• studia II stopnia

Robotyka i automatyzacja procesów

stacjonarne (rekrutacja zimowa)

• 3 semestry

Przygotowuje absolwenta do twórczej pracy inżynierskiej w zakresie projektowania i eksploatacji zautomatyzowanych maszyn i procesów roboczych, robotów i manipulatorów. Program kształcenia oparty jest na przedmiotach ogólnych (informatyka, matematyka, fizyka, języki obce) oraz blokach przedmiotów kierunkowych (mechanika, podstawy konstrukcji, podstawy wytwarzania, podstawy automatyzacji, przedmioty elektroniczno-cybernetyczne). Ostateczne ukształtowanie absolwenta następuje poprzez przedmioty specjalistyczne na przykład zaawansowane metody sterowania, teoria i metody optymalizacji, metody i techniki sztucznej inteligencji, sterowniki PLC i inne. Student bierze udział w wycieczkach dydaktycznych i praktykach przemysłowych. Zwieńczeniem studiów jest praca dyplomowa. Absolwent kierunku może znaleźć zatrudnienie we wszystkich gałęziach przemysłu, a w szczególności w przemyśle budowy maszyn i urządzeń, placówkach naukowo-badawczych, biurach projektowych. Tytuł inżyniera stanowi swoisty pomost łączący umiejętności mechanika-technologa z elektronikiem-projektantem systemów sterowania.

• zaprojektować proces wytwarzania z doborem zaawansowanych technologii (np. laserowych)
  • dokonywać doświadczalnej identyfikacji złożonych elementów i układów automatyki
  • programować sterowniki komputerowe oraz projektować rozproszone układy sterowania z wykorzystaniem przemysłowych sieci komunikacyjnych (Profibus, InterBus, Profinet i Ethernet)
  • wykorzystywać wiedzę dotyczącą zagadnień automatyzacji i sterowania pojazdów (w tym samochodowych) i maszyn roboczych