Absolwenci PWr cenni na rynku pracy

Raz, że według badań absolwenci Politechniki Wrocławskiej są jednymi z najbardziej pożądanych przez pracodawców. Dwa, że Wrocław nie bez przyczyny bywa nazywany polską Doliną Krzemową. Po naszej uczelni szanse na dobrą pracę są naprawdę wysokie.

Absolwenci Politechniki Wrocławskiej, drudzy w Polsce pod względem atrakcyjności dla pracodawców (ranking WPROST), znajdują zatrudnienie w wiodących firmach na całym świecie. Można się o tym przekonać w zakładce poświęconej sukcesom naszych byłych studentów. Niemniej już sam Wrocław oferuje im bardzo szeroki wachlarz możliwości.

W 2015 roku lokalna Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej przyciągnęła inwestorów i obsłużyła aż 82 projekty, z czego 35 zostało zrealizowanych w aglomeracji wrocławskiej. W toku pozostaje jeszcze 39 projektów. Pozyskani inwestorzy deklarują utworzenie w sumie 2300 miejsc pracy w sektorze produkcyjnym i około 3500 w sektorze usługowym.

Spośród 35 projektów zakończonych w ubiegłym roku obiecujące jest pojawienie się Paradigm Precision, które będzie wytwarzać części do silników samolotowych.

Już na początku lutego 2016 roku pojawiła się również oficjalna informacja o tym, że Ryanair uruchomi we Wrocławiu Laboratorium Podróży Travel Labs Polska, co oznacza 120 nowych miejsc pracy dla specjalistów od rozwoju oprogramowania.

2014 rok również był bardzo obfity w nowe inwestycje. Tylko w zagranicznych firmach ściągniętych przez władze miasta, powstało ponad pięć tysięcy nowych miejsc pracy. Kolejne oferty czekają w lokalnych firmach, startupach oraz korporacjach, które już zadomowiły się we wrocławskim krajobrazie. W 2013 roku do Wrocławia wprowadził się m.in. Amazon – tu powstanie jedno z największych centr logistycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Gigant e-handlu zatrudni ponad dwa tysiące osób.

W 2013 roku nową siedzibę otworzył w naszym mieście koncern Fanuc - jest to najnowocześniejsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum robotyzacji. Z kolei firma Redknee, kanadyjski dostawca oprogramowania i rozwiązań dla operatorów telekomunikacyjnych, zatrudnił ponad 200 specjalistów.

Z powodzeniem działa Wrocławski Park Technologiczny, inicjatywa władz miasta oraz uczelni i banku BZ WBK, która ma wspierać firmy bazujące na nowych technologiach, pomóc przy pozyskiwaniu inwestorów zagranicznych, w badaniach czy innowacjach. Już teraz działa tam blisko 160 firm.

Wrocław znalazł się w gronie dziesięciu najlepszych miast w Europie pod względem inwestycji zagranicznych. Stolica Dolnego Śląska jest też w pierwszej dziesiątce dużych europejskich miast pod względem przyjazności dla biznesu (6 miejsce), strategii przyciągania inwestorów (7 miejsce) i efektywności kosztowej (10 miejsce).

We Wrocławiu działa też wiele interesujących polskich przedsiębiorstw. To miasto o bardzo aktywnej społeczności startupów, głównie z branży IT, ale nie tylko. Działają w nim takie rodzime marki jak lider na rynku gier komputerowych - Techland, podbijający Stany Zjednoczone (założyli go absolwenci Politechniki Wrocławskiej) Livechat, czy chemiczny gigant - Selena. To we Wrocławiu narodził się największy polski serwis społecznościowy - nk.pl. Dla absolwentów Politechniki Wrocławskiej to z jednej strony szansa na ciekawą pracę w polskiej firmie, z drugiej - motywacja do założenia własnego biznesu.