YOUR BROWSER IS OUT-OF-DATE.

We have detected that you are using an outdated browser. Our service may not work properly for you. We recommend upgrading or switching to another browser.

Admission

FAQ

FAQ

Czy wszyscy studenci korzystają z akademika? Czy to obowiązkowe?

Każdy zagraniczny student może mieszkać w akademiku – powinni oni poinformować nas przy składaniu podania tak, abyśmy mogli z wyprzedzeniem zarezerwować miejsce. Każdy student może zaznaczyć opcję “zakwaterowanie w akademiku” na formularzu podania. Mieszkanie w akademiku nie jest obowiązkowe; student może wynająć pokój od prywatnego właściciela, jednak powinien to zrobić we własnym zakresie.

Jak wygląda akademik? Ile osób mieszka w jednym pokoju?

W akademikach w większości są pokoje dwuosobowe. Łazienki są dzielone przez kilku studentów. Pokoje jednoosobowe są również dostępne, ale w pierwszej kolejności dla studentów ze specjalnymi potrzebami lub osób niepełnosprawnych. Na każdym piętrze są pomieszczenia kuchenne z kuchenkami.

 

Czy cena za akademik obejmuje koszt prania, elektryczności i Internetu?

Cena za akademik obejmuje koszt prania, elektryczności i Internetu. W akademiku znajdują się pralki i suszarnie. Jeśli chcesz korzystać w akademiku z Internetu, powinieneś mieć własny komputer PC lub laptop. Możesz również korzystać z naszych laboratoriów komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu, otwartych 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu – w tym przypadku nie musisz mieć własnego komputera.

 

Czy mogę korzystać z biblioteki? Jaki jest koszt?

Politechnika Wrocławska ma do dyspozycji:

  • Największy zbiór książek technicznych w regionie i jeden z największych w Polsce
  • Dostęp do ponad 200 różnych baz danych
  • 900 000 wolumenów
  • Ponad 4 500 czasopism naukowych
  • Indeks dostępny online z możliwością rezerwacji wolumenów
  • 24 godzinny serwis – cyfrowa biblioteka z e-książkami

Biblioteka jest otwarta 7 dni w tygodniu. Student może wypożyczać książki na podstawie legitymacji studenckiej. Za wypożyczanie książek lub korzystanie z e-biblioteki student nie płaci. Jedynie w przypadku nie zwrócenia książki w uzgodnionym terminie musi zapłacić przewidzianą karę.

 

Ile kosztuje posiłek w stołówce? Czy podawane są potrawy wegetariańskie?

Cena posiłku w naszej stołówce wynosi około 2,50 EUR. Posiłki wegetariańskie mogą być niedostępne w stołówce codziennie. Jednak istnieje alternatywne rozwiązanie: bary wegetariańskie Vega lub Greenway, usytuowane w odległości około 20 minut na piechotę od uczelni, oferują szeroki wybór dań wegetariańskich, włącznie z czysto wegetariańskimi; wielu studentów (zarówno zagranicznych jaki i polskich) gotuje samodzielnie w akademikach, które są wyposażone w sprzęt kuchenny. Większość akademików ma również pomieszczenia stołówkowe.

 

Jak zagraniczni studenci spędzają weekendy i święta?

Nie możemy powiedzieć, aby była różnica w spędzaniu czasu wolnego przez polskich i zagranicznych studentów. Nasze miasto oferuje liczne atrakcje sportowe: kluby fitness, tory łyżwiarskie, pływalnie, pola golfowe, kluby paralotniarskie, tor jeździecki i wiele innych. Wrocław ma wiele terenów zielonych. Są ścieżki wzdłuż rzeki i kanałów, które przyciągają rowerzystów i spacerowiczów. Wrocław jest trochę jak Wenecja – mamy tu ponad 100 mostów. Odbywa się wiele imprez kulturalnych: koncerty, spektakle operowe czy teatralne. Student może przyjąć członkostwo zrzeszenia studentów; jest w czym wybierać: sporty, TV, radio, chóry, fotografia.

Kiedy nadchodzą święta typowe dla naszej kultury takie jak Boże Narodzenie – organizujemy kolację dla wszystkich studentów zagranicznych.

 

Czy studenci mogą pracować na część etatu?

Tak, nie jest wymagane żadne pozwolenie dla studentów studiów dziennych. Wielu pracodawców jest zainteresowanych zapewnieniem możliwości pracy dla młodych inżynierów: dwukrotnie w ciągu roku Uczelnia organizuje targi pracy gdzie pracodawcy prezentują swoje oferty dla studentów: ponad 135 pracodawców wzięło udział w ostatniej edycji targów.

 

A co z programem stypendialnym?

Zagraniczni studenci, tak samo jak studenci z Polski, mogą otrzymywać stypendia po pierwszym roku studiów z dobrymi wynikami.

 

Jakie udogodnienia mamy w Uczelni, np. sale gimnastyczne, sportowe, komputery itp.?

Możesz uprawiać prawie każdą dyscyplinę sportową jaką lubisz. Nasze stowarzyszenia sportowe oferują około 30 dyscyplin (np. pływanie, narciarstwo, siatkówka, koszykówka, tenis, szachy, jazda konna i wiele innych). Laboratoria komputerowe są dostępne studentom bezpłatnie.

 

Czy muszę wziąć swój laptop czy Uczelnia zapewnia własny sprzęt? Jakie są napięcia zasilania we Wrocławiu?

Napięcie sieciowe w Polsce wynosi 230 V. Jeśli chcesz używać komputer w swoim pokoju w akademiku powinieneś mieć swój własny PC lub laptop. Inną opcją są laboratoria komputerowe w kampusie.

 

Czy obowiązkowy jest jeden przedmiot w obcym języku jako część mojego dyplomu? Czy mogę uczyć się języka polskiego bezpłatnie?

Każdy student zagraniczny w Politechnice Wrocławskiej może uczęszczać na lekcje języka polskiego w naszym Ośrodku Języka Polskiego dwa razy w tygodniu. Nie jest to obowiązkowe.

 

Czy jest strona internetowa omawiająca życie we Wrocławiu?

Następujące linki mogą okazać się użyteczne:

www.wroclaw-life.com – Wrocław oczami obcokrajowca
www.wroclaw.pl  – Oficjalna strona internetowa Wrocławia
www.poland.pl  – Polska na stronach internetowych
www.poland.gov.pl  – strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych
www.staypoland.com  – Informacja turystyczna
www.travel.org/poland.html  – Informacja o podróżach
www.travelpoland.com  – Oficjalna strona hoteli, turystyki i podróżowania w Polsce
www.polishforums.com  – Polska i społeczeństwo polskie (fora internetowe)
www.buwiwm.edu.pl  – Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej

 

Jakie są temperatury w Polsce?

W Polsce mamy cztery pory roku z następującymi średnimi temperaturami (dzień + noc):

Wiosna (21 marca – 22 czerwca) 5 – 15 stopni Celsjusza
Lato (22 czerwca – 23 września) ponad 20 stopni Celsjusza
Jesień (23 września – 22 grudnia) 5-15 stopni Celsjusza
Zima (22 grudnia – 21 marca) poniżej 5 stopni Celsjusza

W dzień temperatura jest zazwyczaj dużo wyższa niż w nocy.

W lecie, począwszy od maja do września, temperatury w dzień wynoszą często około 30 stopni Celsjusza. W zimie często spadają poniżej zera. Wszystkie akademiki, zabudowania uczelniane, transport publiczny, budynki mieszkalne oraz budynki publiczne maja centralne ogrzewanie.

 

Jaką odzież należy zakładać? Czy w Uczelni muszę być ubrany formalnie czy mogę być ubrany swobodnie?

Na ogół studenci noszą odzież nieformalną: mężczyźni spodnie (często dżinsy) oraz T-shirt/koszula/bluza/sweter – zależnie od temperatury. Kobiety noszą spódnice lub spodnie i górę, czasami sukienki. Kiedy zimą temperatura spada, ludzie zakładają skafandry lub płaszcze. Studenci ubierają bardziej formalną odzież podczas egzaminów na koniec semestru.

W przypadku mężczyzn może to być garnitur i koszula z krawatem a w przypadku kobiet kostium (spodnie + żakiet albo spódnica + żakiet) i bluzka, lub bluzka + spodnie/spódnica.

Our site uses cookies. By continuing to browse the site you agree to our use of cookies in accordance with current browser settings. You can change at any time.