Wydział Elektroniki

Cyberbezpieczeństwo

Studia na kierunku CYBERBEZPIECZEŃSTWO gwarantują wykształcenie w obszarze bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych i telekomunikacyjnych oraz ochrony danych. Kierunek jest silnie powiązany z aktualnymi potrzebami rynku pracy. Studenci uzyskują wszechstronne i gruntowne wykształcenie w dyscyplinach informatyka i telekomunikacja, w aspektach technicznych oraz prawnych i organizacyjnych, z naciskiem na pogłębioną wiedzę w zakresie bezpieczeństwa systemów operacyjnych, sieci komputerowych i telekomunikacyjnych oraz bezpieczeństwa przetwarzanych i przechowanych danych w centrach danych. Wiedza oraz umiejętności uzyskane w ramach niniejszego  kierunku umożliwiają jego absolwentowi branie czynnego udziału w procesach związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem informacji związanym m.in. z audytowaniem systemów, sieci  i magazynów danych pod kątem bezpieczeństwa oraz monitorowaniem, detekcją i analizą zagrożeń oraz naruszeń w systemach informatycznych.

SPECJALNOŚCI

• Bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych
  • Bezpieczeństwo danych

• potrafi ocenić poziom bezpieczeństwa systemu lub sieci w aspektach prawnych, etycznych i organizacyjnych w świetle obowiązującego prawa;
  • stosować właściwe techniki i metody bezpieczeństwa w urządzeniach, serwerach, sieciach komputerowych, centrach danych, chmurach obliczeniowych, systemach rozproszonych i internecie rzeczy;
  • projektować, konfigurować i diagnozować sieci teleinformatyczne z uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa;
  • skutecznie wykrywać i zapobiegać zagrożeniom przy użyciu właściwych technik;
  • oceniać stopień zagrożeń środowiskowych (pól elektromagnetycznych) naturalnych i celowych w systemach teleinformatycznych oraz stosować odpowiednie metodyki zabezpieczeń;

WI = M + F + 0,1JO + 0,1JP

• jeśli M = 0 i F = 0, to JO i JP przyjmują wartość 0,

• M - jest równa większej z liczb: P albo P + 1,5 R albo 2,5 R, gdzie:
    • F - jest równa większej z liczb: P albo P + 1,5 R albo 2,5 R, gdzie:
      • P - poziom podstawowy z fizyki,
      • R - poziom rozszerzony z fizyki,
    • JO - jest równa większej z liczb: P albo P + 1,5 R albo 2,5 R, gdzie: