• studia II stopnia
Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów

Automatyka i robotyka

• 3 semestry

• automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne

Kierunek kształci specjalistów w zakresie szeroko pojętej automatyki i robotyki, także anglojęzycznie. Studenci uzyskują wiedzę i umiejętności umożliwiające twórcze działania w zakresie analizy, projektowania i konstrukcji złożonych urządzeń i systemów automatyki i robotyki. Poszerzają i pogłębiają wiedzę ze sterowania mikroprocesorowego urządzeń przemysłowych, percepcji otoczenia, akwizycji i fuzji danych służących optymalizacji działania urządzeń i systemów. Nabywają umiejętności posługiwania się specjalistycznymi urządzeniami i programami. Zastosowania technik inteligentnych w budynkach, autonomicznych pojazdach, automatyzacji mało- i wielkoskalowych oraz innych zastosowań informatyki użytkowej stanowią domenę absolwentów kierunku. Ich atutem na rynku pracy jest synergiczne przygotowanie w zakresie elektroniki, automatyki, robotyki i informatyki. Są merytorycznie przygotowani do wyzwań kształcenia na III poziomie.

• Projektować układy sterowania, obserwatory stanu oraz optymalne regulatory
    i posługiwać się metodami symulacji komputerowej do oceny przebiegów procesów w układach sterowania.
  • Tworzyć i kompletować algorytmy, oprogramowanie i sprzęt do zarządzania
    i sterowania procesami produkcyjnymi w systemach wytwórczych
    i zrobotyzowanych, przy użyciu sieci komputerowych zarówno
    w konwencjonalnych, jak i elastycznych systemach wytwarzania,
    z uwzględnieniem zagadnień monitorowania jakości produkcji za pomocą kamer przemysłowych.
  • Zaprojektować algorytmy sterowania dla robotów manipulacyjnych i mobilnych, programować sterowniki robotów, układy sensoryczne i systemy autonomiczne oraz integrować je w trakcie wdrażania systemów zrobotyzowanych.

Perspektywy zatrudnienia:

• projektant i konstruktor nowoczesnych rozwiązań technicznych tak sprzętowych jak i
    programistycznych,
  • integrator zaawansowanych urządzeń i systemów automatyki i robotyki w firmach
    usługowych i produkcyjnych wykorzystujący synergię interdyscyplinarną,
  • specjalista w zastosowaniach informatyki w procesach przemysłowych zarówno niskiego
    (systemy wbudowane) jak i wysokiego poziomu (zarządzanie produkcją, logistyka,
    przemysł 4.0),
  • kadra kierownicza inżynierskich zespołów projektowych i/lub wdrożeniowych bądź własna
    działalność (np. start-up),
  • praca w ośrodkach badawczo-rozwojowych, a także instytucjach naukowych w kraju i za
    granicą.