Wydział Mechaniczny

Transport

Studia przygotowują inżynierów do pracy w zakresie eksploatowania, wdrażania, analizy i optymalizacji zintegrowanych systemów transportowych. Kierunek ten powstał w roku akademickim 2002/03. Zapotrzebowanie na jego potencjalnych absolwentów pojawiło się wraz z transformacją gospodarki. Obok przedmiotów ogólnych, takich jak: matematyka, chemia, fizyka, podstawy metrologii czy informatyki, student zdobywa wiedzę z przedmiotów kierunkowych (np. logistyka, ekonomika transportu, teoria ruchu pojazdów, środki transportu, prawo przewozowe, ubezpieczenia transportowe). Specjalistyczne kształcenie obejmuje: planowanie i prognozowanie rozwoju systemów transportowych oraz zapotrzebowania na usługi transportowe, dobór technologii i technicznych środków transportowych, planowanie infrastruktury i sieci transportowych oraz organizowania potoków ruchu, automatyzację i robotyzację systemów transportowych, sterowanie ruchem i potokami przepływu osób i materiałów, badania i ocenę oddziaływania systemów i środków transportu na środowisko, badania i ocenę przydatności użytkowej środków transportu, kształtowanie eksploatacyjnych strategii środków transportowych w zakresie utrzymywania ich w gotowości eksploatacyjnej, komputerowe wspomaganie wszystkich ww. obszarów.

• Dokonać krytycznej analizy środków i systemów transportowych ze względu na zadane kryteria użytkowe i ekonomiczne
  • Zaplanować funkcjonowanie przedsiębiorstwa przewozowego, zgodnie z uwarunkowaniami technicznymi, handlowymi, prawnymi i społecznymi
  • Zaprojektować proces eksploatacji środków transportu i prostych systemów transportowych w zakresie użytkowania, utrzymania w stanie zdatności i diagnostyki
  • Określić wymagania dla systemu informatycznego wspomagającego eksploatację określonego środka transportowego lub systemu transportowego.

WI = M + F + 0,1JO + 0,1JP

jeśli M = 0 i F = 0, to JO i JP przyjmują wartość 0,

• M - jest równa większej z liczb: P albo P + 1,5 R albo 2,5 R, gdzie:
  • F - jest równa większej z liczb: P albo P + 1,5 R albo 2,5 R, gdzie:
    • P - poziom podstawowy z fizyki,
    • R - poziom rozszerzony z fizyki,
  • JO - jest równa większej z liczb: P albo P + 1,5 R albo 2,5 R, gdzie: