Magister inżynier
Koszt studiów
Wydział Mechaniczno-Energetyczny

Energetyka

Kształcenie prowadzone na II stopniu studiów, na kierunku Energetyka przygotowuje do projektowania, optymalizacji i wdrażania nowych technologii energetycznych w energetyce zawodowej, przemysłowej i komunalnej w warunkach funkcjonowania rynku energii i realizacji zasady zrównoważonego rozwoju. II stopień kształcenia ma charakter specjalistyczny. Specjalność Budowa i eksploatacja systemów energetycznych kształci w zakresie realizacji inwestycji w energetyce, gospodarki energią, optymalizacji technologii produkcji energii i systemów dystrybucji energii cieplnej, diagnostyki i eksploatacji maszyn i urządzeń energetycznych z uwzględnieniem zagadnień ochrony środowiska i kontroli emisji zanieczyszczeń. Na specjalności Energetyka ze źródeł odnawialnych kształci się specjalistów w zakresie konwersji energii, instalacji geotermalnych oraz fotowoltaicznych, siłowni wiatrowych,kotłów spalających biomasę, kolektorów słonecznych, pomp ciepła, a także elektrowni wodnych oraz siłowni cieplnych, opartych na niekonwencjonalnych źródłach energii. Specjalność Technologie spalania i ochrona środowiska w energetyce kształci specjalistów w zakresie minimalizacji destrukcyjnego oddziaływania procesów konwersji energii na środowisko, poprzez wykorzystanie zaawansowanych technologii produkcji energii oraz zintegrowanych systemów ochrony środowiska. Absolwenci studiów II stopnia na kierunku Energetyka mogą ubiegać się o uprawnienia budowlane w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych oraz uprawnienia w zakresie audytów energetycznych budynków mieszkalnych.

SPECJALNOŚCI

• Odnawialne źródła energii

• Posługiwać się metodami numerycznymi w opracowywaniu modeli matematyczno- fizycznych złożonych zagadnień cieplno-przepływowych w systemach energetycznych
  • Sporządzać specyfikacje projektowe oraz projektować maszyny, urządzenia i systemy energetyczne w zakresie wynikającym z kształcenia specjalistycznego
  • Wykonywać bilanse energetyczne złożonych systemów energetycznych, jak również symulować ich pracę z wykorzystaniem zaawansowanego oprogramowania komputerowego

Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia II stopnia jest liczony wg wzoru:

WII = D × 10 + OD,

• D - ocena na dyplomie,
  • OD - wynik oceny dorobku odbytych studiów. Maksymalna liczba punktów OD wynosi 25.

Ocena na dyplomie D jest określona w skali: 3; 3,5; 4; 4,5; 5; 5,5. Wynik oceny dorobku studiów OD jest ustalony według wzoru:

• OD = S × 25,w którym wskaźnik S określa zgodność kompetencji kandydata z kompetencjami niezbędnymi do kontynuowania kształcenia na studiach II stopnia określonymi w Kierunkowych Efektach Kształcenia dla studiów II stopnia, odpowiednio dla kierunku energetyka.Wartość wskaźnika zgodności kompetencji S weryfikuje Wydziałowa Komisja Kwalifikacyjna w oparciu o wypełniony przez kandydata/kandydatkę kwestionariusz podany poniżej.

Dodatkowe warunki przyjęć:

• wymagany tytuł zawodowy: inżynier, magister inżynier
  • dopuszczalne kierunki ukończonych studiów: brak ograniczeń