Praca po PWr. Ile możesz zarobić?

Absolwent Politechniki Wrocławskiej w swojej pierwszej pracy może zarobić nawet 6 147 zł brutto – tyle wynosi mediana zarobków dla osób po dwóch latach pracy od skończenia studiów.

Politechnika Wrocławska uplasowała się na piątym miejscu w zestawieniu firmy Sedlak&Sedlak, która przygotowała ranking uczelni pod względem zarobków jej absolwentów. Ranking publikowany jest w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Mediana zarobków naszych absolwentów, którzy nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego, wynosi 3 150 zł brutto. To jeden z najlepszych wyników w kraju.

Z kolei osoby, które mają już doświadczenie zawodowe, mogą liczyć na dużo lepsze zarobki. Absolwenci z dłuższym stażem zarabiają 6 147 zł brutto.

Prym wiodą zdecydowanie uczelnie techniczne, których w zestawieniu pojawiło się aż osiem. Biorąc pod uwagę zarobki absolwentów tych ośmiu uczelni, Politechnika Wrocławska plasuje się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu w obu zestawieniach.

Oprócz wysokości wynagrodzenia ważne jest również to, czy łatwo znaleźć pracę po studiach. Z raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów 2015” wynika, że liderami pod względem generowania największej liczby ofert pracy są dwa województwa – małopolskie (22,4%) i dolnośląskie (10,4%). Tuż za nimi plasują się województwa: śląskie z udziałem 8,8% i wielkopolskie z udziałem 8,7% w ogólnej liczbie ogłoszeń.

infografika_zarobki.png

Od lat nie zmienia się również pierwsza piątka branż, publikująca najwięcej ofert pracy. W 2015 roku znów najwięcej specjalistów szukano w dziedzinie handlu i sprzedaży (zaoferowano 86 621 miejsc pracy, co stanowiło jedną piątą ogółu ofert). Na kolejnych miejscach uplasowały się: bankowość, finanse i ubezpieczenia (14,3% ofert), przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie (po 8% ofert). Na piątym miejscu znalazło się budownictwo i nieruchomości, które w 2015 roku rozwinęło się najprężniej ze wszystkich branż. W tym sektorze zaoferowano aż o 14,8% więcej ofert pracy niż w 2014 roku. Przy czym największy wzrost zapotrzebowania odnotowano dla pracowników związanych z budownictwem – liczba ofert pracy dla tych specjalistów wzrosła o 23,1%, oraz dla pracowników produkcji (o 22,3%). To znaczący i dobrze rokujący wzrost popytu na pracowników, który może się utrzymać w kolejnych latach. Rynek pracy nadal potrzebuje również specjalistów IT i inżynierów. W 2015 roku zapotrzebowanie na nich znów wzrosło odpowiednio o 15,7% (IT) i 13,8% (inżynierzy) w porównaniu do danych z 2014 roku.

A jak z poszczególnymi kierunkami? Z raportu Wynagrodzenia.pl wynika, że na najlepszą pensję mogą liczyć absolwenci elektroniki, automatyki bądź informatyki. Połowa z nich otrzymywała wynagrodzenie powyżej poziomu 4 500 zł. Pensja co czwartej osoby po tych kierunkach przekracza 6 400 zł. Absolwenci mechaniki i budownictwa mogą liczyć nawet na 3 600 zł miesięcznie.

Nie wahaj się, aplikuj!