II stopień
Magister inżynier
angielski

II stopień kształcenia ma charakter zdecydowanie bardziej specjalistyczny. Na specjalności Aparatura procesowa kształci się w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji aparatury do wymiany ciepła (wyparki, skraplacze), wymiany masy (absorbery, krystalizatory, suszarki) oraz rozdziału faz (odpylacze, filtry, wirówki, odstojniki). Aparatura ta stosowana jest m.in. w: przemyśle chemicznym, spożywczym, farmaceutycznym, przeróbce kopalin, energetyce i ochronie środowiska. Na specjalności Chłodnictwo i kriogenika kształci się w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji urządzeń generujących i wykorzystujących niskie temperatury, odpowiednio do -35°C w chłodnictwie oraz do -270°C w kriogenice. Urządzenia chłodnicze wykorzystywane są nie tylko do konserwacji żywności, ale także jako pompy ciepła w przemyśle, ogrzewnictwie i klimatyzacji. Kriogenika i kriotechnika znajdują coraz większe zastosowanie w przemyśle gazów technicznych, zaawansowanych technologiach materiałowych, elektrotechnice, elektronice i medycynie. Specjalność Inżynieria lotnicza kształci specjalistów w zakresie projektowania, badania i eksploatacji statków powietrznych ze szczególnym uwzględnieniem planowania, organizacji i kontroli procesu obsługi statków powietrznych, ich napraw oraz remontów. Specjalność Maszyny i urządzenia energetyczne kształci specjalistów w zakresie projektowania oraz badania i eksploatacji maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesie konwersji energii i jej dystrybucji (kotły, turbiny, wymienniki ciepła, sprężarki, pompy, wentylatory i inne). Absolwenci tej specjalności, ze względu na dobrą znajomość procesów energetycznych i biegłe opanowanie technik informatycznych, są specjalistami bardzo poszukiwanymi w przemyśle.

Specjalności

• Refrigeration and Cryogenics
Pobierz kwestionariusz wyboru specjalności

Pobierz kwestionariusz oceny dorobku

• Posługiwać się zaawansowanym oprogramowaniem komputerowym w projektowaniu oraz opracowywaniu modeli matematyczno-fizycznych maszyn, urządzeń czy procesów
  • Formułować funkcje celu i ograniczeń w inżynierskich zagadnieniach optymalizacyjnych
  • Kierować zespołami ludzkimi w systemach produkcyjnych i eksploatacyjnych

Wskaźnik rekrutacyjny kandydata na studia II stopnia jest liczony wg wzoru:

WII = D × 10 + OD,

• D – ocena na dyplomie,
  • OD – wynik oceny dorobku odbytych studiów. Maksymalna liczba punktów OD wynosi 25.

Ocena na dyplomie D jest określona w skali: 3; 3,5; 4; 4,5; 5; 5,5.

Wynik oceny dorobku studiów OD jest ustalony według wzoru:

OD = S × 25,

w którym wskaźnik S określa zgodność kompetencji kandydata z kompetencjami niezbędnymi do kontynuowania kształcenia na studiach II stopnia określonymi w Kierunkowych Efektach Kształcenia dla studiów II stopnia, odpowiednio dla kierunku studiów mechanika i budowa maszyn.

Wartość wskaźnika zgodności kompetencji S weryfikuje Wydziałowa Komisja Kwalifikacyjna w oparciu o wypełniony przez kandydata/kandydatkę kwestionariusz podany niżej.

Dodatkowe warunki przyjęć:

• wymagany tytuł zawodowy: inżynier, magister inżynier
  • dopuszczalne kierunki ukończonych studiów: brak ograniczeń

Przyjęcia na studia:

Przyjęcia na Wydział Mechaniczno-Energetyczny odbywają się w sposób szeregowy. W przypadku, gdy wskaźnik rekrutacyjny jest za mały żeby dostać się na kierunek wybrany w pierwszej preferencji wówczas podanie będzie rozpatrywane na kierunku zaznaczonym jako druga preferencja.

Przejdź do rekrutacji online Sprawdź pozostałe kierunki na wydziale