- studia II stopnia
- Tytuł zawodowy: magister inżynier
Optyka
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
OPIS KIERUNKU
Optyka to dział fizyki, zajmujący się badaniem natury światła, prawami opisującymi jego powstawanie i oddziaływanie z materią. W ciągu ostatnich dwustu lat optyka podobnie jak inne dziedziny wiedzy rozwija się bardzo dynamicznie, zajmując istotną pozycję w wielu obszarach nauki i techniki. Próżno szukać wokół obiektów, do których powstania nie przyczyniłyby się optyczne instrumenty i metody pomiarowe. Bez optyki nie istniała by współczesna biologia, chemia, fizyka, elektronika, medycyna i astronomia. Dzięki optyce możemy poznać i zrozumieć otaczający nas świat, często niedostępny, bo dla nieuzbrojonego oka niewidoczny z powodu swoich rozmiarów lub oddalenia.
Studiując optykę, masz szansę poznać i opanować optyczne techniki pomiarowe, zrozumieć zasady rządzące procesami widzenia, spojrzeć na świat przez skomplikowane instrumenty obserwacyjne i użyć lasera do manipulacji pojedynczymi komórkami.
Uruchomienie specjalności zależeć będzie od liczby chętnych.
W przypadku zbyt małej liczby zainteresowanych specjalność może nie zostać uruchomiona.
Inżynieria optyczna i fotoniczna
Specjalność inżynieria optyczna i fotoniczna oferuje studia w zakresie nowoczesnych technologii we współczesnej optyce i fotonice. Nasi studenci poznają między innymi nowoczesną metrologię optyczną i fotoniczną (coraz szerzej stosowaną w przemyśle, telekomunikacji, nauce i medycynie), technologie optyczne i fotoniczne, zaawansowane techniki światłowodowe, Uczą się integrowania układów optycznych i fotonicznych z systemami sterowania komputerowego. W czasie studiów chętni studenci mają okazję rozpocząć współpracę z kadrą przy projektach badawczych. W ramach koła naukowego Foton mogą dodatkowo pogłębić swoje kwalifikacje w zakresie optyki i fotoniki. Po zakończeniu studiów absolwenci z powodzeniem podejmują pracę w firmach stosujących technologie optyczne i fotoniczne, firmach zajmujących się rozwojem technologii optycznych i fotonicznych, również w tak zaawansowanych działach jak przemysł kosmiczny. Pracują w usługach i medycynie. Podejmują również studia III stopnia (doktoranckie) w Katedrze Optyki i Fotoniki jak również na uczelniach zagranicznych.
Optometria
Specjalność optometria oferuje studia ukierunkowane na pogłębienie wiedzy w zakresie nauki o widzeniu, z dużym naciskiem na część praktyczną. Nasi studenci nabywają umiejętności związane z pomiarem wad refrakcji, właściwym doborem nowoczesnych szkieł korekcyjnych (np. szkieł progresywnych), soczewek kontaktowych ora zobsługą nowoczesnego sprzętu oftalmicznego. Zapoznają się z najnowszymi trendami w optometrii. W czasie studiów chętni studenci mają okazję rozpocząć współpracę z kadrą przy projektach badawczych. W ramach koła naukowego Visus mogą dodatkowo pogłębić swoje praktyczne kwalifikacje w zakresie optometrii. Po zakończeniu studiów nasi absolwenci z powodzeniem podejmują pracę w zakładach optycznych lub gabinetach okulistycznych, w handlu i usługach związanych z oftalmiką lub podejmują studia doktoranckie (studia III stopnia). Część z naszych absolwentów zakłada i prowadzi własne firmy.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia II stopnia jest liczony wg wzoru:
D × 10 + ŚR
- D
ocena na dyplomie,
- ŚR
średnia ważona z przebiegu studiów,
Dodatkowe warunki przyjęć
Wymagany tytuł zawodowy
inżynier, magister inżynier, magister, licencjat
Dopuszczalne kierunki ukończonych studiów
tylko o profilu ogólnoakademickim: akustyka, astronomia, biofizyka, elektronika, elektronika i telekomunikacja, fizyka, fizyka techniczna, fotonika, inżynieria biomedyczna, inżynieria kwantowa, inżynieria materiałowa, mechatronika, optyka, telekomunikacja, zaawansowane materiały i nanotechnologie
Więcej informacji
Absolwent potrafi:
- Projektować układy optyczne i optyczne systemy pomiarowe,
- Wykonywać złożone pomiary układu wzrokowego człowieka,
- Wykrywać wady wzroku i dobierać sposób ich korekcji.
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich