TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

Rekrutacja PWr

Praca po PWr. Ile możesz zarobić?

Praca po PWr. Ile możesz zarobić?

Absolwent Politechniki Wrocławskiej w swojej pierwszej pracy może zarobić nawet 6 147 zł brutto – tyle wynosi mediana zarobków dla osób po dwóch latach pracy od skończenia studiów.

Politechnika Wrocławska uplasowała się na piątym miejscu w zestawieniu firmy Sedlak&Sedlak, która przygotowała ranking uczelni pod względem zarobków jej absolwentów. Ranking publikowany jest w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Mediana zarobków naszych absolwentów, którzy nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego, wynosi 3 150 zł brutto. To jeden z najlepszych wyników w kraju.

Z kolei osoby, które mają już doświadczenie zawodowe, mogą liczyć na dużo lepsze zarobki. Absolwenci z dłuższym stażem zarabiają 6 147 zł brutto.

Prym wiodą zdecydowanie uczelnie techniczne, których w zestawieniu pojawiło się aż osiem. Biorąc pod uwagę zarobki absolwentów tych ośmiu uczelni, Politechnika Wrocławska plasuje się odpowiednio na drugim i trzecim miejscu w obu zestawieniach.

Oprócz wysokości wynagrodzenia ważne jest również to, czy łatwo znaleźć pracę po studiach. Z raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów 2015” wynika, że liderami pod względem generowania największej liczby ofert pracy są dwa województwa – małopolskie (22,4%) i dolnośląskie (10,4%). Tuż za nimi plasują się województwa: śląskie z udziałem 8,8% i wielkopolskie z udziałem 8,7% w ogólnej liczbie ogłoszeń.

infografika_zarobki.png

Od lat nie zmienia się również pierwsza piątka branż, publikująca najwięcej ofert pracy. W 2015 roku znów najwięcej specjalistów szukano w dziedzinie handlu i sprzedaży (zaoferowano 86 621 miejsc pracy, co stanowiło jedną piątą ogółu ofert). Na kolejnych miejscach uplasowały się: bankowość, finanse i ubezpieczenia (14,3% ofert), przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie (po 8% ofert). Na piątym miejscu znalazło się budownictwo i nieruchomości, które w 2015 roku rozwinęło się najprężniej ze wszystkich branż. W tym sektorze zaoferowano aż o 14,8% więcej ofert pracy niż w 2014 roku. Przy czym największy wzrost zapotrzebowania odnotowano dla pracowników związanych z budownictwem – liczba ofert pracy dla tych specjalistów wzrosła o 23,1%, oraz dla pracowników produkcji (o 22,3%). To znaczący i dobrze rokujący wzrost popytu na pracowników, który może się utrzymać w kolejnych latach. Rynek pracy nadal potrzebuje również specjalistów IT i inżynierów. W 2015 roku zapotrzebowanie na nich znów wzrosło odpowiednio o 15,7% (IT) i 13,8% (inżynierzy) w porównaniu do danych z 2014 roku.

A jak z poszczególnymi kierunkami? Z raportu Wynagrodzenia.pl wynika, że na najlepszą pensję mogą liczyć absolwenci elektroniki, automatyki bądź informatyki. Połowa z nich otrzymywała wynagrodzenie powyżej poziomu 4 500 zł. Pensja co czwartej osoby po tych kierunkach przekracza 6 400 zł. Absolwenci mechaniki i budownictwa mogą liczyć nawet na 3 600 zł miesięcznie.

Nie wahaj się, aplikuj!

Strona korzysta z plików cookies. Są one wykorzystywane w celu jak najlepszego świadczenia usług i dostosowania strony do Państwa potrzeb.