Zachęcamy do zapoznania się z konkursami, które organizowane/współorganizowane są przez
Politechnikę Wrocławską
Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.
Jest to konkurs organizowany dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych, studentów, profesjonalnych matematyków i informatyków, a także innych osób dorosłych różnej profesji. Zawodnicy startują w jednej z ośmiu kategorii wiekowych i zawodowych. Mistrzostwa są przeprowadzane w okresie od października jednego roku do maja następnego roku, przy tym pierwsze dwa etapy są internetowe. Zwycięzcy Finału krajowego, w każdej kategorii, otrzymują dyplom Mistrza Polski w Grach Matematycznych i Logicznych, wchodzą w skład polskiej reprezentacji na Finał Międzynarodowy. Finał odbywa się we Francji (w Paryżu). Wyjątkowo w 2022 roku odbywał się w Szwajcarii (w Lozannie), a w 2023 roku Politechnika Wrocławska była gospodarzem finału.
→ Strona konkursu
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół średnich, którzy mają dobre przygotowanie teoretyczne i są pasjonatami fizyki lub astronomii. Głównym trofeum jest indeks Politechniki Wrocławskiej.
Konkurs jest trzyetapowy. W eliminacjach szkoły we własnym zakresie wyłaniają dwóch uczniów, którzy w etapie międzyszkolnym walczą o wejście do finału, rozwiązując zadania z programu rozszerzonego fizyki przygotowane przez pracowników Instytutu Fizyki Doświadczalnej UWr. Dziesięciu najlepszych wchodzi fo finału, podczas którego prezentują oni referaty, pokazy, doświadczenia lub inne formy dokumentujące ich pracę z zakresu fizyki. Ocenia ich jury złożone jest z pracowników naukowych PWr i UWr (fizyków i astronomów), przedstawiciela dolnośląskiego kuratora oświaty oraz dyrektora LO nr X we Wrocławiu. Najlepsze wystąpienie wyróżniane jest nagrodą publiczności, którą przyznają delegacje wszystkich szkół uczestniczących w konkursie.
→ Strona konkursu
Z okazji 90 rocznicy wydania czasopisma Dla finalistów konkursu uczelnia przygotowała |
Laureaci konkursu mają prawo ubiegać się o przyjęcie do programu „Wybitnie uzdolnieni na Politechnice Wrocławskiej” i otrzymać od 400 do 700 złotych miesięcznego stypendium oraz opiekę merytoryczną tutora przez 1 rok studiów, a także gwarantowane miejsce w domu studenckim.
Uczestnicy wysyłają skan wypełnionej karty zgłoszeniowej oraz uzupełnionych zadań I i II etapu w języku polskim lub angielskim na adres mailowy matematyka@pwr.edu.pl do 15.05.2024 r.
Harmonogram:
- I etap: korespondencyjny, treść zadań zostanie udostępniona na stronie internetowej 15.02.2024 r.
- II etap: korespondencyjny, treść zadań zostanie udostępniona na stronie internetowej 15.03.2024 r.
- Lista zakwalifikowanych do finału zostanie zamieszczona na stronie internetowej 31.05.2024 r.
- Etap finałowy: w formie korespondencyjnej, mogą w nim wziąć udział osoby, które w I i II etapie konkursu uzyskały co najmniej 60 % punktów możliwych do zdobycia.Treść zadań zostanie udostępniona na stronie internetowej 03.06.2024 r.
- Uczestnicy etapu finałowego wysyłają skany udostępnionych zadań w języku polskim lub angielskim na adres mailowy matematyka@pwr.edu.pl do 07.06.2024 r.
- Ogłoszenie wyników: 14.06.2024 r.
Dokumenty do pobrania:
Konkurs organizowany jest dla uczniów szkół podstawowych i ma na celu rozbudzenie zainteresowań uczniów chemią, pogłębianie ich wiedzy chemicznej, doskonalenie umiejętności poznawczych oraz wdrażanie uczniów do samokształcenia. Konkurs należy do kategorii wiedzy przedmiotowej z chemii w integracji z innymi przedmiotami przyrodniczymi oraz edukacją ekologiczną i prozdrowotną.
→ Strona konkursu
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół średnich. Tematyka konkursu jest spójna z profilem kształcenia na Wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej. W szczególności dotyczy ona elektrotechniki, elektroniki, telekomunikacji, optoelektroniki i fotoniki oraz mechatroniki.
→ Strona konkursu
W 2016 roku na mocy porozumienia z Fundacją Matematyków Wrocławskich, Politechnika Wrocławska
przejęła bezterminowo wyłączną organizację regionalnej edycji konkursu „Mistrzostwa Dolnego Śląska w Sudoku”. Z inicjatywy Politechniki Wrocławskiej od 2016 r. patronat honorowy nad Mistrzostwami Dolnego Śląska w Sudoku objęła Ambasada Japonii w Polsce.
Finałowe rozgrywki prowadzone są w 5 kategoriach (klasy I-III szkoła podstawowa, klasy IV-VI szkoła podstawowa, klasy VII-VIII szkoła podstawowa, szkoły średnie, dorośli). Zadania eliminacyjne i półfinałowe to klasyczne sudoku różnych rozmiarów z ewentualnymi modyfikacjami (sudoku nieregularne, diagonalne, po kolei, nie po kolei i inne).