Wydział Inżynierii Środowiska

Inżynieria Środowiska

Charakterystycznym profilem kształcenia na tym kierunku studiów jest poznanie i rozwiązywanie problemów związanych z zagadnieniami:

• wyposażenia techniczno-sanitarnego budynków – instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, grzewcze, klimatyzacyjne i wentylacyjne oraz systemy zarządzania energią w budynkach
  • infrastruktury podziemnej miast – sieci wodociągowe, kanalizacyjne, ciepłownicze i gazowe
  • procesów i technologii oczyszczania ścieków i wody, recyklingu oraz zagospodarowania odpadów stałych i ciekłych
  • procesów i technologii oczyszczania gazów odlotowych oraz monitoringu i ochrony powietrza atmosferycznego.

Student zdobywa również wiedzę m.in. z zakresu: wykonywania audytów energetycznych i certyfikacji energetycznej budynków, przeprowadzania analiz techniczno-ekonomicznych, optymalizacji energetycznej, wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł energii, budownictwa energooszczędnego i budynków pasywnych, systemów automatyki budynków, systemów automatycznej regulacji i zarządzania energią.

SPECJALNOŚCI

• Inżynieria ochrony atmosfery
  • Klimatyzacja, ogrzewnictwo i instalacje sanitarne
  • Zaopatrzenie w wodę, usuwanie ścieków i zagospodarowanie odpadów

• Zaprojektować proste instalacje i systemy z zakresu wentylacji i klimatyzacji, ogrzewnictwa i ciepłownictwa, instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych oraz sieci i instalacji gazowych
  • Zaprojektować prostą sieć wodociągową i kanalizacyjną bez specjalnych obiektów sieciowych.
  • Oceniać zanieczyszczenia i jakość wód, gleb, ścieków i odpadów oraz zna sposoby ich oczyszczania i zagospodarowania.
  • Oceniać zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego oraz zaprojektować proces i system oczyszczania gazów i ochrony atmosfery.
  • Porównywać rozwiązania projektowe z uwzględnieniem kryteriów użytkowych, ekonomicznych i ekologicznych.

WI = M + F + 0,1JO + 0,1JP

jeśli M = 0 i F = 0, to JO i JP przyjmują wartość 0,

• M - jest równa większej z liczb: P albo P + 1,5 R albo 2,5 R, gdzie
  • F - jest równa większej z liczb: P albo P + 1,5 R albo 2,5 R, gdzie:
    • P - poziom podstawowy z fizyki,
    • R - poziom rozszerzony z fizyki,
  • JO - jest równa większej z liczb: P albo P + 1,5 R albo 2,5 R, gdzie: