin takich jak termodynamika, elektrotechnika, ochrona środowiska czy gospodarka i utylizacja odpadów. Poznają konwencjonalne, jądrowe oraz odnawialne technologie wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Absolwenci tej specjalności są przygotowani do pracy na różnych stanowiskach związanych z energetyką, w tym na stanowiskach projektantów, specjalistów ds. utrzymania ruchu, kierowników produkcji, inspektorów technicznych czy specjalistów ds. jakości i ochrony środowiska. Kształcenie na tej specjalności pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności potrzebnych do pracy w sektorze energetycznym i paliwowym, m.in. w obszarze energetyki jądrowej, energetyki wodorowej, gospodarki obiegu zamkniętego czy ciepłownictwie.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia I stopnia jest liczony wg wzoru:
M + PD + 0,1JO + 0,1JP
- M
- PD
- JO
jest równa większej z liczb:
P albo P + 1,5 R albo 2,5 R
- JP
jest równa większej z liczb:
P albo R
- M
Matematyka
- PD
Przedmiot dodatkowy
(fizyka lub egzamin zawodowy) - JO
Język obcy
- JP
Język polski
- P
Wynik procentowy z matury podstawowej
- R
Wynik procentowy z matury rozszerzonej
Jeżeli nie zdawałeś matury z matematyki i przedmiotu dodatkowego to Twój wskaźnik wynosi zero
Od rekrutacji na studia na rok akademicki 2022/2023 do wskaźnika (jako przedmiot dodatkowy) mogą być brane wyniki uzyskane na dyplomie potwierdzającym uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika.
PD = 0,5 * WEZ
gdzie WEZ jest:
dla kandydatów posiadających dyplom zawodowy: liczbą punktów odpowiadających końcowemu wynikowi egzaminów zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika, ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie, liczonemu zgodnie ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty z późn. zmianami.
dla kandydatów posiadających dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika: liczbą punktów odpowiadająca wynikowi egzaminów zawodowych ze wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie nauczanym na poziomie technika i jest obliczana według wzoru:
gdzie:
Wpi– wynik z części pisemnej egzaminu zawodowego dla i-tej kwalifikacji
Wpri – wynik z części praktycznej egzaminu zawodowego dla i-tej kwalifikacji
n – liczba kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie
Nazwy zawodów, które mogą być brane pod uwagę przy obliczaniu WEZ na kierunku energetyka dla kandydatów posiadających dyplom potwierdzający uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika:
- Technik chłodnictwa i klimatyzacji
- Technik elektryk
- Technik energetyk
- Technik gazownictwa
- Technik inżynierii sanitarnej
- Technik ochrony środowiska
- Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
Więcej informacji
Perspektywy zatrudnienia
- biura projektowe w obszarze wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej i cieplnej
- przedsiębiorstwa związane z wytwarzaniem i dystrybucją energii cieplnej i elektrycznej – stanowiska projektantów, specjalistów ds. utrzymania ruchu, kierowników produkcji, inspektorów technicznych czy specjalistów ds. jakości i ochrony środowiska
- stanowiska inżynieryjne związane z projektowaniem, wdrażaniem i utrzymaniem ruchu systemów energetycznych, w tym jako projektanci, instalatorzy, inżynierowie procesu, technologowie czy specjaliści ds. zarządzaniem systemami energetycznymi
- przedsiębiorstwa zajmujące się projektowaniem i realizacją inwestycji oraz eksploatacją systemów energetycznych
- instytuty i jednostki badawczo-rozwojowe oraz jednostki administracji państwowej
Praktyki i staże
- PPUH ISOTEX
- KGHM CUPRUM
- Fabryka Kotłów SEFAKO
- Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska
- Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA
- ENVILAB-EKO
- Intelplast
- Energa Invest
- ATUM
- PGE Energia Ciepła
- LNS Sp. z o.o. Chłodnictwo przemysłowe i komercyjne
- INERGIS
- Ostrowski Zakład Ciepłowniczy
- JAMP
- Kriosystem
- Zakłady Urządzeń Kotłowych „Stąporków”
- Elektrownia „Zielona Góra”
- PORT LOTNICZY WROCŁAW
- SolTech Service – Telecom
- Amper B
- Mitsubishi Electric Europe B.V
Miejsca pracy absolwentów
- Alten
- ControlTec
- Amazon
- Radiotechnika Marketing
- WTB Telecom
- W&K Industriemontage
- Unipetrol Centre for Research and Education
- Technopomiar
- TECH-MET
- RAFAKO
- Radiotechnika Marketing
- Profit Energy Giant
- PRE ELKOM
- PKP Energetyka
- PGNiG TERMIKA
- Pertel
- ORLEN Serwis
- Oleofarm
- MWP-Projekt
- MIKRONIKA
- M.A.S., INSTOM
- GKN Driveline Polska
- Energia Polska
- ENCO
- ELECTROMAR
- E&S Industry
- ControlTec
- Budimex
- AtmotermSA
- Atalian Poland
- Antal
- Akzo Nobel
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich