- studia II stopnia
- Tytuł zawodowy: magister inżynier
Elektronika i telekomunikacja
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
OPIS KIERUNKU
Elektronika i telekomunikacja to dziedziny nauki, od których silnie zależy rozwój większości interdyscyplinarnych rozwiązań konstrukcyjnych, przemysłowych, a także wyspecjalizowanego sprzętu badawczo-naukowego (mikroprocesorowe układy sterowania urządzeń; sterowanie i wzajemna komunikacja poszczególnych elementów dużych systemów zintegrowanych w lokalne sieci Ethernet, rozwój i budowa nowych narzędzi badawczych wraz z analizą uzyskiwanych danych). Kierunek Elektronika i Telekomunikacja realizowany jest z wykorzystaniem unikalnej w skali europejskiej bazy laboratoryjnej i badawczej przez nauczycieli akademickich o uznanej renomie w tej dziedzinie. Studenci poznają dynamicznie rozwijające się dziedziny nauki i techniki i opanowują wszechstronną wiedzę podstawową, dającą możliwość swobodnego poruszania się na wymagającym rynku pracy oraz przygotowującą do studiów III stopnia.
Uruchomienie specjalności zależeć będzie od liczby chętnych.
W przypadku zbyt małej liczby zainteresowanych specjalność może nie zostać uruchomiona.
Mikrosystemy
Jeśli uważasz, że małe jest piękne, to jest to specjalizacja właśnie dla Ciebie. Tu zgłębisz wiedzę odnośnie mikro- i nanosystemów, zarówno krzemowych, szklanych, ceramicznych jak i coraz bardziej popularnych – polimerowych (np. wykonanych w druku 3D). Poznasz zaawansowane systemy sensorowe, dowiesz się jak zasilać je bez używania baterii, jak zadbać o ich niezawodność. Będziesz mieć okazję do realizacji prac dyplomowych w nowoczesnych laboratoriach, jednych z nielicznych w kraju, pod okiem doświadczonej, liczącej się na forum międzynarodowym kadry naukowej.
Optoelektronika i technika światłowodowa
Optoelektronika to dział elektroniki zajmujący się układami, których działanie jest oparte na zachodzeniu procesów przetwarzania zarówno energii i sygnałów elektrycznych na optyczne., jak i energii oraz sygnałów optycznych na elektryczne. Wszystko to przy wsparciu technik informatycznych i mikroprocesorowych. Osiągnięcia w dziedzinie optoelektroniki i techniki światłowodowej są szeroko znane i powszechnie stosowane. Aby wymienić najbardziej popularne, dość wspomnieć o szerokopasmowych światłowodowych sieciach internetowych, czujnikach światłowodowych, wszechobecnych systemach fotowoltaicznych wspierających system energetyczny kraju w energię OZE czy też zasilających satelity, statki i stacje kosmiczne, o optoelektronicznych przetwornikach światła i obrazu obecnych w każdym smartfonie, o układach i systemach laserowych do zastosowań komercyjnych, przemysłowych, militarnych czy medycznych.
Kryteria
Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia II stopnia jest liczony wg wzoru:
D × 10 + ŚR
- S
ocena na dyplomie,
- ŚR
średnia ważona z przebiegu studiów,
Dodatkowe warunki przyjęć
Wymagany tytuł zawodowy
inżynier, magister inżynier
Dopuszczalne kierunki ukończonych studiów
tyko o profilu ogólnoakademickim: automatyka i robotyka, biotechnologia, cyberbezpieczeństwo, elektronika, elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika, energetyka, fizyka, fizyka techniczna, informatyka, informatyka przemysłowa, informatyka stosowana, inżynieria biomedyczna, inżynieria kwantowa, inżynieria materiałowa, inżynieria mechaniczno–medyczna, matematyka, matematyka stosowana, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, optyka, teleinformatyka, telekomunikacja, zaawansowane materiały i nanotechnologia.
Więcej informacji
Absolwent potrafi:
- Ocenić i wykorzystać elementy/obiekty o wymiarach nanometrowych (elementy/struktury półprzewodnikowe oraz inne wykonane różnymi technikami/technologiami),
- Wykorzystać poznane metody numeryczne do rozwiązywania typowych zagadnień inżynierskich,
- Wykorzystać poznaną wiedzę o nowoczesnych systemach produkcyjnych
i procesach zarządzania produkcją, analizie rynku, logistyce i kierowaniu zespołami ludzkimi,
- Dokonać krytycznej analizy sposobu funkcjonowania i ocenić istniejące rozwiązania techniczne.
Koła naukowe
Na PWr działa 160 kół naukowych,
sprawdź czym możesz zająć się „po godzinach”
wszystkich organizacji
studenckich