Naciśnij Enter aby wybrać kartę, Tab, aby odczytać treść karty.

 DNI WSTĘPNE DLA STUDENTÓW ZAGRANICZNYCH

W związku z kwarantanną przygotowaliśmy stronę internetową z praktycznymi informacjami, filmami instruktażowymi oraz harmonogramem spotkań z Wydziałami.

Strona DWM – New students’ introduction days

 

Wirtualny spacer po kampusie

Sprawdź

Zobacz otoczenie poszczególnych wydziałów i akademików

Mapa kampusu

Sprawdź

Zobacz lokalizację poszczególnych kampusów PWr, które znajdują się różnych częściach Wrocławia

Dowiedz się jak otrzymać wsparcie:

Biuro Karier

Biuro Karier, należące do Dolnośląskiej Sieci Biura Karier, przygotowuje studentów i absolwentów Politechniki Wrocławskiej do wejścia na rynek pracy: szkoli, doradza, współpracuje z pracodawcami. Organizuje wydarzenia wspierające obie społeczności w nawiązywaniu kontaktów i dzieleniu się wiedzą.

Misją Biura Karier są studenci i absolwenci świadomi swojego potencjału realizujący atrakcyjne i dające im spełnienie kariery zawodowe. Politechnika Wrocławska postrzegana jako uczelnia przygotowująca wartościowych i świetnie wykształconych młodych ludzi, którzy pracą naukową i zawodową będą wywierać pozytywny wpływ na otoczenie.

Po więcej informacji przejdź do serwisu Biura Karier >>

BHP

1. Na podstawie Zarządzenia Wewnętrznego 119/2017 w sprawie zasad dotyczących szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy dla studentów rozpoczynających naukę w Politechnice Wrocławskiej ustala się harmonogram szkolenia bhp metodą e-learningu w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022.

2. Ustala się dwa terminy szkolenia obowiązujące na wszystkich wydziałach Politechniki Wrocławskiej:
– termin podstawowy: 08.03.2022 – 29.03.2022
– termin dodatkowy: 13.04.2022 – 29.04.2022

SJO

Studium Języków Obcych Politechniki Wrocławskiej jako jednostka międzywydziałowa jest jednym z największych akademickich ośrodków nauczania języków obcych w Polsce.

Głównym zadaniem SJO jest nauczanie języków obcych studentów i doktorantów PWr. Aktualnie w Studium naucza się 7 języków obcych: angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i japońskiego oraz języka polskiego dla obcokrajowców.

SJO oferuje lektoraty obowiązkowe, lektoraty dodatkowe oraz dodatkowe kursy specjalistyczne i tematyczne.

W SJO pracuje wysoko wykwalifikowana kadra zapewniająca wysoki poziom nauczania języków obcych. Zajęcia językowe prowadzone są na wszystkich poziomach zaawansowania z uwzględnieniem języka specjalistycznego. Nauka odbywa się z zastosowaniem nowoczesnych metod i z wykorzystaniem najnowszych środków dydaktycznych i multimedialnych.

SJO PWr jest członkiem Stowarzyszenia Akademickich Ośrodków Nauczania Języków Obcych SERMO oraz członkiem międzynarodowego stowarzyszenia CercleS (European Confederation of Language Centres in Higher Education).

Przejdź do serwisu SJO >>

Biblioteka

Biblioteka Politechniki Wrocławskiej, wchodząca w skład utworzonego 1 stycznia 2014 r. Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej, pełni funkcję ogólnodostępnej biblioteki naukowej. Stanowi również ogniwo ogólnokrajowej sieci bibliotecznej i ogólnokrajowej sieci dokumentacji i informacji naukowej.

Bibliotekę Politechniki Wrocławskiej tworzą:

Więcej: https://biblioteka.pwr.edu.pl/

Wsparcie psychologa

W poradni psychologicznej dla studentów Politechniki Wrocławskiej przyjmują wykwalifikowani psycholodzy, zapewniający profesjonalną pomoc i pełną dyskrecję:

  • mgr Michał Rożko – psychoterapeuta e-mail »
  • mgr Patrycja Ciechanowicz – psycholog, psychoterapeuta (obecnie na urlopie) e-mail »

Na spotkanie z wybranym psychologiem/psychoterapeutą prosimy umawiać się mailowo.

Zasady działania Poradni psychologicznej dla studentów Politechniki Wrocławskiej:

  1. Do Poradni może zgłosić się każdy kto jest studentem/doktorantem PWr.
  2. Nie ma ograniczeń w tematyce, z jaką można kontaktować się z psychologiem/psychoterapeutą w Poradni. Wszystko, co nurtuje, martwi, utrudnia codzienne funkcjonowanie może być powodem skontaktowania się z nami.
  3. Porady udzielane w Poradni oraz prowadzone konsultacje są bezpłatne.
  4. Nie ma odgórnie wyznaczonej liczby wizyt w Poradni – zależy to od potrzeb zgłaszającej się osoby i możliwości specjalisty.
  5. Umówienie na spotkanie odbywa się przez rejestrację mailową. Każdy z psychologów/psychoterapeutów ma swój indywidualny adres, na który należy wysłać maila w celu ustalenia możliwości spotkania, dnia i godziny.

Poradnia psychologiczna dla studentów Politechniki Wrocławskiej
ul. Wróblewskiego 25 (akademik T-22)
51-628 Wrocław
pok. 6.1, 6.2, 6.3 i 6.4

 

Baza wrocławskich ośrodków udzielających pomocy psychologiczno-psychiatrycznej Całodobowe Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie: tel. 800 70 22 22, strona Linia Wsparcia

Osoby, które w trybie nagłym i poza godzinami pracy poradni potrzebują skorzystać z pomocy specjalisty, mogą uzyskać ją całodobowo w Dolnośląskim Centrum Zdrowia Psychicznego (Wybrzeże Conrada-Korzeniowskiego 18 we Wrocławiu). Izba przyjęć znajduje się w holu głównym budynku „G” – wejście od ul. Kraszewskiego 25.

Telefony kontaktowe:
+48 71 776 6240 lub +48 519 617 500 (w godz. 7.00-15.00)
+48 519 319 458 (w godz. 15.00-7.00)

 

Centrum Konsultacji Psychologicznych i Mediacji zostało uruchomione na uczelni w ramach projektu „Politechnika Nowych Szans”. Mogą z niego korzystać zarówno pracownicy, którzy czują się wypaleni zawodowo, jak i studenci w kryzysie.

Spotkania mogą się odbyć w języku polskim, angielskim lub w migowym. Centrum powstało we współpracy ze Stowarzyszeniem Równego Dostępu do Kształcenia – „Twoje Nowe Możliwości”.

Psycholog Mateusz Kur zachęca wszystkich potrzebujących wsparcia do kontaktu on-line, rozmowy telefonicznej lub spotkania osobistego w siedzibie Stowarzyszenie “Twoje Nowe Możliwości”, (ul. Grabiszyńskiej 163 lok. 210-215) lub na Politechnice Wrocławskiej (ul. Wróblewskiego 25 pok. 6.1) podczas cotygodniowych dyżurów we wtorki od 12:00 do 16:00 i środy od 8:00 do 12:00.

Umawiać się można drogą mailowa: m.kur@tnm.org.pl lub telefonicznie pod numerem +48 516 005 583. Wiecej informacji o centrum tutaj.

Stypendium dla studentów zagranicznych

  • Stypendium Rektora
    Stypendium Rektora może otrzymywać student, który uzyskał wysoką średnią ocen lub posiada osiągnięcia naukowe, artystyczne czy też wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym.
  • Stypendium za wyniki w nauce z własnego funduszu na stypendia Politechniki Wrocławskiej
    Stypendium może być przyznane każdemu studentowi, który wzorowo wypełnia obowiązki studenta określone w Regulaminie Studiów Wyższych w Politechnice Wrocławskiej i który w odniesieniu do semestru poprzedzającego złożenie wniosku posiada osiągnięcia naukowe i wykazał się aktywnością naukową. Stypendium może być przyznane wielokrotnie i niezależnie od innych stypendiów.

Dodatkowo najlepsi studenci i absolwenci Politechniki Wrocławskiej mogą liczyć na stypendia przyznawane przez firmy i instytucje współpracujące z uczelnią czy też dziekanów wydziałów, na których studiują.

Więcej informacji na ten temat

Jak otworzyć konto w banku?

Zapraszamy do odwiedzenia serwisu Najlepszekonto.pl >>

 

FAQ

Czy wszyscy studenci korzystają z akademika? Czy to obowiązkowe?

Każdy zagraniczny student może mieszkać w akademiku – powinni oni poinformować nas przy składaniu podania tak, abyśmy mogli z wyprzedzeniem zarezerwować miejsce. Każdy student może zaznaczyć opcję “zakwaterowanie w akademiku” na formularzu podania. Mieszkanie w akademiku nie jest obowiązkowe; student może wynająć pokój od prywatnego właściciela, jednak powinien to zrobić we własnym zakresie.

Jak wygląda akademik? Ile osób mieszka w jednym pokoju?

W akademikach w większości są pokoje dwuosobowe. Łazienki są dzielone przez kilku studentów. Pokoje jednoosobowe są również dostępne, ale w pierwszej kolejności dla studentów ze specjalnymi potrzebami lub osób niepełnosprawnych. Na każdym piętrze są pomieszczenia kuchenne z kuchenkami.

Czy cena za akademik obejmuje koszt prania, elektryczności i Internetu?

Cena za akademik obejmuje koszt prania, elektryczności i Internetu. W akademiku znajdują się pralki i suszarnie. Jeśli chcesz korzystać w akademiku z Internetu, powinieneś mieć własny komputer PC lub laptop. Możesz również korzystać z naszych laboratoriów komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu, otwartych 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu – w tym przypadku nie musisz mieć własnego komputera.

Czy mogę korzystać z biblioteki? Jaki jest koszt?

Biblioteka jest otwarta 7 dni w tygodniu. Student może wypożyczać książki na podstawie legitymacji studenckiej. Za wypożyczanie książek lub korzystanie z e-biblioteki student nie płaci. Jedynie w przypadku nie zwrócenia książki w uzgodnionym terminie musi zapłacić przewidzianą karę. Politechnika Wrocławska ma do dyspozycji:

  • Największy zbiór książek technicznych w regionie i jeden z największych w Polsce
  • Dostęp do ponad 200 różnych baz danych
  • 900 000 wolumenów
  • Ponad 4 500 czasopism naukowych
  • Indeks dostępny online z możliwością rezerwacji wolumenów
  • 24 godzinny serwis – cyfrowa biblioteka z e-książkami

 

Ile kosztuje posiłek w stołówce? Czy podawane są potrawy wegetariańskie?

Cena posiłku w naszej stołówce wynosi około 2,50 EUR. Posiłki wegetariańskie mogą być niedostępne w stołówce codziennie. Jednak istnieje alternatywne rozwiązanie: bary wegetariańskie Vega lub Greenway, usytuowane w odległości około 20 minut na piechotę od uczelni, oferują szeroki wybór dań wegetariańskich, włącznie z czysto wegetariańskimi; wielu studentów (zarówno zagranicznych jaki i polskich) gotuje samodzielnie w akademikach, które są wyposażone w sprzęt kuchenny. Większość akademików ma również pomieszczenia stołówkowe.

Jak zagraniczni studenci spędzają weekendy i święta?

Nie możemy powiedzieć, aby była różnica w spędzaniu czasu wolnego przez polskich i zagranicznych studentów. Nasze miasto oferuje liczne atrakcje sportowe: kluby fitness, tory łyżwiarskie, pływalnie, pola golfowe, kluby paralotniarskie, tor jeździecki i wiele innych. Wrocław ma wiele terenów zielonych. Są ścieżki wzdłuż rzeki i kanałów, które przyciągają rowerzystów i spacerowiczów. Wrocław jest trochę jak Wenecja – mamy tu ponad 100 mostów. Odbywa się wiele imprez kulturalnych: koncerty, spektakle operowe czy teatralne. Student może przyjąć członkostwo zrzeszenia studentów; jest w czym wybierać: sporty, TV, radio, chóry, fotografia.

Kiedy nadchodzą święta typowe dla naszej kultury takie jak Boże Narodzenie – organizujemy kolację dla wszystkich studentów zagranicznych.

Czy studenci mogą pracować na część etatu?

Tak, nie jest wymagane żadne pozwolenie dla studentów studiów dziennych. Wielu pracodawców jest zainteresowanych zapewnieniem możliwości pracy dla młodych inżynierów: dwukrotnie w ciągu roku Uczelnia organizuje targi pracy gdzie pracodawcy prezentują swoje oferty dla studentów: ponad 135 pracodawców wzięło udział w ostatniej edycji targów.

A co z programem stypendialnym?

Zagraniczni studenci, tak samo jak studenci z Polski, mogą otrzymywać stypendia po pierwszym roku studiów z dobrymi wynikami.

Jakie udogodnienia mamy w Uczelni, np. sale gimnastyczne, sportowe, komputery itp.?

Możesz uprawiać prawie każdą dyscyplinę sportową jaką lubisz. Nasze stowarzyszenia sportowe oferują około 30 dyscyplin (np. pływanie, narciarstwo, siatkówka, koszykówka, tenis, szachy, jazda konna i wiele innych). Laboratoria komputerowe są dostępne studentom bezpłatnie.

Czy muszę wziąć swój laptop czy Uczelnia zapewnia własny sprzęt? Jakie są napięcia zasilania we Wrocławiu?

Napięcie sieciowe w Polsce wynosi 230 V. Jeśli chcesz używać komputer w swoim pokoju w akademiku powinieneś mieć swój własny PC lub laptop. Inną opcją są laboratoria komputerowe w kampusie.

Czy obowiązkowy jest jeden przedmiot w obcym języku jako część mojego dyplomu? Czy mogę uczyć się języka polskiego bezpłatnie?

Każdy student zagraniczny w Politechnice Wrocławskiej może uczęszczać na lekcje języka polskiego w naszym Ośrodku Języka Polskiego dwa razy w tygodniu. Nie jest to obowiązkowe.

Czy jest strona internetowa omawiająca życie we Wrocławiu?

Następujące linki mogą okazać się użyteczne:

Jakie są temperatury w Polsce?

W Polsce mamy cztery pory roku z następującymi średnimi temperaturami (dzień + noc):

  • Wiosna (21 marca – 22 czerwca) 5 – 15 stopni Celsjusza
  • Lato (22 czerwca – 23 września) ponad 20 stopni Celsjusza
  • Jesień (23 września – 22 grudnia) 5-15 stopni Celsjusza
  • Zima (22 grudnia – 21 marca) poniżej 5 stopni Celsjusza

W dzień temperatura jest zazwyczaj dużo wyższa niż w nocy.

W lecie, począwszy od maja do września, temperatury w dzień wynoszą często około 30 stopni Celsjusza. W zimie często spadają poniżej zera. Wszystkie akademiki, zabudowania uczelniane, transport publiczny, budynki mieszkalne oraz budynki publiczne maja centralne ogrzewanie.

Jaką odzież należy zakładać? Czy w Uczelni muszę być ubrany formalnie czy mogę być ubrany swobodnie?

Na ogół studenci noszą odzież nieformalną: mężczyźni spodnie (często dżinsy) oraz T-shirt/koszula/bluza/sweter – zależnie od temperatury. Kobiety noszą spódnice lub spodnie i górę, czasami sukienki. Kiedy zimą temperatura spada, ludzie zakładają skafandry lub płaszcze. Studenci ubierają bardziej formalną odzież podczas egzaminów na koniec semestru.

W przypadku mężczyzn może to być garnitur i koszula z krawatem a w przypadku kobiet kostium (spodnie + żakiet albo spódnica + żakiet) i bluzka, lub bluzka + spodnie/spódnica.

Zobacz relację z Dnia Wstępnego - luty 2021

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Dnia Wstępnego

Przejdź do YouTube